Ikon - Msh Brain Flybarless (FBL) Unitesi : Kumanda, Montaj, Kurulum V1

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Yine dayanamadık ve her ne kadar basit ayarlanıyor da olsa "Ikon - Msh Brain FBL" ünitesi ile ilgili ILK TURKÇE videoyu çekerek "Kurulum ve Ayar" konusu sizlerle paylaşmak istedik :RCKolik:

Videomuz toplamda yaklaşık 80 dak ve iki parçadan oluşuyor. Video süresine bakarak yanlış anlaşılma olmasın lütfen :laugh: Malum bizim çenemiz biraz düşük ve anlatımlarda genelde en küçük detaya kadar iniyoruz ;)

Bu konuda da böyle oldu :D Video çekerken, sıfırdan ilk model toplayan bir kişinin bu FBL üniteyi aldığını düşünerek açıklama yapmaya çalıştık. Hal böyle olunca, temel kavramlarından da üzerinden hızlı bir şekilde geçtik ;)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Normalde daha önce heli toplayan ve ayarlayan bir insanın, bu ünite ile ayar yapması yaklaşık 15- 20 dak ancak bulur.

Umarımız sıkılmadan izlenen bir video yapmayı becermişizdir, şimdiden keyifi seyirler :saygilar:

Her ne kadar videoda aşağıdaki konularla bağlantı kurmuş olsakta, link olarak bu konu altında da paylaşım dedik :)

Konu ile ilgili Linkler :
- IKON Resmi Sitesi
- Servo Database Siteleri ,

- FBL- Fylarless Helikopterlerde Kumanda ve Elektronik Ayar / Setup Konu Indeksi

- SWASHPLATE Paralellik Ayarı (Leveler Kullanımı)
- Helide Açı Ayarı Nedir ? Nasıl Yapılır ?
- PITCH Açı Ayarı
- AILERON ve ELEVATOR Açı Ayarı
- FIZIKI LIMIT - BIND Kontrollu
- Gyro ve Kuyruk Servo Yön Kontrollü
- FBL- Flybarless Helilerde Maiden Öncesi Nihai Son Kontroller

IKON FBL ile ilgili Yapılan Paylaşımlar :
Ikon - Msh Brain Flybarless (FBL) Unitesi : Ürün Inceleme
Ikon- Brain FBL Unitesine Rescue - Kurtarma Özellik Ilavesi

07.04.17 Güncelleme : Brain-2 ve Firmware V3 ile gelen yeni özellikleri görmek için aşağıdaki konuya bakınız
Ikon - Brain-2 Unitesi : Kurulum ve Ayarlama - V3 itibari ile Yenilikler

Kurulum ve Ayar Videomuz-1

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kurulum ve Ayar Videomuz-2

• Beğen
Tepkiler: ramazan karli
Ikon - Msh Brain Flybarless (FBL) Unitesi : Kumanda, Montaj, Kurulum ve Ayarları

SELF Level Ayarı ile ilgili TIYOLAR

....Brain'in self level'ini başarılı ve yeterli buluyorum. Brain'in ayarlama programının yeni versiyonunda düzeltildi mi bilmiyorum, ancak advanced>autolevel ayarlarında 1.5 yıl önceki programda hangi değerin ne işe yazdığı yazmıyordu, advanced ayarlarında elevatör ve aileron için sadece rakamlar vardı.

Notlarıma göre ve standart brain/ikon için (zamanında hobiye ara verirsem unutmayayım diye herşeyi bir deftere not etmiştim :) )
Elevatör autolevel ekseninde numara azaldıkça heli daha öne, numara çoğaldıkça geriye gidiyor. (ön negatif, arka pozitif)
Aileron autolevel ekseninde numara azaldıkça heli sağa, numara çoğaldıkça sola gidiyor (sol pozitif, sağ negatif)

Eğer programın advanced kısmında bu açıklamaları eklemediler ise, belki yardımı dokunur :)
.....

Örn; heli bu ayarlar elevatör: 0 aileron:0 iken sola ve öne kayıyorsa, düzeltme ve test uçuşunu -> Elevatör:1, Aileron:-1 olarak yapmak gerekiyor. Hala düzelmedi ise E:2,A:-2 vb...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ikon - Msh Brain Flybarless (FBL) Unitesi : Kumanda, Montaj, Kurulum ve Ayarları

Maiden uçuş ve performans değerlendirmemiz - 30.07.14

Mehmet Abi harikasın, başka birşey söyliyemiyorum. :bravo: :RCKolik:

Elinize sağlık

:saygilar: :saygilar: :saygilar: :saygilar: :saygilar:

Emeğe saygı ;)

İkon/Brain ansiklopedisine hoşgeldik %p

Artık gönül rahatlığıyla Fbl sisteme geçebilirim. Harikasınız.........Emeklerinize teşekkür ediyorum........ :saygilar:

Güzel yorumlar için teşekkürler arkadaşlar :thumbup:

Bu ne alırsak hemen videoya çekip paylaşma huyumuzdan vazgeçmemiz gerekiyor ama nasıl bakalım bir çare bulacağız artık :lollol: :lol:

Ynt: Ikon - Msh Brain Flybarless (FBL) Unitesi : Kumanda, Montaj, Kurulum ve Ayarları

Elinize saglik ben kendi adima cok cok tesekkur ediyorum bu kaynak icin kisa zamanda en cok benim isime yaricak gibi gozukuyo cunku :)

Ynt: Ikon - Msh Brain Flybarless (FBL) Unitesi : Kumanda, Montaj, Kurulum ve Ayarları

ogulcan acar' Alıntı:
Elinize saglik ben kendi adima cok cok tesekkur ediyorum bu kaynak icin kisa zamanda en cok benim isime yaricak gibi gozukuyo cunku :)
Rica ederiz Ogulcan, özellikle senin için bu kadar detaylı çektim ;) Artık modelin maiden uçuşunu burada bizimle paylaşmazsan ayıp olur :D

Emeğinize sağlık. Her iki videoyu da izledim yeni bir şeyler öğrenirim diye.

Servolar için ayrı ayrı reverse butonu koymamaları saçma.

Bir de gyro düzeltme yönü koymamışlar demişsiniz ama zaten kuyruk servosunun yönünü seçiyorsunuz. ünitenin modele monte ederken konumunu da seçtiğinizde gyro düzelte yönünü de seçmiş oluyorsunuz. Tabi bu seçim hem kuyruk düzeltme yönünü hem de swash düzeltme yönünü etkiliyor.

Cahit Kaş' Alıntı:
Emeğinize sağlık. Her iki videoyu da izledim yeni bir şeyler öğrenirim diye.

Servolar için ayrı ayrı reverse butonu koymamaları saçma.

Bir de gyro düzeltme yönü koymamışlar demişsiniz ama zaten kuyruk servosunun yönünü seçiyorsunuz. ünitenin modele monte ederken konumunu da seçtiğinizde gyro düzelte yönünü de seçmiş oluyorsunuz. Tabi bu seçim hem kuyruk düzeltme yönünü hem de swash düzeltme yönünü etkiliyor.
Teşekkürler Cahit Bey :thumbup:

Servo reserve konusunda tamamen sizinle aynı fikirdeyim ;)

Diğer konuda da haklısınız Video çekimi bittikten sonra benim de benzer şeyler aklıma geldi ve kendi kendime "İyi saçmaladım" dedim :lollol: :lol: Olmadı videonun ilgili yerine bir not düşeyim de, cahilliğimiz belli olmasın :D :laugh:

Siz de cahilseniz kendi durumumu düşünmek bile istemiyorum :)

Ynt: Ynt: Ikon - Msh Brain Flybarless (FBL) Unitesi : Kumanda, Montaj, Kurulum ve Ayarları

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Rica ederiz Ogulcan, özellikle senin için bu kadar detaylı çektim ;) Artık modelin maiden uçuşunu burada bizimle paylaşmazsan ayıp olur :D
Tabiki paylasicam abi dun servolarda geldi zaten bi ufak kipirdanmam lazim ki elektronik montaja basliyim :)

Bir 80 dk daha olsa izlerdim ağızınıza sağlık mehmet bey yarın dx9 kumandam elimde olacak tamamen hazır goblin 700 ün artık ikon ayar bölümünü sayenizde rahatlıkla yapacağıma eminim tekrar teşekkürler