İlk kez yapmayı denediğim ve 2 defa motor pert ettiğim F-22 RAPTOR

Emre Oz

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Öncelikle herkese iyi forumlar ve saygılar dilerim :) Bir denizci makineci olarak bir projeye kalkıştım ve başımız belaya girdi sayın forum üyeleri :D

Youtube'da şu F22 videosunu görmemle başladı benim RC Uçak sevdam :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Daha sonra model uçağı biraz daha büyük olsun diye A1 yerine A0 kağıda yazdırdım ve kanat genişliği 46 CM'den 66Cm'ye çıktı.
Uçağın dış iskeletini resimlerde gördüğünüz gibi bitirdim. Kullandığım malzemeler ise şu şekildeydi;

1- EMAX RS20205 2600kV CW motor (5Gr)
2-8045 3 bıçaklı pervane (2)
3-Skylinker 40A ESC
4-3300 mAh 40C 3S 11.1V LİPO batarya (260g)
5-2x MG90S Mikro Servo motor
6-FS-İA10B alıcı
7-Flysky FS-İ6X 6 Kanal Kumanda

Toplam uçuş ağırlığı max 750 Gr anca vardır. Uçağın kövdesi 4mm köpük ve 6 mm kartondur. Birleştirme yerlerini de eritme silikon çubuklar ile yapıştırdım.

Her şeyi tamamladım videodakilerin birebir aynısını yaptım. Videodan değişik olan şeyler: 1000 mAh yerine 3300 mAh pil, 46 Cm kanat genişliği yerine 66 Cm kanat genişliği, 2200 kV Motor yerine aynı model 2600kV motor kullandım. Uçurmaya çıkartmadan önce deneme uçuşu yaptım evde zorlayarak, lakin motorun bağlı olduğu plastik kapak şişesinin motorun 8045 pervaneyle aşırı ısınıp kapağı erittiğini ve motorun içine dolarak motoru kullanılamaz hale getirdiğini gördüm. aynı motorda 5045 pervane ile denediğimde motorun uçağı kaldırmadığını gördüm, çok ağır geliyordu uçak.

İnternette gördüğüm kadarıyla adamlar 850-900 Gr'lık uçakları kaldırıyorlardı. Bu uçağı kaldırmak için ve videodaki gibi uçurmam için ne yapmam gerekiyor? Özellikle motor ve pervane konusunda yardım istiyorum. Bayağı tıkandım çünkü :/ Makineciliğin de bir yere kadar olduğunu öğrenmiş oldum :D

Teşekkür ve arz ederim :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Modelin inşaatında büyük bir problem göremiyorum fotolardan, video kullanılamaz dediği için de seyredemiyorum.
Bunun dışında söyleyebileceğim şey şu:
2200 kv bir motordan 3S pil ile en iyi verimi 2 palli 6x4 pervane ile alırsın, 6x5 bile çok zorlar. 3 palli olsun istersen de en fazla 5 inç olmalı, 5x4 veya 5x3 gibi. Bundan büyük pervane ile hem verim alamazsın, hem de bir şeyleri, büyük ihtimalle de önce motoru yakarsın.
Ayrıca 3S 3300 mah'lık pil çok ağır!
Bu tip uçaklarda en fazla 3S 2200'lük pil kullanabilirsin ki, bu bile çok ağır olur ve iyi bir pilotaj gerektirir.
Elindeki motor ve pervaneyi kullanmak istiyorsan da 2S pili deneyebilirsin. En fazla 1600 veya 1800 olması kaydıyla.

Modelin inşaatında büyük bir problem göremiyorum fotolardan, video kullanılamaz dediği için de seyredemiyorum.
Bunun dışında söyleyebileceğim şey şu:
2200 kv bir motordan 3S pil ile en iyi verimi 2 palli 6x4 pervane ile alırsın, 6x5 bile çok zorlar. 3 palli olsun istersen de en fazla 5 inç olmalı, 5x4 veya 5x3 gibi. Bundan büyük pervane ile hem verim alamazsın, hem de bir şeyleri, büyük ihtimalle de önce motoru yakarsın.
Ayrıca 3S 3300 mah'lık pil çok ağır!
Bu tip uçaklarda en fazla 3S 2200'lük pil kullanabilirsin ki, bu bile çok ağır olur ve iyi bir pilotaj gerektirir.
Elindeki motor ve pervaneyi kullanmak istiyorsan da 2S pili deneyebilirsin. En fazla 1600 veya 1800 olması kaydıyla.
İnternetten araştırdığım kadarıyla sorunun pervaneden kaynaklı olduğunu gördüm. 8045 pervane çok zorlamış ve motoru aşırı ısındırmış.

Şunu sormak istiyorum. internette 2205 2600kv 800 gram itme yapıyor lakin ben evde 8045 ile denediğimde çok güzel havalanma yaparken 5045 ile yerinden kıpırdamıyordu uçak. 2212 2200kv de 800 gram itme yapıyor 7045 pervane ile. Neden 5045 ile uçak kıpırdamadı onu çözemedim.