İniş takımı sequencer projesi

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
Bu sefer boyumu aşabilecek bir projeye bulaştım. O muhteşem A330'u imal eden Bülent Deveci arkadaşımızı mutlaka duymuşsunuzdur. Şu sıralar bir yandan dev bir A340 yaparken diğer yandan da bir Tupolev TU154 modelini uçuşa hazır hale getirmek üzere.
Bülent Deveci'yi daha iyi tanımanız için...

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

You must be registered for see images attach

Gerçekten sıradışı birisi. İnanılmaz güzel işler çıkarıyor. İşte bu adam benden TU154 için iniş takımlarının kapaklarını kontrol edecek bir sequencer yapmamı istedi. Benim açımdan müthiş bir proje. Acayip gurur verici. Büyük bir hızla çalışmaya başladım.
Alıcıdan gelecek bir iniş takımı kontrol sinyali ile tam altı ayrı kapak servosunu açıp kapatmam ve arada da basınçlı havayı kontrol eden elektronik valfe komut vermem gerekiyor. Altı ayrı servonun açık ve kapalı pozisyonlarının da tek tek ayarlanabilir olması şart doğal olarak.

Atmega328 işlemci kullanan bir plaket tasarladım.

İki gün boyunca da kodu yazdım. Yarın plaketi üretip elemanları lehimlersem yazılımın testlerine başlayacağım. Yazılımda en büyük sorun iki buton kullanarak sistemin programlanması olacak. Bakalım nasıl bir sonuç çıkacak.
Ama istediğimiz gibi çalışırsa muhteşem bir TU154'te benim de bir katkım olacağını düşünmek heyecan verici. :)

Uçak da bu. Dediğim kadar var di mi... :D

Kolay gelsin, ve şimdiden tebrikler abi, zira sen tuttun mu koparmadan bırakmazsın :) Bu tarz scale modeller beni benden alıyor. Büyük saygım var, çok büyük emek var. Belki ilerleyen yıllarda ben de girerim böyle bir projeye, belli mi olur :)

Bülent beyle şahsen taşınma fırsatımız oldu. Gerçekten çok mütevazı bir insan. Mesela trainer jet uçağı ile ilgili her türlü detayı bizlerle paylaşmıştı. Bilipte anlatmayan ya da burnu havada bir tip değil kesinlikle.

Yaptığı isler ise gerçekten çok sıra disi ve takdire sayan :bravo:

İmal ettiği ve artık uçmayan A330 modelini zamanında forumda paylasmistik. Hatta konunun sonralarına doğru Bülent bey foruma üye olup Yen'i projesi hakkında bazı detaylar da paylasmisti.

Senin boyle bir projeye katılman gerçekten süper olmuş abi, proje adına büyük bir kazanç :halay:

Sayen de biz de Yeni projeyi insallah daha yakından takip etmiş olacağız :RCKolik:

Sent from my iPhone using Tapatalk

:saygilar:
Saygıyla selamlıyorum!
:saygilar:

İkinizi de.

Hani Bülent Bey'i tanımasam, daha önce yaptıklarını bilmesem ilk olarak " Bu uçak evden çıkacak mı :eek: :laugh: " sorunsunu sorardım.

Tamamen kıskançlıktan, uçağa söylecek en ufak bir söz bulamadığımdan ancak bunu diyebildim. :lollol: :lol:

Şaka bir tarafa model zaten ortada, kendini anlatıyor dili var adeta sadece tebrik edebiliyorum ve alkışlıyorum. :saygilar:

Bülent Bey'in müthiş projelerinden biri olmuş. :bravo:

Böyle büyük projeleri hayata geçirebilmek için benim en önemli gördüğüm şey doğru istihdamdır her zaman. :laugh: Sonucu belirleyen en önemli unsurdur bana göre doğru insanlar. Bülent Bey'de projesini Sümer abiyle buluşturarak sonuca ulaşmayı garantilemiş bence. :thumbup: 18 tane teker 4 mevsim senfonisinin ritminde açılıp kapanacak sonra seyirciye selam verecek olsa ne farkeder, Sümer abi olduktan sonra. ;D

Gelişmeleri elbette merakla takip ediyor olacağız. :RCKolik:

Not: Sümer abi gerçi Pazar gününe kadar modelciliğe ara vermişti ama arge projelerini kapsam dışı bırakmış demek ki. :lol: :lol: :lol:

Evet bu modelcilik sayılmaz. Ayrıca Bülent Pazar'a yetişir mi demişti. Mecburen... Hani... Tavuğun bi yeri tövbe tutmazmış ya. :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sümer Yamaner' Alıntı:
Evet bu modelcilik sayılmaz. Ayrıca Bülent Pazar'a yetişir mi demişti. Mecburen... Hani... Tavuğun bi yeri tövbe tutmazmış ya. :)

illaki pazara yetişir abi üretici firma belli[emoji106] [emoji106]

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Pazar'a yetişir de bu Pazar'a değil. :) Dün akşam baskılı devre basımı ile uğraştım. Elimdeki PNP kağıtlar saçmalıyor. Gecenin bir vakti kafayı yememek için bırakıp yattım. :D

Plaket baskısı ve kod tamam. Yarın montaj, test ve debugging. :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Test için hazırız. Biraz top çevirip zaman geçirelim. :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yarına bir plan var mi abi ? Malum hedef Pazar'a yetiştirmekti :)

Eline sağlık Sümer abi heyecanla takip ediyorum.Hayırlısıyla Bülent'in Tupolev TU 154 ü havada herşey çalışır şekilde görelim.

İnanılır gibi değil. Bir tam günü debug ile geçirdim. Şu anda normal modda sorunsuz çalışıyor. Yarın akşam da programlama bölümü ile uğraşacağım. Ama bitince benzersiz olacak. :) Altı servolusu yok ortalıkta. Hem de kapak servoları yavaşlatılmış türden. :)

Senin olaya yaklasimindaki hassasiyet, projenin karmaşıklığı dikkate alınırsa bence 1 gün bile gayet güzel bir süre abi :bravo:

İnsallah tez zamanda model üzerinde de çalışırken görürüz abi :halay: