İlk Arduino Projem (bu iş olur!!!)

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
Çok keyifliyim. Bir kere benim gibi çıkıntı bir tipin ilk proje olarak LED yakıp söndürmesi düşünülemezdi. O nedenle basit servo tester ile işe girişmeye karar verdim. Tek tıkla compile olan program anında çalışmaya başladı. Muhteşemdiiii! :) :D
Başta Zafer Bey olmak üzere emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.

Bu arada daha önce söz verdiğim gibi "delay" komutunun yanından bile geçilmedi! :D

[attachimg=1]

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kod:
int giris = 0;
int cikis = 0;
int outsignal = 0;
int insignal = 0;
unsigned long time;

void setup()
{
  pinMode(cikis, OUTPUT);
}

void loop()
{
  insignal = analogRead(giris);
  outsignal = insignal + 1000;
  if(outsignal > 800 && outsignal < 2200)
  {
    digitalWrite(cikis, HIGH);
    time = micros();
    while((micros() - time) < outsignal)
    {
    }
    digitalWrite(cikis, LOW);
  }
}

NOT: Sanırım analog servoların sapıtmaması için 20 milisaniyelik frame'i tutturacak kadar geciktirme eklemeliyim. Digital servoda sorun değil.

Ekli dosyalar

• pic0001.jpg
    pic0001.jpg
    130.9 KB · Görülme: 238
İlk Arduino rpojem (bu iş olur!!!)

Sümer bey hem tebrikler hem de geçmiş olsun ... Hobi olarak yaptığınız doktorluk mesleğinize bir süre ara verin isterseniz :lollol:

Bu arada while dongusunu bekletirken arada bir dummy boolean değerini set etseydiniz... Hani boşu boşuna çalışmasın diye :).

Son duzenleme : beklediğiniz gibi çalışmayan kodları, sıfırdan kontrol etmeye başlamadan önce aralara delay serpiştirmekte fayda var. Sümer bey'in de farkettiği üzere frekanslar bazen uyuşmayabiliyor. Ama delay, sinyalin oturmasına olanak tanıyor, sırf servo için değil bir çok alakasız projede başıma geldi bu durum. Ama sonra delay fonksiyonlarını mümkün olduğunca temizleyin.

Sümer abi video , videosunu isteriz.....öyle kendin yap kendin sevin olmaz abi.... :D :halay:

Bu iş bence de olur abi :thumbup:

Abi öncelikle merakına, azmine ve çalışmana hayranız :thumbup: :bravo: Yeni giriş yaptığın "ARDUINO DUNYASINDA" sana mutluluklar :laugh: :D Bizler de hemen arkadan geliyoruz merak etme ;D

Abi hangi ara yaptın ,malzemeler ne zaman geldi hızına ayak uyduramıyoruz Allah nazarlardan saklasın maşallah diyelim. :saygilar:

Bu da biri düz diğeri ters çalışan iki servolu tester. Bu şekilde aslında sevro reverser kodu da test edilmiş oluyor. Çabucak halledebileyim diye delay kullandım. :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kod:
int giris = 0;
int cikis = 6;
int revcikis = 7;
int outsignal = 0;
int insignal = 0;
unsigned long time;

void setup()
{
  pinMode(cikis, OUTPUT);
  pinMode(revcikis, OUTPUT);
}

void loop()
{
  insignal = analogRead(giris);
  outsignal = insignal + 1000;
  if(outsignal > 999 && outsignal < 2001)
  {
    digitalWrite(cikis, HIGH);
    time = micros();
    {
    }
    digitalWrite(cikis, LOW);
    outsignal = 3000 - outsignal;
    digitalWrite(revcikis, HIGH);
    time = micros();
    {
    }
    digitalWrite(revcikis, LOW);

}
  delay(20);
}

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Abi hangi ara yaptın ,malzemeler ne zaman geldi hızına ayak uyduramıyoruz Allah nazarlardan saklasın maşallah diyelim. :saygilar:

Yaa kelimenin tam anlamıyla kafayı sıyırdım. Kaç gündür kodla yatıp kodla kalkıyorum. Ameliyat yaparken kafamda while döngüleri if testleri uçuşuyor. :D
Ben de Banggood'u beklemeden Türkiye'den robotistan'dan bir set aldım. Dayanamadım naapiim. :D

Abi tek kelime ile muhteşemsin :thumbup: kodlar set met derken ardiuno ya süper bir giriş yaptın gerisi gelir artık. :saygilar:

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Abi tek kelime ile muhteşemsin :thumbup: kodlar set met derken ardiuno ya süper bir giriş yaptın gerisi gelir artık. :saygilar:

Hahahaaa... Sağlam bir hocam var, Zafer Bey sağolsun. Verdiği cesaretle oldu bütün bunlar. Gerçekten de gerisi gelir. O kadar çok proje geliyor ki aklıma. İnanılmaz bir de uygulama kolaylığı var. Videoyu çekip Youtube'a yüklemek projenin tümünden daha uzun sürüyor. :)

Sümer bey bir şey merak ettim şimdi ben...

- Yıllardır devam eden özellikle göğüs bölgesinde fakat bazen mide tarafında da hissedilebilen bir rahatsızlık hissi.
- Kalp rahatsızlığına ilişkin bir bulgu(aşırı çabuk yorulma, kalp kapakçıklarında kaçak, aritmi .v.b.) mevcut değil
- Proton pompa inhibitörlerinin düzenli kullanımı sonrasında hiç değişmeyen durum

bulgularının sebebi sizce ne olabilir :).

Zafer SAHIN' Alıntı:
Sümer bey bir şey merak ettim şimdi ben...

- Yıllardır devam eden özellikle göğüs bölgesinde fakat bazen mide tarafında da hissedilebilen bir rahatsızlık hissi.
- Kalp rahatsızlığına ilişkin bir bulgu(aşırı çabuk yorulma, kalp kapakçıklarında kaçak, aritmi .v.b.) mevcut değil
- Proton pompa inhibitörlerinin düzenli kullanımı sonrasında hiç değişmeyen durum

bulgularının sebebi sizce ne olabilir :).

Hatalı değişken tanımlaması, noktalı virgülün unutulması ya da curly braces hatası olabilir. :D :p :D :p

Bu şikayetler öncelikle reflü hastalığını hatırlatsa da proton pompa inhibitörüne yanıt vermiyorsa reflü olasılığı düşüktür. Endoskopi, onun sonucuna göre 24 saatlik pH ya da empedans monitörüzasyonu ve hatta gerekirse yemek borusu manometrisi gerekebilir.

Sümer bey gerçekten, onca kod arasında nasıl doktorluk yaptığınızı hala çözebilmiş değilim :)...

Zafer SAHIN' Alıntı:
Sümer bey gerçekten, onca kod arasında nasıl doktorluk yaptığınızı hala çözebilmiş değilim :)...

Sümer bey yeni bir projeyle gelecek;

"Arduino ile ameliyat robotu nasıl yapılır!" :lol:

Zafer SAHIN' Alıntı:
Hayir oylesine standard bir doktor olsa anlasilacak bir sey de, boyle olunca inan Zafer bey kimse su ana kadar cozebilmis degil :)

Abi videolar ve bu ozel anlari bizlerler paylasitgin icin tesekkur ederiz :bravo: Dun biraz yogundum ancak seyredebildim :halay: