İlk Uçağımı Topluyorum

• Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan ÜYE olunuz

Eğer eski üyemizseniz, MEVCUT Kullanıcı ADI ve ŞİFRENİZİ aynen kullanabilirsiniz. Eğer girişte sorun yaşıyorsanız, lütfen şu konuya TIKLAYINIZ.
İlgi Alanı
Hepsi
Turnigy 9x kumanda için bildiğiniz UHF mödül varmı ?? Bende frysky DJT telemtry modül takılı ama mesafeyi arttırmak istiyorum.

İlgi Alanı
Heli
Bende frysky DJT telemtry modül takılı ama mesafeyi arttırmak istiyorum
Kızmayayın diyorum da.... Şimdi modeli topladın, tüm elektronik kısımlarını çözdün ve uçmayı öğrendin de MESAFE mi kaldı....

Yerinde olsam bu tür detaylara girmeden ve BOLCA SORU sormadan önce GEREKLI VAKTI ayırır ve senden önce forumda paylaşılmış olan her biri ALTIN değerindeki bilgileri öğrenmeye çalışırdım.

Nereden başlayayım diyorsun, şu konu güzel bir başlangıç olacaktır.

İlgi Alanı
Uçak
Hevesini kırmak istemem ama biraz aceleci mi davrandın aceba? Herhangi bir planı referans aldın mı yoksa doğaçlama bişeyler mi yapmaya çalıştın? Diğer detaylarla ilgili bu konuda tecrübeli arkadaşların daha detaylı ve faydalı yorumları olacaktır. Ben sadece şunu söyleyeyim o tekerler ile uçması çok zor görünüyor gözüme.

İlgi Alanı
Hepsi
:) bende oyle düşünüyorum ama denicem çünkü motorun ve pervanenin çekim kuvveti cok fazla 2200 kv motor kullaniyorum.ona guvenerek doğaçlama bir uçak yaptım. Bana gelen tavsiyeler üzere ilerliyorum. İlk önce yerden klakma kısminı yapıyorum. Yani bu ilk aşamam cok değerli olacak birşey yapmadım daha ilerledikçe gelistireceğim kendimi bira geliştikten sonra zagi yapmak istiyorum :) kendim tasarladım boyle rastgele bişey yaptım .bakalım ne olacak daha deneme fırsatım olmadı.

Levent Suberk

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Eyüpcan, modelin ağırlık merkezini hesapladınız mı? Hesaplanmasında yarar var. Bir de modeli uçurmaya çalışırken kendinizden ve diğer insanlardan uzakta, tam gaz vermeden uçurmayı deneyin. Model uçmayabilir, dikkatli olmak gerekli tabii.

Son düzenleme:
İlgi Alanı
Heli
O kanatlar biraz fazla kisa ve dar degil mi? Kontrol yuzeyleri direkt servolara mi bagli ben mi yanlis goruyorum??

İlgi Alanı
Heli
Kusura bakmayın ancak hiç uçabilecek gibi görünmedi gözüme, sanki bir kaç şey eksik gibi. Uçak konusunda uzman değilim ancak burada yanlış birşeyler var gibi :saygilar:

İlgi Alanı
Uçak
:) bende oyle düşünüyorum ama denicem çünkü motorun ve pervanenin çekim kuvveti cok fazla 2200 kv motor kullaniyorum.ona guvenerek doğaçlama bir uçak yaptım.
2200kv olması güçlü bir motor olduğu anlamına gelmiyor. Sadece volt başına devir sayısının yüksek olduğunu gösteriyor. Motorun gücünü kg cinsinden sağladığı itme kuvveti ile ölçebilirsin. Watt değeri de verimi hesaba katmazsak güç göstergesi sayılabilir. Senin yapmaya çalıştığın trainer uçaklar için düşük kv li motor daha uygun olacaktır. Düşük kv değeri olan motorlar genelge yüksek torkludur.

Son düzenleme:

Kadir Kurt

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Forumda birsuru model yapım konusu var. Elinizdeki ekipmani riske atmadan önceden yapilmis bir model deneyin. Bu model hiç uçacak gibi durmuyor. Bu arada o motor 2200kv ise takılan pervane büyük gözüküyor.

İlgi Alanı
Uçak
Cengizhan, modelin ağırlık merkezini hesapladınız mı? Hesaplanmasında yarar var. Bir de modeli uçurmaya çalışırken kendinizden ve diğer insanlardan uzakta, tam gaz vermeden uçurmayı deneyin. Model uçmayabilir, dikkatli olmak gerekli tabii.
Levent hocam modeli ben yapmadım .Bencede uçmaz, biraz ironik bir yorum benim yazdığım.

Ömer Erkan

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Eyüpcan, modelin üzerindeki motor dahil bütün donanımları sök. Yatay ve dikey dümenleri gövdeye kanatla aynı düzlemde olacak şekilde yapıştır. Kanadın ortasına, yani en kalın yerine denk gelecek şekilde iki ucundan tut, burnu hafifse ağırlık koy dengele. Sonra da elinden ileriye doğru yere paralel olarak hızlıca at. Düzgün bir şekilde süzülür, inerse donanımı takıp deneyebilirsin. Yok uçmazsa, forumda bir sürü kaynak var, basit bir şey yaparsın. Donanımını ziyan etmemiş olursun. Bu arada, pervane de multi pervanesi galiba. Uçaklarda pervanenin dönüş yönü önden bakıldığında saatın dönüş yönünün tersidir.

İlgi Alanı
Uçak
Donanım olamadan ağırlık merkezine bakıp daha sonradan motor, pil, esc ve servoları takıp öyle olmaz.
Böyle olmaz bu iş araştırp herşeye yeniden başla malesef hiç bir şey olmamış.Ne derseniz ne yapsanız o model uçmaz.