IKoN Ünite Nitro Governor Ayarları

Doğukan Ocak

RcFanatik
Web sitesi
www.facebook.com
İlgi Alanı
Heli
Herkese selam ,

Nitro modelimde iKon ünite kullanıyorum , governoru de harici almaktansa ikon üzerinden Align RPM sensör ile birlikte kullanmayı düşündüm.

Modelin rodajı bitti , rodaj esnasında governor kullanmıyordum. Şimdi governoru aktif hale getirdim. Teyit etmek amacıyla da youtubedan nitro governor ayarları ile ilgili videoları izledim ancak videolar beni magnet (mıknatıs) konusunda tereddüte düşürdü.

Biliyorsunuz ki governor için nitro modellere 2 adet mıknatıs takmanız gerekiyor ve taktığınız 2 mıknatısı ikonda belirtmeniz gerekiyor. Ama izlediğim videolarda hep 1 mıknatıs olarak ikona giriyorlar.
Şimdi ben kitapçığına uygun biçim de mıknatısları 1 ters - 1 düz şeklinde modele yerleştirdim. Ayrıca telemetry sistemim için ayrı bir sensörüm var , sensör deviri 2 mıknatıs olarak doğru bir şekilde okuyabiliyor. Onda problem yok ama ikon için hangisini yapmam gerekli?

Aşağıda ki videoda 21,40 dakikadan sonra anlatmaya başlıyor ama tam anlayamadım.

Ünite Governor Ayar Serisi

Ünite Governoru Nedir? Esc Governoru ile Farkları
Unite Governor devreye almadan önce Pinyon kontrollü nasıl yapılır ?
Brain / Ikon Governoru Ayarlama - Giriş (Soft Start, Auto Rotation Bail Out)
IKoN Ünite Nitro Governor Ayarları Bu konudasınız
Brain Governor Ayarlama - Hobbywing Esc
Brain Governor Ayarlama - Scorpion Esc
Brain Governor Ayarlama - Castle Esc

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bir de alttaki ''Magnet Detected'' kutucu pali çevirdiğim zaman tik çıkıyor ama pali durdurunca tik kayboluyor bunda bir gariplik yok sanırım :D

Burada da HF konusu var , anladığım kadarıyla 1 ters - 1 düz sadece Spektrum için geçerliymiş. Bu halde benim ikona tek mıknatıs olarak girmem gerekiyor yanlış anlamadıysam.
Beni aydınlatırsanız sevinirim :D

Doğukan videoda söylediğine göre, iki magnetin biri pozitif biri negatif şekilde takılmışsa oraya 1 giriliyormuş. İkisi de pozitif takılmışsa 2 giriliyormuş. Değerden emin değilsen palleri takmadan bt adaptörle veya yeterince uzun bir kabloyla test edebilirsin. Rpm değerini olması gerekenin iki katı görüyorsa oraya iki yazarsın. Gov aktif edilmese bile rpm değerini görebiliyorsun. Elektrikli modellerde motor pole sayısının yarısını giriyoruz o değer olarak, ama nitrosu nasıldır bilemiyorum tam olarak.

Anladım Emre abi , o zaman benim 1 girmem gerekiyor. Şuan 1 denedim ve elimle çevirdiğimde daha düşük devirler çıkıyor 10-20rpm gibi..

O kadar düşük devirlerde doğru sayıyı veremez zaten. Dişli oranını falan girdin mi güzelce?

Emre Kaman' Alıntı:
O kadar düşük devirlerde doğru sayıyı veremez zaten. Dişli oranını falan girdin mi güzelce?

Hepsi doğru Emre abi yarın test eder bilgilendiririm..

Doğukan 2 sensör kullanmak yerine tek sensörden iki çıkışla işi bitirebilirsin, ben align gov sensörün beyaz kablosunun kaplamasını sıyırıp, koparmadan üzerine başka bir kabloyu lehimlemiştim,makaronlayıp kapatınca 2 adet çıkış olmuş oluyor. Biri governore biri de telemetriye giriyor, daha kullanışlı oluyor, tavsiye ederim

Fikrin için sağol Kağan abi , ancak frame üzerinde 2 sensör için yer ayırmışlar bende 2 sensör ile kullanıyorum. Bu konuda problem yok yine de teşekkürler :)

Emre abi dediğin doğruymuş , tek magnet olarak girmek gerekiyormuş. Bugün test ettim bir problem yok :agreed:

Doğukan Ocak' Alıntı:
Emre abi dediğin doğruymuş , tek magnet olarak girmek gerekiyormuş. Bugün test ettim bir problem yok :agreed:
Hadi gozumuz aydin o Zaman :halay:

Hazır böyle bir konuda paylaşılmışken bende 700'e ikon'u taşıyıp governor'u devreye alayim en güzeli. :halay:

Paylaşımlar için teşekkürler arkadaşlar. :RCKolik: