İlk uçak deneyimi

İlgi Alanı
Uçak
Merhaba arkadaşlar, ilk denemelerimi sizinle paylaşmak istedim. Sonucunu henüz bilemiyorum ama bunu uçurmaya çalışacağım selamlar.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Elinize sağlık. :saygilar:
Pilotu iyiyse uçmaması için bir neden yok gibi görünüyor.:)
-Aileronlar gereğinden fazla uzun olmuş gibi. Atımlarını düşük tutmanız gerekecek.
-Sümer beyin dediği gibi kanatların gövdeden ayrılmaması için gövdeye ne şekilde bağalayacaksanız o kısma da küçük ahşaplar yapıştırın ki fotoblok yırtılmasın.;)

• Beğen
Tepkiler: Alpay Acar
Kanat sabitlemeyi lastikle yapmayı düşünüyordum ama o görüntüyü sevmediğim için yaptığım ahşap kulakları vida ile sabitlemeyi seçtim. O şekilde de yaptım, resimde görüldüğü gibi. İlerledikçe tercihler biraz değişiyor.

Son düzenleme:
Trainerlerde görünümle uğraşan arkadaşların ilerisi pek parlak olmuyor. Bence şimdiden bu kötü alışkanlığınızı bırakın. Trainerler genelde çirkin ama kolay uçurulup kırımdan az zarar gören uçaklardır. Lastik kullanımının sebebi de budur. Kanadı çarptığınızda herhangi bir yer kırılmadan lastikler esner ya da kopar. Lastikleri değiştirir beş dakika sonra yine havalanırsınız. Siz bu kanadı bir yere çarptığınızda fotoblok o vidaların olduğu yerden itibaren gövdeyi parçalayacak şekilde yırtılacak. Acemilik dönemi doğaçlama için hiç de iyi bir dönem değildir. Başkalarının deneyimlerinden yararlanmak gerekir ki insan bu işten soğumasın, keyifle ilerlesin.

Trainerlerde görünümle uğraşan arkadaşların ilerisi pek parlak olmuyor. Bence şimdiden bu kötü alışkanlığınızı bırakın. Trainerler genelde çirkin ama kolay uçurulup kırımdan az zarar gören uçaklardır. Lastik kullanımının sebebi de budur. Kanadı çarptığınızda herhangi bir yer kırılmadan lastikler esner ya da kopar. Lastikleri değiştirir beş dakika sonra yine havalanırsınız. Siz bu kanadı bir yere çarptığınızda fotoblok o vidaların olduğu yerden itibaren gövdeyi parçalayacak şekilde yırtılacak. Acemilik dönemi doğaçlama için hiç de iyi bir dönem değildir. Başkalarının deneyimlerinden yararlanmak gerekir ki insan bu işten soğumasın, keyifle ilerlesin.
Kırımdan ziyade taşıma kolaylığı için söküldüğünü düşünmüştüm, o şekilde düşünmemiştim lastikleri.

Elinize sağlık. :saygilar:
Pilotu iyiyse uçmaması için bir neden yok gibi görünüyor.:)
-Aileronlar gereğinden fazla uzun olmuş gibi. Atımlarını düşük tutmanız gerekecek.
-Sümer beyin dediği gibi kanatların gövdeden ayrılmaması için gövdeye ne şekilde bağalayacaksanız o kısma da küçük ahşaplar yapıştırın ki fotoblok yırtılmasın.;)
Uçtuğunu görmeden kırılmasını istemem, iyi bir pilot da ihtiyaçlar listesine yazdım. :)

Kırımdan ziyade taşıma kolaylığı için söküldüğünü düşünmüştüm, o şekilde düşünmemiştim lastikleri.
Sahaya kadar uçağı bütün götürmeyi düşünüyorsanız bilemem fakat lastik kolaylıktır. Sahada o vidaları montaj daha uzun vakit alır.

Son halimizi de paylaşmış olmak istedim. Uçuş denemesini de en kısa sürede yapmak istiyorum.

Bu süreçte ne oldu;
Uçağı havaya fırlattım düşüş denemesi yaptım ve kanadı bağladığım yerde ahşaplarda oynama oldu (tecrübeli arkadaşlarımız uyarı da yaptı, lastik mantıklı gelmesine rağmen tekrar dönmek zor geldi), onları güçlendirdim biraz. Tabi o bağlantı noktasında fotoblok da zedelendi(daha önce söylendiği gibi :) ) ahşap takviyesi yapıldı. Vidalama yaptığım alana içten ve dıştan bant takviyesi yaptım. Yakaları ahşaptan kendim hazırladım iyi gibi şimdilik. Arka tekerlekte rudder ile birlikte dönmekte (ne kadar işe yarayacak deneyeceğim). Yönlendirmeler montajlandı. Sonuç aşağıda.

Bu uçağı daha önce de söylediğim gibi karantina günlerinde vakit geçirmek adına hiçbir deneyimim olmadan bu noktaya getirdim, tabiki hata ve kusurlarım vardır ama uçak amacına hizmet etti uğraşarak baya vakit geçirdim :).

Uçar mı onu da denedikten sonra başıma gelenleri de anlatarak tekrar paylaşırım, selamlar.

Tekerlekler de küçük olmuş sanki

Son düzenleme:
Hayırlı olsun. Model güzel görünüyor umarım uçuşu da güzel olur :) İniş takımları ve push rod telleri benim gözüme biraz ince geldi fotoğraflar da yanıltmış olabilir. Yeterince rijit oldularsa problem olmaz herhalde:saygilar:

Umarım Pushrod olarak inşaat teli (kolay bükülebilen,ince) kullanmamışsınızdır.Aksi halde havada bükülür ve model sapıtır.Önerim ilk fırsatta değiştirmenizdir.Şemsiye teli öneririm hem ucuzdur kolay bulunabilir.

Umarım Pushrod olarak inşaat teli (kolay bükülebilen,ince) kullanmamışsınızdır.Aksi halde havada bükülür ve model sapıtır.Önerim ilk fırsatta değiştirmenizdir.Şemsiye teli öneririm hem ucuzdur kolay bulunabilir.
Teli uzun süre bulamadım, bu malzemeleri satan bir siteden aldım, inşaat teli değil çok da iyi değil ama sorun çıkmayacak gibi. İyisini bulabileceğim yer önerirseniz sevinirim. İstanbul Avrupa yakası. Kullandıklarım 1mm.

Son düzenleme:
Hayırlı olsun. Model güzel görünüyor umarım uçuşu da güzel olur :) İniş takımları ve push rod telleri benim gözüme biraz ince geldi fotoğraflar da yanıltmış olabilir. Yeterince rijit oldularsa problem olmaz herhalde:saygilar:
İniş takımı tam felaket, az önce yerde biraz sürmeyi denedim, her tarafı oynuyor :), Güçlendireceğim yarın ilgilenirim artık.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Koç
Eline sağlık. Keşke herkes senin gibi bilinçli ilerlese. Bana öyle geliyor ki çok kısa zaman sonra seni sahalarda aramızda patlar motorlu modellerle göreceğiz.

• Beğen
Tepkiler: Muharrem GEMİCİ
İniş takımı güçlendirildi, bant pratik geldi şimdilik.

Hafif olduğundan zayıf yapıştırma vs. sorun olmaz gibi düşünülüyor ilk başta fakat hiç de öyle değil. Motora tam gaz verdiğimde anladım ki hafif de olsa herşey çok sağlam olmalı. (Kanatları lastik bağlantıya çeviririm gibi duruyor, öncelikle bu yaptığım bağlantıyı hayırlısıyla kırayım :) )

Basit bir yerden kesme havalandırma denemem oldu, uçup gidecek inandım.