Karlı ve soğuk havalarda uçuş yapacakların dikkatine !

cetindevrim

Yeni Uye
Benim kışın karda ve soğuk havalarda uçuş yapacak dostlara nacizane bir tavsiyem var. Kendi başıma gelen bir olayı anlatayım. Mesleğim gereği Hakkari bölgesindeyim ve yaklaşık -10 derecede dji phamtom vision+ ile uçuş yapım görüntü aldım. Sorun şu; pil %60 gösterirken bir anda hızlı bir şekilde gücü düşmeye başladı. Modelim 500 metre civarında idi. İdirmeye çalıştım tabiki hemen ama pil o kadar hızlı boşaldı ki drone bir anda hızlı bir şekilde düşmeye başladı. Üstelik en güvendiğim pilim yaptı bunu. Muhtemelen 500 metredeki soğukta çok etkili oldu buna. Phantom havada iken hemen hizamıza getirdim ve arkadaşımın parkasını çıkarıp gerdik. Dron direk üzerine düştü. Gimbal düşmenin etkisiyle hafifi hasar gördü ve filex kablo yırtıldı( yeni bir kablo siparişi verdim.) Başkada hiç bir hasar oluşmadı ve ucuz yırttık doğrusu. Karlı ve soğuk havalarda uçuş yapacak dostların batarya konusuna dikkat etsinler benim yaşadığım sıkıntıyı yaşamasınlar.

Çetin bey geçmiş olsun. Lipoların +10 sıcaklıktan aşağısında şarj edilmesi ve kullanılması sakıncalı. Biz özellikle soğuk havalarda pillerin sığanlarını cebimizde, sığmayanlarını arabada falan tutuyoruz. Hatta sırf bu iş için lipo ısıtıcıları falan var :) Tabi sizin durumunuzda yerde -10 derece olan sıcaklık 500 metrede kim bilir kaça düşmüştür, pilin içindeki kimyasal reaksiyon durma seviyesine gelmiştir. Modeli kurtarabilmiş olmanız bile büyük başarı.

Bilgilendirme için teşekkürler :)

Aslında çoğumuz araba akülerinde soğuk ile ilgili tecrübesi var ama iş RC gelince pek de hatırlanacak bir detay değil. Umarı ve paylaşım için teşekkürler Çetin :thumbup:

Bu arada sana da büyük geçmiş olsun, allahtan nerede ise hasarsız bir şekilde bu durumu atlatmışsın %p

:saygilar: merhabalar öncelikle geçmiş olsun, dji phantomda bende aynısını yaşamıştım üstelik havada sıcaktı, bazen alet sapıtıyordu,çıkamadım işin içinden ,
ama soğukta zaten uçmak zor soğuk rüzgar ama bunu öğrenmemiz çok iyi oldu ,teşekkür ederim . :thumbup:

Emre Kaman' Alıntı:
yerde -10 derece olan sıcaklık 500 metrede kim bilir kaça düşmüştür

Havacılar bilir. Temperature lapse rate yaklaşık 2 derece / 1000 feet!!! :)
500 metre yaklaşık 1500 feet. Yani yaklaşık 3 derece düşmesi beklenir. - 13 derece eder. :D

Değerli üstadlar ve arkadaşlar gerçekten bu bilgi iyi oldu. Hava sıcaklığının irtifa artışı ile azaldığı bilinmekle birlikte özellikle bu +10 dereceden itibaren kullanımda oluşacak riskler benim açımdan iyi oldu. Bunu dikkate almamız gerekiyor.

Değerli katkılarınız için tekrar teşekkür ederim.

Arkadaşlar geçen hafta soğuk havada 200 mt dustum pil yüzünden sağlam olan pili hava da % 40 da elektirik kesip ters döndü ve düştü lütfen dikkat sizin başınıza gelmesin pili sağlamdı bu arada

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

djeyeberg' Alıntı:
Arkadaşlar geçen hafta soğuk havada 200 mt dustum pil yüzünden sağlam olan pili hava da % 40 da elektirik kesip ters döndü ve düştü lütfen dikkat sizin başınıza gelmesin pili sağlamdı bu arada

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hoşgeldin arkadaşım, adının Ayberk olduğunu tahmin ediyorum. Sana da merhabalar. Şöyle bir konumuz var, bilmem ilgini çeker mi...

slm arkadaslar telden cok ınceleyemedım forumu özur herkezden tanısma asamasını atladım konuyla ALAKALI OLARAK GECEN HAFTA DJİ URUNU PHANTOM 2 ILE 200 METREDE ELEKTIRIK KESTI TAMAMEN KI PILIM 40 TAYDI KUVVETLI BIR INIS YAPTIM PILIM SAPASAGLAMDI SIMDI BASINA GELMIS ARKADASLARDAN BU OLAYLA ILGILI PILI HALA KULLANABILIRMIYIM VEYA HURDAYAMI AYIRMALIYIM DENEYEN VARMI SIMDIDEN TESEKKURLER

Ayberk Ozsoy' Alıntı:
slm arkadaslar telden cok ınceleyemedım forumu özur herkezden tanısma asamasını atladım konuyla ALAKALI OLARAK GECEN HAFTA DJİ URUNU PHANTOM 2 ILE 200 METREDE ELEKTIRIK KESTI TAMAMEN KI PILIM 40 TAYDI KUVVETLI BIR INIS YAPTIM PILIM SAPASAGLAMDI SIMDI BASINA GELMIS ARKADASLARDAN BU OLAYLA ILGILI PILI HALA KULLANABILIRMIYIM VEYA HURDAYAMI AYIRMALIYIM DENEYEN VARMI SIMDIDEN TESEKKURLER
Ben geçende 0 veya -1 derecede uçtum lipo biraz ısınmıştı bu durumda pil ısısını koruyor diyemez miyiz yine de bu havada uçmak pil açısından tehlikeli midir?

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi