İlk balsa ve nitro uçağım ve uçuş videoları

Ali Haydar GÖK

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Başlıktan da anlaşıldığı gibi baya keyifli bir meşguliyetim var :D Amcamın hediyesi sağolsun :D Bu konuda bu uçağı ayarlayıp uçurana kadar üstadların desteğine ihtiyacım olacak. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Uçak alttan kanatlı, 145cm kanat açıklığına sahip bir uçak. Üzerinde ASP 28 motor var. İyi midir kötü müdür bilmiyorum. En az iki senedir çalışmadı.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Üzerinde bir tane de ubec var.

Buna bendeki eski bir 2s lipoyu bağlayacağım. C değeri düşük bir lipo. Ama sadece servoları besleyecek zaten. Sorun olmaz diye düşünüyorum.

Uçağın gördüğüm kadarıyla problemleri şunlar:
1-) Gaz servosu bozulmuş. Onun yerine farklı bir servo takacağım. Ama servo epoksi ile yapıştırılmış. Ben o servoyu söküp yenisini aynı şekilde japon yapıştırıcısı ile yapıştırmayı düşünüyorum.

2-) Rudder servosu kilitlenmiş. Enerji verilince açılırsa sorun yok. Açılmazsa yeni servo takarım.

CGyi uçak ters konumdayken hücum kenarından 1/3 geride olacak şekilde ayarlayacağım.

İğne ayarlamaları konusunda Türker abinin yazısını okudum. Ömer abinin atmış olduğu yazıyı daha okumadım ama ona da bakacam. İğne ayarı meselesi baya eğlenceli olacak gibi :D Acaba ucunda iğnesi olan ev termometreleri ayar yaparken bana yardımcı olabilir mi? Sıcaklık ölçerek ayar yapmak için?

Her türlü tavsiye ve bilgilendirmeye açığım :)

Öncelikle hayırlı olsun :)

sonra gelelim sorunlara..

1. Patlar motorlu modelde servoları iskelete yapıştırmak servoyu bozmak için yapılabilecek en etkili harekettir! Diger servolar da yapışıksa hepsini değiştirmeni öneririm. Kontraplak levhadan kesilecek bir “tepsi” veya sert ağaç çıtalar ile servoları monte edecek bir platform yapıp kauçukları ve pirinç yuksükleriyle doğru bir şekilde servoların monte edilmesi gerek..

2. Uçakta iğne ayarı termometre ile değil kulakla (4 zamanlı motorsa da takometre ile) yapılır :) illa sıcaklık ölçeceksen silindir kafasına tükür ?

3. ASP 2 zamanlı motorlar kaprislidir. Küçük motorlar da kaprislidir :) ikisinin kombinasyonu epey eğlenceli olur :) (Hele bir de ters monte edilmişse o motor dadından yenmez :lol::lol:)

4. CG için 1/3 biraz iddialı bir başlangıç, 1/4 ile 1/3 arasında biyerde, 1/4’e daha yakın tarafta başlamak daha guvenli olur. Göz aldanması yoksa kanatlar uca doğru inceliyor, bu durumda bu 1/3-1/4 ölçümlerini MAC (mean aerodynamic chord) üzerinde yapmak gerektiğini de hatırlatalım :)

Son düzenleme:
Öncelikle hayırlı olsun :)

sonra gelelim sorunlara..

1. Patlar motorlu modelde servoları iskelete yapıştırmak servoyu bozmak için yapılabilecek en etkili harekettir! Diger servolar da yapışıksa hepsini değiştirmeni öneririm. Kontraplak levhadan kesilecek bir “tepsi” veya sert ağaç çıtalar ile servoları monte edecek bir platform yapıp kauçukları ve pirinç yuksükleriyle doğru bir şekilde servoların monte edilmesi gerek..
Teşekkür ederim abi :)

Elevatör servosu olması gerektiği şekilde yüksüklerle takılmış. Ve yüksükler doğru takılmış. Rudder servosu da normal vidalanıp yapıştırılmış. Bu arada bu uçağı iki sene önce ikinci el satın almıştık. Amcamın yaptığı bir uçak değil.

Şimdi benim elimdeki servolar da aynı rudder ve gaz servosu gibi küçük servolar. Bunları monte ederken yüksük olmadan nasıl monte etmem gerekir?

Aileron servoları bu şekilde. Elevatör servosuna bakaraktan bu servoların da soru şekilde takıldığını düşünüyorum :D

4. CG için 1/3 biraz iddialı bir başlangıç, 1/4 ile 1/3 arasında biyerde, 1/4’e daha yakın tarafta başlamak daha guvenli olur. Göz aldanması yoksa kanatlar uca doğru inceliyor, bu durumda bu 1/3-1/4 ölçümlerini MAC (mean aerodynamic chord) üzerinde yapmak gerektiğini de hatırlatalım :)

Bu dediğini araştırıp hesapladım abi. Yine 1/4 gibi bir rakama çıkıyor. Sanırım benim ki çok incelmediği için çok fark etmedi. Chord uzunluğu 25cm. CG de 6.5 cm gibi olacak sanırım. Birde bu chord hattında uzanan mavi MAC yazılan yerden tutarak ölçeceğim CG yi sanırım.

Kırımsız uçuşlar olsun @Ali Haydar GÖK Kanat yapısına bakıldığında daha çok motorlu planör tarzı bir model. Keyifli uçuşu olacağından eminim. Evren bey gerekenleri yazmış zaten. Ama, servoları sisteme enerji vererek değil de bir servo tester ile tek tek denemek bence daha mantıklı. Kocaelide olduğum bir hafta sonu denk gelse, motor ayarı falan beraber de bir bakardık.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Teşekkürler Ömer abi. Evet daha önce araştırmıştım. Dediğin gibi motorlu planör gibi birşey sanırım. Uçuşunun da kolay olduğunu duymuştum. Ama aldığımızdan beri dokunulmadı. Eğer adam edebilirsem Kocaeliye gelmek isterim. Araba işi biraz sıkıntı olabilir ama çözerim inşallah :D

Bunları monte ederken yüksük olmadan nasıl monte etmem gerekir?

Bir şekilde titreşimlerin servoya iletilmesini engellemen gerek.

Buarada o elevatördeki iki telin tek tele birleşme sistemini hiç gözüm tutmadı haberin olsun :) servo kafalarında bile o sıkıştırmalı şeyleri kullanmayı hiç sevmem, bunda 3 tane var, hem de elevatörlerde! Bu model benim olsa yapacağım ilk şey ya iki ayrı servo ile elevatörleri bağlamak olurdu ya da o üç teli adam gibi birbirlerine lehimler öyle servoya bağlardım..

Aklıma şöyle bir şey geldi. Benim elimde helikopter ünitelerini yapıştırmak için kullandığım slikon çift taraflı bantlar var. Bu bantları kullanarak 2-3mm conta vazifesi gördürebilirim. Vidalara da küçük bir Japon damlatıp çok fazla sıkmadan servoyu sabitleyebilirim. Nasıl olur acaba?

Vidalara da küçük bir Japon damlatıp çok fazla sıkmadan servoyu sabitleyebilirim. Nasıl olur acaba?
Ali Haydar, "servo montajı" ve "CApon"u aynı düşünce içinde bile kullanma. Bu ikisinin bir araya gelmesi ile meydana gelen felaketler gördüm:)
Servoyu yapıştırmak elektrikli küçük boyutlu uçaklarda. Bu uçağın kanat boyu az da olsa patlar motorlu ve ahşap en azından.
Buarada o elevatördeki iki telin tek tele birleşme sistemini hiç gözüm tutmadı haberin olsun :) servo kafalarında bile o sıkıştırmalı şeyleri kullanmayı hiç sevmem,
Ya üstad bu konu bana dert oldu valla:D Daha önce de lafını açıp yine böyle demiştin. Çok mantıklı%p Mantıklı da...Bir çok modelde böyle kullanageldim, eldeki malzeme de bu olunca alışmışım kullanıyorum bu meretleri. Alternatif çözümler ise bazı gövdelerde ya zor ya da mümkün değil.
Teli eğe ile çentilkleyip, setskurları iyice bir sıkıp, en son CApon damlatsak da caiz değil midir Allah aşkına? Bütün uçaklarda böyle şeyler var günlerce uğraştırır şimdi:D

Bende konuyla alakasız bir soru sorayım :)
Bu ubece 3s bir lipo bağladım. Servolara yaklaşık 30sn hızlıca komut verdim. Vızırtılarını duymak, hareketlerini görmek için falan :D Aileron servosunun bir tanesi biraz saçmalıyor. Verilen komutları tam olarak almıyor. Ubece dokunduğumda iyice ısındığını farkettim. Sonuçta uçak uçarken benim verdiğim kadar çok komutu birden almıyor olsa da ısınması ve Aileron servosunun garip hareketleri canımı sıktı.

