ilk model uçak çalışmamda köpük malzemeden planör kullandım

serkan atmaca

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar,
Uzun zamandır model uçaklar üzerinde çalışmak istiyordum, bir süredir ara ara bazı malzeme ve parçalar edindim. Aynı dönem birgün market te köpükten planör uçak gördüm, ve onun üzerinde çalışabileceğimi düşünerek aldım. Tasarımları Solidworks programında yaptım ve plastik parçaları 3d yazıcı ile ürettim. Geçtiğimiz haftasonu modeli tamamladım. İlk uçuş için araştırmalar yaparak ve simulator çalışmaları yaparak ilk fırsatta uçuş testi yapmak istiyorum, bu ilk acemi çalışmam için sizlerinde değerli fikirlerinizi öğrenmek isterim.

Çalışmamın videosunu link te görebilirsiniz.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Başlıca özellikleri:
Uçuş ağırlığı : 650 g
Kanat açıklığı : 860 mm
Boy : 720 mm
Motor : BC 3530 1100KV
ESC : 30 A
Pil : 2S 7,4V 3300 Mah

Gayet güzel görünüyor. Ama kuyruğa biraz fazla ağırlık koymuşsun gibi. Ağırlık merkezi kanadın neresine denk geliyor.

Gayet güzel görünüyor. Ama kuyruğa biraz fazla ağırlık koymuşsun gibi. Ağırlık merkezi kanadın neresine denk geliyor.
Çok teşekkürler, ağırlık merkezi kanat ortasında, iki işaret parmağımla kontrol ettim, fırsat bulursam stand gibi birşey yapıp onun üzerinde tekrar kontrol ederim.

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
Uçak gayet güzel görünüyor. İlk uçağa göre oldukça güzel. Bu iyi mi kötü mü bilemiyorum :D

Esc, motor, pervane, pil konularında bilinçli seçim yaptınız mı acaba? Biraz motor büyük geldi bana. Pil 2s pervane de bu yüzden büyük. Pek sorun yok gibi gözüküyor ama yine de bilinçli mi diye merak ettim.

• Beğen
Tepkiler: Alp Serin
Uçak gayet güzel görünüyor. İlk uçağa göre oldukça güzel. Bu iyi mi kötü mü bilemiyorum :D

Esc, motor, pervane, pil konularında bilinçli seçim yaptınız mı acaba? Biraz motor büyük geldi bana. Pil 2s pervane de bu yüzden büyük. Pek sorun yok gibi gözüküyor ama yine de bilinçli mi diye merak ettim.
Çok teşekkürler, Açıkçası malzemeleri 2. el sitelerinden toparladım, bulabildiğim ürünleri aldım, dediğim gibi henüz amatörüm :)

Eline sağlık, çok güzel görünüyor. %p
Motor bana da biraz büyük gibi geldi. Belki 2212 her anlamda daha uygun olabilirdi.

Kırımsız uçuşlar. Uçuş videosunu da bekleriz artık.

Konu olması gereken bölüm "EPP" altına taşınmıştır. :saygilar:

Eline sağlık, çok güzel görünüyor. %p
Motor bana da biraz büyük gibi geldi. Belki 2212 her anlamda daha uygun olabilirdi.

Kırımsız uçuşlar. Uçuş videosunu da bekleriz artık.
Çok teşekkürler, uçuş için kendimi hazır hissettiğim ilk fırsatta denemek istiyorum, tabi videosunu da paylaşmak isterim.

Çok teşekkürler, Açıkçası malzemeleri 2. el sitelerinden toparladım, bulabildiğim ürünleri aldım, dediğim gibi henüz amatörüm :)
Yani biraz uydurmuşsunuz ama olmuş mu olamamış mı tam bilemiyorum. Olmamış demek istemiyorum ama işinizi zorlaştırmış olabilirsiniz.
Planda bu uçağın kaç g uçuş ağırlığında tamamlanması gerektiği konusunda fikriniz var mı? Motorun 2s pil ile ne kadar thurst'a sahip olduğunu biliyor musunuz?

Yani biraz uydurmuşsunuz ama olmuş mu olamamış mı tam bilemiyorum. Olmamış demek istemiyorum ama işinizi zorlaştırmış olabilirsiniz.
Planda bu uçağın kaç g uçuş ağırlığında tamamlanması gerektiği konusunda fikriniz var mı? Motorun 2s pil ile ne kadar thurst'a sahip olduğunu biliyor musunuz?
Uçağın toplam ağırlığı 650 g, Motorun thurst değerini görmek için terazi ile bir düzenek yapıp test edeceğim. sorduğunuz iyi oldu.

Terazi üzerinde kontrol ettim 2s pil ile 500 g thurst değeri var. Yalnız birkaç kez hızı maximum minumum yaptığımda bazen full hızda 200g a çıkıyor, bazen 500g a, bunun nedeni ESC olabilir mi?

Öncelikle uçağınız bence fazla ağır. Kullandığınız motor çok büyük pil çok büyük. aşağıya bir video bırakyorum orada sizinkine benzer bir uçağın yapılışını anlatıyor.
Tavsiyem öncelikle tekerlerden kurtulun şu anlık gereksiz ağırlık yapacak birşey koymak mantıklı olmaz. Bunun dışında birçok 3d baskı parça görüyorum bunları mümkünse balsa ve kontraplak ile değiştirebilirseniz ağırlıktan yine tasarruf edersiniz. Yapabiliyorsanız daha küçük motor pil ve esc kullanın

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Videodaki motora esc ye pile bakarsanız çok küçük malzemeler

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari