Kanat sparı için tavsiyeleriniz?

İlgi Alanı
Uçak
Merhaba deprondan trainer bir model yapacağım. Depronum hazır. Şuan gerekli ekipmanları araştırıyorum. Kanat açıklığı depron uzunluğuna göre 1.25+1.25= 2.5 metre uzunluğunda olacak. Malum bu ölçüde bir kanat araca sığmıyor. Bu yüzden iki parça halinde yapacağım. Taşıma durumunda sök tak yapacağım.Spar olarak karbon boru kullanmayı düşündüm. Fakat pahalı olmasından dolayı spar yerine kullanabileceğim alternatif olarak hafif ama dayanıklı bir ağaç türü var mıdır

Merhaba deprondan trainer bir model yapacağım. Depronum hazır. Şuan gerekli ekipmanları araştırıyorum. Kanat açıklığı depron uzunluğuna göre 1.25+1.25= 2.5 metre uzunluğunda olacak. Malum bu ölçüde bir kanat araca sığmıyor. Bu yüzden iki parça halinde yapacağım. Taşıma durumunda sök tak yapacağım.Spar olarak karbon boru kullanmayı düşündüm. Fakat pahalı olmasından dolayı spar yerine kullanabileceğim alternatif olarak hafif ama dayanıklı bir ağaç türü var mıdır
Bir dönem benzer tarzda bir kaç model yapmıştım. Kanatları ortası sabit 3 parça olarak.
Karbon boru maliyeti yükselttiği için "Göl tipi olta kamışı" olta kamışı tercih etmiştim.
1 mt boylarda ve koniklikleri çok az olduğu için sorun çıkmadan kullanılabiliyor.
Biribiri içine sıkı geçip kısımlardan kesip ayarlanarak dikey pimlerle uçuş alanında çabucak monte edilebiliyor.
Yerel av sitelerinde Göl kamısı diye aratırsanız en azından 4 mt. yani 4 er parca iki takım alırsanız işinizi görür. 40-50 lira gibi bir masrafla halledersiniz.

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
Çok teşekkür ederim. Bugun balıkçı bir abimiz de tavsiye etmişti