IMAC, "International miniature aerobatic club" Kapsamli Rehber

Ali Haydar GÖK

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Abi çizgiler hareketler baya güzel duruyor. Bazı yerleri tam anlayamadım tabi. Sistemi de kurmuşsun darısı başıma :D

JSON dosyasına talibim videodaki uçuşun :) Şimdi benim uçuşlara bakacak olsam anca nereden puan verdiğini anlayabilirim ;D;DNerelerden puan kırıyor neye göre çalışıyor falan merak ettim.

3dholicpilot

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Yakında sanal alem üzerinden tüm dünyadaki pilotların katılabilevreği yarışmalar da düzenlenmeye başlar. ;)

Şu an açıklanan amaç bu olarak söylense de, bir sonraki safhada subjektif puanlamanın önüne otomatik puanlama ile tamamen geçmek var...

3 boyutlu bir uzayda, pilot tek bir noktadan bakarak uçuş yaparken, 3 boyutta veri toplayan bir cihaz tarafından puanlanması adil değil diyebilirsiniz... Evet ama en azından herkes için şartlar eşit olacak...

Şu an olabildiğince çok veri toplamaya çalışıyorlar... Gelen verileri kullanarak belirli kıstaslarla düşüm yapan algoritmalar deneniyor... Çoğu bitti azı kaldı...

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari

3dholicpilot

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Bazı yerleri tam anlayamadım tabi
Nereyi anlayamadıysan yazarsan, burdan cevaplayalım. Diğer dostlara da faydamız olur belki...

JSON dosyasına talibim videodaki uçuşun
JSON dosya yuklenemiyor foruma. Belki Adminimiz bu konuda yardımcı olabilir bize... Google Drive'ım dolu idi, link de bırakamadım.

Nerelerden puan kırıyor neye göre çalışıyor falan merak ettim.
Sistem puan vermiyor... Bu sisteme pilottan gelen uçuş dosyasını (yani JSON) yükleyerek; hakem, evinde bilgisayar karşısında pilota puan verebiliyor... Ama şartlar sahadaki gibi... Ne görüyorsa onu puanlıyor... Öyle eğip bükme yok uçuş anında görüntüyü... Flight Coach Plotterda istediği gibi eğip büküyor ya pilot görüntüyü, bunda o yok... Çok daha gerçekçi bir uçuş izliyorsun esasında....

Yüklediğim videoda puslu görünen yerler var. F3A cılar için yapılmış bir uygulama imiş bu... Uzakta ucmalarinin önüne gecmek amacıyla... IMAC'de uzaklık kriteri yok diye dönüş yapınca yazılımcı firma güncellendi platformu, çorbada ufak da olsa bir tuzumuz oldu... Yeni versiyonda puslanma olayı yok IMAC seçildiğinde....

Son düzenleme:

Ali Haydar GÖK

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Ben olayı yanlış anlamışım. Bir "hakem bilgisayarı" puanlıyor diye düşünmüştüm. Hakemlerin oturup puan veriyor olmaları çok daha güzel. Ama bunun bir sınırı (Haftada 3 uçuş puanlama gibi) olmayacak mı? Veya hakemler sadece hobi aşkı için mi puanlama yapacak?

3dholicpilot

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Ben olayı yanlış anlamışım. Bir "hakem bilgisayarı" puanlıyor diye düşünmüştüm. Hakemlerin oturup puan veriyor olmaları çok daha güzel. Ama bunun bir sınırı (Haftada 3 uçuş puanlama gibi) olmayacak mı? Veya hakemler sadece hobi aşkı için mi puanlama yapacak?

Evet, olay bir cihaz tarafından skorlama yapılmadan önceki son adımda şu an. Yarı bilgisayar destekli diyebiliriz... Tamamen bilgisayarlı skorlama fayda mı getirir yoksa zarar mı, getirisini götürüsünü bilemem uzun vadede ancak; şunu biliyorum ki subjektif skorlama onca emeğin heba olmasıyla sonuçlanıyor. En azından bunun önüne geçmiş olur...

Bana göre çok daha kıymetli olan tarafı pilotun eğitimine sağladığı katkı... Uçuş boyunca herhangi bir anda uçağı 3 boyutlu uzayda büyütüp küçültüp farklı açılardan inceleme fırsatınız oluyor... Snap çıkışında istikamet değişimi olmuş, peki bu nasıl olmuş, önüne geçmek için hangi komutu vermem-vermemem-azaltmam-artırmam gerekiyor... Ya da tırmanışta bence 45 derece olan açı esasında kaç derece, spin çıkışında dik indiğimi düşündüğüm yerde uçak benden niye uzaklaşmış gibi sorulara bence, sence, ona göre buna göre demeden sağlıklı ve kolay cevaplar alabilmek tarifsiz kıymetli... Ve aldığınız cevaba karşılık bir çaba harcayıp düzeltme yaptıktan sonra sonuçlarını görmek müthiş haz veren bir şey... En azından benim açımdan böyle...

Elde bunca kolaylık ve imkan varken daha ne duruyorsunuz ? Yarışsanız da yarışmasanız da IMAC size ve uçuşunuza oldukça ciddi katkılar sunacaktır...

Son düzenleme: