Ilk Uçağım MIG-29 için bir kaç soru

yewdwad06

Yeni Uye
Merhaba;
Bir model yapmak istiyorum Mig-29
PLANLAR

------------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------
Fakat acemi olduğumdan korkuyorum açıkçası bir kaç sorum var
1- Bu modelin yapılışının ayrı ayrı videoları var ve herkes modelin tam ortasına yatay şekilde ince bir çubuk tarzı bişi koyuyor bu nedir ?
2- Uçağı hareket ettirmek için arkaya flaplar yapılıyor bu flaplar nasıl yapılıyor ?
Birisi planları gözden geçirip lütfen yardım edebilir mi ?
*** BU ARADA YAPIM VİDEOSU ***
1.PART
2.PART
3.PART
Bu videodaki kişi hazırını almış ama ben ilk linkte olduğu gibi planlara dayalı kendim yapmak istiyorum
Ve bu model hakkında ne düşünüyorsunuz ? Ayrıca bu model için hangi ekipmanları kullanmalıyım ?

Soruna cevap vermeden ben bir soru sorayım müsadenle Kağan. Şimdi sen bu uçağı emek çekip yaptın diyelim. Peki bunu kim uçuracak ?? Var mı çevrende başka bunu uçurabilecek bir modelci...

Eğer özel merakı yoksa, kimse senin için durduk yere o videoları uçurup izleyemez. Keşke sorunu sorarken "2.video 25 sn" gibi bir ifade kullansaydın..

NOT: Bu arada tanışma konusunda MIG-29 TRAINER yani başlangıç modeli değildir dedim ama pek anlaşılmamış galiba ki konu »RC Uçak Modelleri » Trainer-Baslangıc » altıjna açılmış.
Olması gereken yere taşınmıştır

Bu uçak için o kadar karamsar olmayın. Kendisi yaparsa kırınca kolay onarır arkadaşımız. Bence bir Cessna ile başlamaktan iyidir. Ciddi olarak destekliyorum.
Tek sorun, elden atarken pervanenin bir yaralanmaya yol açma riski. Aman dikkat.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Açıkçası bu uçağı yapmak bana diğerlerine göre daha kolay geldi ve bu uçak modeli hakkında edinebilecek çoğu bilgiye sahibim motor dışında ve batarya :D ayrıca çok da istekliyim

İstek varsa önünde durulmaz :)

Ben destekliyorum, yapım ve uçuş aşamalarını takip edeceğim bir helici olarak.

Bence de mesele biran önce uçmaya başlamaksa elden attırgaçlı EPP modellerin hepsiyle başlanabilir, tavsiye ettiğim için söylemiyorum. :rolleyes: Uçuş karakteristikleri tiplerinden bağımız olarak birbirlerine çok yakın oluyordur diye düşünüyorum. Bu modellerde iskelet ve kontrol yüzeyleri esnek bir malzeme olduğu için doğuştan bir expo etkisi yaratıyor ve bu durum bence göreceli bir avantaj sağlayarak pilotajı yeni başlayan biri için oldukça kolaylaştırıyor. (Yoksa uçakçılar genel olarak EXPO kullanmamaya yemin ederek hobiye başlarlar, ancak pilotajı zayıf olan yeteneksiz pilotlar kullanırlar böyle şeyleri :lollol: :lol: )

Pek fazla öyle ayar falanda istemez, yönler doğru olsun kafi. ;) Görsel olarakta bana göre bir wing dragondan çok daha güzel duruyor. :coolxf: Ayrıca takılan brushless motorlar üzerlerindeki pervanelerle yüksek devir çevirince seste epey etkileyici, eeeeee daha ne olacak. ;)

Tabi her zaman olduğu gibi yine ufak - ufacıkkkkkkkkkkkk bir eksiklik kalıyor ki; bu modellerle iniş - kalkış öğrenilemez. Bu sebeple ben hala bu tip modelleri bir " trainer uçak " sınıfında görmüyorum ve hedef eğer model uçak pilotajı kazanmaksa yeterli bulmuyorum. :-\

Bana göre kontrol yüzeyleri çoğaltılmış zagiler bunlar, ayrı bir sınıf yani. :) Uçmaz mı, uçar...

Türker'ciğim expo konusunda ilginç bi şekilde sana katılıyorum. :)
Bu uçaklarla iniş kalkış öğrenilemeyeceği konusunda tam emin değilim. Ama şöyle düşün: Canlı bir simülatörün var. Özellikle yönler, karşıdan gelen modele hakimiyet vs konusunda büyük katkı sağlıyor. Böyle bir uçakta bunları öğrenince gereksiz bir üstten kanat trainerden kurtulup doğrudan aerobatik bir alttan kanat trainere geçebiliyorsun.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba.Eğer ilk uçağınız olacaksa başlangıç için bu uçağı önermem.Wing Tiger tarzı trainer diye tabir edilen eğitim modellerini tercih etmenizi tavsiye ederim.Eğer mümkünse bulunduğunuz yerdeki tecrübeli modelciler ile tanışın, uçuşlarına katılın kafanıza takılanı sorun zaten gerisi otomatik olarak gelecektir.İlk uçuşunuzu onlarla yapın.Ve usb simülatör kumandası edinip simülatörde çalışmanız çok faydalı olacaktır.Forumda eğitim modelleri bölümündeki konulara göz atın, çözüm bulamadığınız yerde bizde yardımcı oluruz.Kolay gelsin.Saygılarımla.

En fazla kırılır. Gövdeyi keserken 1 tane fazladan gövde yaparsınız tamir olmayacak şekilde kırılırsa yeni gövdeyi toplarsınız. Köpük olarak kapron değil bulabilirseniz depron alın. Hatta bütçeye uygun olursa epp kullanabilirsiniz.

Expo mu :islik: :lollol: :lol: Ben D/R kullanıyorum. Sakin sakin uçacağım zaman açıyorum switch, biraz agresif uçacağım zaman kapatıyorum :D

Bi abimiz "expo benim parmaklarımda" derdi. Bi hocam da "benim parmağımın ucunda gözüm var" derdi. Olamadık işte... Acemi geldik acemi gidiyoz. :D :p

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bi abimiz "expo benim parmaklarımda" derdi. Bi hocam da "benim parmağımın ucunda gözüm var" derdi. Olamadık işte... Acemi geldik acemi gidiyoz. :D :p
Gerçekten ne insanlar var öyle doğa üstü yeteneklere sahip, değil mi abi :lollol: :lol:

Bu uçuşta ne expo var ne d/r. Kalkıştan belli zaten hassas olduğu.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu uçuşta ise D/R var. Bir nevi expo gibi oluyor servo hareketi kısıldığı için kontroller çok aşırı hassas olmuyor
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İkinci uçuştan aldığım keyif birinci uçuşta yok. Kumandanın nimetlerinden faydalanmak lazım niye kasalım kendimizi ayarsız uçarak :D