Katamaran teknede çift ESC çift motor yön kontrol

osman yelgeç

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Merhaba, konuyu nereye açacağımı bilemediğim için buraya açtım.

Katamaran tekne topluyorum kabuk vs. bitti yön kontrolünde takıldım yardımlarınıza ihtiyacım var.

2 esc ve 2 motorum var motordan yön kontrolü yapmak istiyorum bu konuda yardım ederseniz sevinirim.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Levent Suberk
mehmet bey ve levet bey,

kumanda flysky fs-i6x - 10 kanal

motor ve esc linki

levent bey hem bağlantı hem kumanda mixsini soruyorum aslında,

biraz araştırma yaptım kimi V tail le yapacan diyor kimi alıcıya giren kabloları seri bağlantı yapacaksın ve birinin ortasındaki kırmızı kabloyu çıkaracaksın diyor.

Teşekkürler

Esc lerin proğramı bozulduğu için olmamış, V Tail den yapılıyormuş.

levent abi,

videoda alıcının 3 ve 5. kanalına takmış esc yi ve bir tanesinin ortasındaki kırmızı kabloyu çıkarmış, buraya kadar tamam abi ama kumandadan ayarı nasıl yapmış ?

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

abi yukarıdaki videoyu buldum, işlemi aynen uyguladım ama 6. kanala bağladığım esc ve motor yarıdan sonra hareket etmeye başladı,esc nin program bozukluğundan olabilirmi ?

ESC'nin levye sıfır ayarını yapmanız gerekli. Aynı ESC den kullanmadım, ayarı tüm ESC ler gibi basit olmalı.

Mehmet bey,

Bu tür araçlarda dümen sıkıntılı sazlık veya otluk bölgelerde sıkıntı çıkıyor, pervane korumalı bölgede oluyor

Graupner su jeti kullanabilirsiniz. Dümen yerine iki su jeti ve tek servo ile yön kontrolu yapılabiliyor.

Mehmet bey,

Bu tür araçlarda dümen sıkıntılı sazlık veya otluk bölgelerde sıkıntı çıkıyor, pervane korumalı bölgede oluyor
Katamaranın sazlık bölgede ne işi var ki anlayamadım. Airboat tarzı olsa sazlık ve bataklık alanlarda mantıklı.
Offshore katamarnım da servolu dümen kullanıyorum. Bataklık alan ve derelerde airboat da zaten farklı sistem uyguluyoruz.
Neyse sizin tercihiniz.
Kolay gelsin? :rolleyes:

Graupner su jeti. Bir ESC, bir servo ve iki motor ile yön kontrolu;

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol