İlk rc mi yaparken hazır kit mi almalıyım yoksa kendim mi yapmalıyım?

Hsncan41

Yeni Uye
İlk uçağıma hemen bayram sonrası başlamayı düşünüyorum. Forumda depron ve muadili malzemeleri inceledim ve kendim yapma fikri kafama yattı. Çokta zor birşey gibi görünmüyor. Ama sizce yapabilir miyim planın çizimi ve kesimi sıkıntılı işler midir? Yoksa hazır kit siparişi verip ilk olarak onu mu birleştirmeliyim? Son olarak ta sanırım trainer tip bir uçak yapmalıyım. Modelde Tavsiyeniz ve ya uyarınız varsa bir dal alırım :)

Mrb öncelikle aramıza hoş geldin ilk kez başlıyorsan bu ise üstten kanatlı model seçmelisin ayrıca ilk Uçak olacağı için pahalı bir model alma kendin yapmak istersen büyük olmayacak şekilde strafor yada depron dan kullanarak yap en azından maliyeti düşük kırım olacağı için zarar az olsun kendin yaparsın el becerisi istiyor yaparken plana bağlı kalmalısin uçağın dengesini çok iyi korumalısin bunları da anlamam zor dersen ikinci el satanlar var onlardan alıp ilk uçuşları yapabilirsin fakat şunu da unutmadan gerçekte uçağı kaldırmadan önce simülasyon da kendini iyice pişir aksi halde ilk uçuşta düşer Uçak :)p

Merhaba Hüseyin. Adem bey doğru şeyleri tavsiye etmiş. Aynen katılıyorum.

Madem Kocaeli'nde yaşıyorsun, yerinde olsam bir hafta sonu Solaklardaki uçakcı buluşmasına katılır, birebir fikir alırdım. Forumdan Ömer Ertan abimiz solaklardaki buluşmalara katılıyor. Bu konuda en tecrübeli abimizdir kendisi. Özellikle Ömer abimizden çok istifade edebilirsin, kendisi her türlü soruna en doğru cevabı verecektir :saygilar:

Hepimiz bu yollardan geçtik. İnsan başlangıçta sanıyor ki sahalarda karşılaşacağı insanlar olayın dibine vurmuş, dünya çapında modelciler. Ehh onların yanında ezik kalacağım korkusuyla her türlü "sahaya inme" önerisine bir bahane buluyor. "İşler çok yoğun", "hanım izin vermiyo", "dolunay var"... :D Sahaya inmeye vaktin yoksa zaten ne işin olur ki bu hobiyle?! :) Ama dedim ya asıl sorun korku. Çekinme. Rezil olma endişesi. Halbuki sahadakiler de senin benim gibi insanlar. Birçoğu inanılmaz yardımsever. "Aaa sen ne kadar beceriksizmişsin" diyecek bir modelci bile yok ortalıkta. Çünkü deneyim arttıkça öğreniyoruz ki kontrolümüzde olmayan bazı faktörler en deneyimlimizi bile bazen çuvallatabiliyor.
Yani demem o ki, eğer gerçekten bu işle uğraşmayı kafaya koyduysanız "sahaya inin"!!! Olayı orada görün. Birçok temel hatayı daha baştan önlemiş olursunuz. İşe çok daha bilinçli başlarsınız.
Bunları, ortaokul sıralarındayken modelciliğe başlamış, 70'li yılların yokluğunu yakından görmüş, uzun zaman ara vermiş, mesleğinde belirli bir konuma geldikten sonra yeniden sahalara dönerken yukarıda anlattığım tedirginlikleri bizzat yaşamış birisi olarak yazıyorum. Yani bire bir gerçekler. Birkaç değerli kardeşimin ısrarı ile zamanında Orhanlı çayırına gitmemiş olsaydım bugün muhtemelen hala kumda yüzme öğrenmeye çalışıyor olacaktım. O nedenle diyorum ki herhangi bir şey yapmadan, herhangi bir şey satın almadan, herhangi bir projeye girişmeden önce sahaya inin!!!

Sumer abi o kadar icten ve guzel yazmissin ki, mesajini madde-7 ilave edemeden duramadim :thumbup:

Tavsiyeleriniz icin teşekkürler ilk solaklar bulusmasinda oradayım %p

Sümer beyin anlatımında sanki kendimi gördüm. Şu farkla; inecek saha yoktu, soracak kimse yoktu! :'( Senin böyle bir fırsatın var, değerlendir. Gerçi bu hafta sonu hava pek müsait görünmüyor ama belli olmaz.