İlk Kalkışta Sola Çekme

Arda SARICA

Yeni Uye
Web sitesi
www.plasmic3d.com
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese günaydın iyi forumlar, okul da bir quad topluyoruz ve ilk kalkış denediğimiz de sola doğru çekme yapıyor daha doğrusu direk sola yatıyor diyebiliriz. Motor ve pervane yönlerinden çok emin değiliz ama diğer Pusula olsun esc olsun accel (2 Kere yaptım ama ikisinde de biraz eğim var sonuçlar da) olsun bütün kalibrasyonlarını yaptım. AltHold ve Stabilize modlarını denedim. Sizce neden böyle yapıyor olabilir neleri test etmemizi önerirsiniz ?

Ayrıca hocam motorlar hangi yönde olması gerek şuan kullandığımız motorlar da esc problarını değiştirerek yönlerini belirleyebiliyoruz ama ?

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kontrol Kartınız
APM 2.8
Model Sınıfı
F500
Motor, Pervane ve ESC
Emax XA2212 1400KV ve Çin Sarı ESC | Ayrıca elimizde DJI 2212 920KV motorlar da mevcut.
Kumanda Alıcı ve Verici
Sanwa SD-5G
Extra Ekipman
GPS-Telemetri
Motor yönleri fotoğraftaki gibi olacak pervaneleride bu yöne göre takacaksın ,eğer yanlış dönüyorsa motor kablolarından iki tanesini değiştir dene pusula kalibrasyonlarını evde yapma ben evde yapmıştım hiç stabil bir şekilde uçmadı köye gidince laptoptan yaptım şuan çok stabil bir şekilde uçuyor. Önemli nokta motor yönleri ve pervane yönleri önce onları kontrol et.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Motor yönleri fotoğraftaki gibi olacak pervaneleride bu yöne göre takacaksın ,eğer yanlış dönüyorsa motor kablolarından iki tanesini değiştir dene pusula kalibrasyonlarını evde yapma ben evde yapmıştım hiç stabil bir şekilde uçmadı köye gidince laptoptan yaptım şuan çok stabil bir şekilde uçuyor. Önemli nokta motor yönleri ve pervane yönleri önce onları kontrol et.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Tamamdır hocam teşekkür ederim bir deneyeyim ama eski hali ile de böyleydi yanlış hatırlamıyorsam.

Herkese günaydın iyi forumlar, okul da bir quad topluyoruz ve ilk kalkış denediğimiz de sola doğru çekme yapıyor daha doğrusu direk sola yatıyor diyebiliriz. Motor ve pervane yönlerinden çok emin değiliz ama diğer Pusula olsun esc olsun accel (2 Kere yaptım ama ikisinde de biraz eğim var sonuçlar da) olsun bütün kalibrasyonlarını yaptım. AltHold ve Stabilize modlarını denedim. Sizce neden böyle yapıyor olabilir neleri test etmemizi önerirsiniz ?

Ayrıca hocam motorlar hangi yönde olması gerek şuan kullandığımız motorlar da esc problarını değiştirerek yönlerini belirleyebiliyoruz ama ?

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
esc kalibrasyonu, pervane balansi bence. ve son hali ile acc kalibrasyonu.

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Hocam acc kalibrasyonunu kart quadın üzerinde iken mi yapayım yoksa dışarı alıp mı ? Dışarı alıp yapmıştım.
uzerinde herseyi tamamken yani kablolar alici baglantisi esc ler takili vibrasyon kesici takili iken yapin bence, cunku ufak tefekte olsa yana, one arkaya yatik montaj olabiliyor.

• Motor yönlerini ve pervaneleri kontrol edin. @Ömer-Özer'in attığı gibi olmalı.
  • CG'ye dikkat edin. CG ne kadar ortada olursa quad o kadar stabil olur.
  • Custom PID girdiyseniz sıfırlayın.
  • Tüm sensör kalibrasyonlarını, Pixhawk quadın üzerindeyken ve uçuşta kullanılacak tüm komponentler takılıyken yapın.
Bana klasik motor/pervane yönü hatası gibi geldi.

Hocam motor ve pervane yönlerini şemada ki gibi ayarladığımda drone yere doğru itiyor kendini. Motor sıralarını şemaya göre defalarca kontrol ettim motor yönleride tamam ama pervane yönlerinde hata yapıyorum galiba 1054 olanları 1 ve 2 numaralı motorlara 1045R olanları 3 ve 4 numaralı motorlara takıyorum ama yere doğru itiyor kendini
  • Motor yönlerini ve pervaneleri kontrol edin. @Ömer-Özer'in attığı gibi olmalı.
  • CG'ye dikkat edin. CG ne kadar ortada olursa quad o kadar stabil olur.
  • Custom PID girdiyseniz sıfırlayın.
  • Tüm sensör kalibrasyonlarını, Pixhawk quadın üzerindeyken ve uçuşta kullanılacak tüm komponentler takılıyken yapın.
Bana klasik motor/pervane yönü hatası gibi geldi.

Hocam motor ve pervane yönlerini şemada ki gibi ayarladığımda drone yere doğru itiyor kendini. Motor sıralarını şemaya göre defalarca kontrol ettim motor yönleride tamam ama pervane yönlerinde hata yapıyorum galiba 1054 olanları 1 ve 2 numaralı motorlara 1045R olanları 3 ve 4 numaralı motorlara takıyorum ama yere doğru itiyor kendini
Motor yönlerini kontrol et pervanenin yüksek tarafı döneceği yöne bakması lazım motor kablolarının 2 tanesinin yerini değiştirerek motorun yönünün değiştirebilirsin, birde pervane boyutları aynımı yanlış mı yazdın yukarda.

Pervaneleri yanlıştır dönüş yönleri doğru ise. Ayrıca motor numaralarını kontrol etmen gerekiyor. 1 numaralı motor döndüğünde gerçekten 1 numara mı dönüyor ona bakman lazım.

Hocam son güncelleme paylaşmak istediğim quadı komple söküp dengeli bir şekilde tekrar toplamaya çalıştım. Motor sıralarında sıkıntı yok. Şuan 1ve2 numaralı motorlar CCW yönünde 3ve4 numaralı motorlar CW yönünde dönüyor buna göre de pervaneleri takıp bir deneme yapacağım.

Son düzenleme: