İlk uçuş denemesinde quad beşik gibi sallandı

İlgi Alanı
Multikopter
Merhaba arkadaşlar,

Quadı yaptığımdan beri ilk kez açık bir alanda 1m de olsa havalandırmak istedim. Havalanınca beşik gibi sallanmaya başladı ve hemen indirdim. Frame, motor vidaları ve pervane somunları sağlam şekilde sıkılmış durumda. Attığım videonun 50. Saniyesinden sonra havalanıyorum ve sallanma başlıyor.

Buna neden olan sorun ne olabilir?

Teşekkürler.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Teşekkür ederim hocam. Verdiğiniz linkte arkadaşımızın çektiği videodaki sorunun aynısını yaşıyorum. Konunun tümünü okudum ve Şakir beyin söylediklerini uyguladım. Maalesef çözüm olmadı. Acaba pervanelerimde mi bir sorun var diyerek sıfır pervaneleri takıp denedim. Sonuç aynı.

Aynı zamanda kumandanın trim ayarlarını da yaptım. Buna rağmen cihaz yerden teması kesilmeye başlarken arka sol çaprazına doğru hareket ediyor. ESC'ler kalibrasyonlu. AirMode kapalı. Angle mod açık. Inav kullanıyorum.

En son motorları yanlış kollara taktığımı düşünerek (Pervanelerin somunlarının sıkılma yönleri nedeniyle) motorların yerlerini değiştirdim. 1 ve 4 nolu kollara CW, pervanelerin somunları sağa sıkılan, 2 ve 3. kollara ise somunların yine dönüş yönüne yani sola doğru sıkılan motorları monte ettim.

Sorunum devam etmektedir.

Çok pervaneliler konusunda bir iki yıldan fazla deneyimim olmamasına rağmen titreme konusunda bir iki temel noktanın önemini biliyorum.
Motor ve pervanelerinizin balansları çok hassas bir şekilde yapılmalı.
PID ayarları çok önemli.
Ayrıca kontrol kartının vibrasondan etkilenmeyecek şekilde monte edildiğine dikkat edin.
Zaten Levent beyin veridiği linkte detaylar var.

Çok pervaneliler konusunda bir iki yıldan fazla deneyimim olmamasına rağmen titreme konusunda bir iki temel noktanın önemini biliyorum.
Motor ve pervanelerinizin balansları çok hassas bir şekilde yapılmalı.
PID ayarları çok önemli.
Ayrıca kontrol kartının vibrasondan etkilenmeyecek şekilde monte edildiğine dikkat edin.
Zaten Levent beyin veridiği linkte detaylar var.

Hocam FC kartım soft mount ile monte halde, vibrasyondan etkilenmemesi için onlarla birlikte monte etmiştim. Motor ve ESC'lerin balansını yapmıştım hocam. Levent hocamın verdiği linkteki tüm yorumları okudum ve uygulamadım. PID ayarlarını Levend hocamın verdiği linkteki yorumlarda bulunan çözüm önerileri ile değiştirdim. Olmayınca Reset attım. Maalesef quad hala aynı durumda. Çözüm arayışım hala devam ediyor.

Ben motor ve pervanelerin mekanik olarak balanslarının alınıp alınmamasından bahsedıyordum.
Genelde pervaneler, nadiren de motorlarda balans olabilir. Çok az bir balans bile sistemin belli devirlerde titreme nedeni olur.
Pervane ve motorların farklı yöntemlerle balanslarının bozuk olup olmadığı kontrol edilip hassas bir şekilde farklı bantlarla balanslarını almak lazım.
Forumda ilgili konuları araştırıp gerekirse youtube de filan ilgili videolara bakın derim.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Ben motor ve pervanelerin mekanik olarak balanslarının alınıp alınmamasından bahsedıyordum.
Genelde pervaneler, nadiren de motorlarda balans olabilir. Çok az bir balans bile sistemin belli devirlerde titreme nedeni olur.
Pervane ve motorların farklı yöntemlerle balanslarının bozuk olup olmadığı kontrol edilip hassas bir şekilde farklı bantlarla balanslarını almak lazım.
Forumda ilgili konuları araştırıp gerekirse youtube de filan ilgili videolara bakın derim.

Çok teşekkür ederim hocam. İnceleyip deniycem ?