Daha sonra bendeki bir escnin becini kullanarak deneme yaptım. Aileron servoları sorunsuz, tertemiz çalışmaya başladı. Ama bir sürü kontrol verince escnin de becinin ısındığını farkettim.

Şimdi bu ısınmalar normal mi? Ayrıca neden bu ubec servoyu sapıttırıyor. Ubec 5v verecek şekilde ayarlı. Esc yüksek ihtimalle 4.8v civarı veriyordur. Ölçerim yarın. Problem ne olabilir acaba?

Servo bozuk olabilir, kablolar soketler temassızlık yapabilir...
Regülatör servoyu etkilese neden hep aynı servoyu etkilesin? Diğerlerinde sorun yok galiba:rolleyes:
Aklıma gelen bunlar oldu:saygilar:

Ya üstad bu konu bana dert oldu valla:D Daha önce de lafını açıp yine böyle demiştin. Çok mantıklı%p Mantıklı da...Bir çok modelde böyle kullanageldim, eldeki malzeme de bu olunca alışmışım kullanıyorum bu meretleri. Alternatif çözümler ise bazı gövdelerde ya zor ya da mümkün değil.
Teli eğe ile çentilkleyip, setskurları iyice bir sıkıp, en son CApon damlatsak da caiz değil midir Allah aşkına? Bütün uçaklarda böyle şeyler var günlerce uğraştırır şimdi:D

;D Adamın aklı böyle bulandırılır işte :lol::lol: Sök bütün uçaklarını! :coolxf:

Bu konuda hep "ben sevmem", "gözüm tutmadı", "ben olsam değiştirirdim" şeklinde ifadeler kullanıyorum farkındaysanız, model büyük olmadığı sürece "kesinlikle değiştirmelisin" demem pek. Yani farz değil sünnet diyelim. Söylediklerini gayet güzel ve usulüne uygun yaparsan caizdir tabi, ama bence yine de hataya açık, belli riskler barındıran bir yöntem. İki elevatör servosu kullanıp servo yekeleri ile elevatör yekeleri arasında hiçbir ilave zımbırtı kullanmadan bağlantı yapmanın güvenliği varken ne diye araya 3 tane potansiyel sorun noktası ekleyelim? Üstelik iki elevatör servosu kullanmak servo arızalarında modeli kaybetme riskini de süşürecekken. Hadi diyelim tek servo el mahkum bir durum, bu sefer de o telleri birbirine lehimleyip arada mekanik bağlantı olmayan tek bir kontrol teli haline getirmek de bana göre yine daha iyi bir seçenek. Tabi burada halen potansiyel bir sorun noktası kalıyor, o da lehim. Bu lehim birazda özel bir iş, normal elektronik lehimi ile olmuyor, gavurların "silver solder" dediği, öncesinde asitle metal yüzeylerin hazırlandığı bileşeimi de farklı olan bir lehimle yapılıyor. Buna erişim veya gerekli tecrübe yok ise o zaman lehim daha riskli bir seçenek. Onun yerine yeterince kalın ve uzun bir sert dahta çıtanın bir tarafına iki diğer tarafına bir delik delip, tellerin uçları L bükülüp bu takozdaki deliklere daldırılıp biraraya getirilip bir dantel ipiyle güzelce sarılıp CAponlandı mıydı yine evladiyelik, uçaktan daha uzun süre yaşaması garanti olan bir sistem olur :)

Şimdi bu ısınmalar normal mi? Ayrıca neden bu ubec servoyu sapıttırıyor.

Servonda bir sorun olma ihtimali var gibi görünüyor, aşırı akım çekip ubeci veya ESC bec'ini zorluyor olabilir. servoların da sıcaklıklarına bak, anlamsız ısınan bir tane varsa yüksek ihtimalle faili buldun demektir, onu çıkartıp deneme yapabilirsin. Veya servoları tek tek bağlayarak hangisinde sorun olduğunu da bulma şansın olabilir.

Ben olsam... ;D