KAYBOLAN ZMR250 QUAD

Hakan SAHBAZ

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese merhaba,

Bugün aslında ufak bir test uçuşu yapıp, sadece havalanıp, haftasonuna hazır olmak için boşluk (en yakın ev 150-200m) olan bir yere çıktım.
Biraz havalanınca ufak bir tur atıp inecektim. Ancak sonra olanlar oldu. Dron kumandamdan çıktı ve çok yükseldi. Sonra biraz kumandayı geri kazandım ve aşağı indirmeye ve bana yaklaştırmaya çalıştım ancak pek de umduğum gibi olmadı. Tam emin olamamakla beraber boşluk arazi veya yakınlardaki su arıtma tesisi / ISKI alanına düştü. İlerdeki evlerin üzerine de düşmüş olabilir bilemiyorum :(

Cihaz IHA kaydı mevcut. Ancak barkod üzerinde yoktu. Akşam yapıştıracaktım. Keşke yapıştırsaydım.

Yarın tekrar aramaya çıkacağım. Bu konuda ne yapmalıyım?

Yardım ve tavsiyelerinizi rica ediyorum.

Yer: Tuzla/İstanbul.
Bölge: postane mah / Yalya mah arası

Haritada tahmini alan aşağıdadır.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Adaşım geçmiş olsun.Artık sana ustalık bulaşıyor.Diyecek başka birşey yok.Multicopterden anlamıyorum malesef, ama aramızdaki usta modelciler bile zamanında model yitirdi.Eve sadece kumanda ile dönmek üzücü bir duygu, ama belli olmaz, bir kaç gün sonra ummadığın bir yerde buluverirsin.Diğer arkadaşlar benden daha çok işe yarar bilgi verebilirler belki, lakin benim diyeceğim bu, işte ustalık böyle bulaşıyor.:(

Hakan Bey teşekkürler. Benim asıl üzüldüğüm acaba birisine zarar verdim mi... Dronun parçalanması çok sevdiğim gopro session 5 kameramın da onunla gitmesi bu duygunun çok gerisinde kalıyor. Nasıl böyle düşüncesiz bir davranışta bulundum, kendime çok şaşırıyorum. Bir anlık gaflet... Halbuki bugün tekrar parçaların üzerinden geçecek, yarın veya pazar günü kısmet olursa İzmit buluşmasına katılacaktım. Ama içimde bir dürtü, ufak bir kalkış iniş yapayım dedi... Olanlar oldu...

Çok çok geçmiş olsun çok üzüldüm duyduğuma uçuş kartınız neydi acaba? Apm kullanıyorsanız telemetri bağlı ise tlog üzerinden son sinyal verdiği noktayı tayin edebilirsiniz. Yalnız şunu da belirteyim iski gibi bie konuma düşmüşse gidip istemeniz durumunda mesela hakkınızda işlem yapılabilir bunu da akılda tutmakta fayda var gerçi kamera kayıtlarından da tespit imkanı olabilir ama net delil olmayacaktır tahminin

F3 kart vardi, telemetry yok. Acikcasi gidip istedim. Ama acikladim. Uzakta oldugumu, kontrol kaybettigimi anlattim. Kayitlara baksalar da kontrolsuz oldugunu ve oraya dustugunu goreceklerdir. Tavsiyeniz icin tesekkur ederim.

Anladım çok geçmiş olsun umarım her şey yolunda gider hasarla da olsa cihazınıza kavuşursunuz :(

• Beğen
Tepkiler: Hakan SAHBAZ
Cok tesekkurler. Bu sabah baya bir alanda arama yaptim. Haritada cizdigim alaninda aslinda biraz hatali oldugunu dusunuyorum. Ayni bolgede kendi cektigim videolari izleyince farkettim. Buna gore bu sabah 1.5 saatlik bir arama yaptim ama nafile. Yapacak birsey yok. Oluyor boyle seyler. Onemli olan ders almak....

Gecmis olsun. Ben de zamaninda model kaybettim, cok iyi anliyorum. Olayin sebebi neydi acaba? Gps falan var miydi uzerinde?

GPS vardi ama telemtry olmadigi icin pozisyon almiyordum henuz... Telemtry modul de var elimde ama alici R12DSM, R9DS gelmemisti kumandayla hatirlarsaniz, o yuzden isime yaramadi. RRSI alarm da ayarlamistim, ama alarm calmasi baglantinin kopmasiyla oldu... O yuzden de geri donemedim. Cok yukseldigi icin de yon oryantasyonumu kaybetmistim, kendim3 dogru ucurmaya calistim ancak ise yaramadi daha da fazlq uzaklastim sanirim... Neyse, bir cok sey olmus olabilir... Yapacak birsey yok, bu hobinin risklerinden birisi. 130mm lik parcalari yolda geliyor. Gelince onu toplama isine odankanip kaybolani unutacagim malesef. Asil uzuldugum gopro session 5 de gitti dronla...:(

Büyük geçmiş olsun Hakan. Modeli kaybetmek gerçekten çok kötü bir his :( Bunu yaşarken bir de üstüne “acaba başkasına zarar verdim mi duygusu” akla gelmesi durumu daha da kötüleştiriyor.

İnşallah modelini bulabilirsin....

Belki erken ama bu olaydan sonra yapman gerekenleri benzer durumları sıkça yaşayan FPV şu deneyimleri ile paylaşmak istedim. Birebir aynı modeller olmasa da uçuş sırasında imkan var ise şu teknik konuları mutlaka dikkate almak gerekiyor diye düşünüyorum.

Mehmet abi tesekkurler, paylastiginiz konulari daha onceden incelemistim. Aslinda FPV ucusu yapmiyordum. Benim hatalarim:

1) GPS aktif etmeden ucus yapmak,
2) Telemtry olmadan ucus yapmak,
3) Gozle Oryantasyonu kaybedecegim yukseklige cikmak
4) Alici ve kumanda RSSI ayarlarini tam yaptigimi ucus oncesi tekrar kontrol etmemek
5) Gun batimina yakin zamanda ucus yapmak
6) FPV ucusu yapmasam dahi VDR ile kayit yapmiyor olmam.

Aklima gelenler bunlar.

Ileride kesinlikle tekrarlmayacagim hususlar, bana buyuk bir ders oldu.

Bugun tekrar ikinci arama turuna ciktim. Ama elim bos dondum.

Ozellikle dukkan bakkla gibi yerlere telefonumu biraktim. Cunku beni en cok rahatsiz eden birine veya birseye zarar vermis olma ihtimalim. Dun gece uyku uyuyamadim malesef :(

Tek temennim, bosluk bir araziye dusmus ve cali otlarin arasinda yatiyor ve kimseye zarar vermemis olmasi...

Arama çalışmalarıma bugün de devam ettim. Ancak sonuç hüsran olmaya devam ediyor.
Son çalışmalarım ve kendi çekim videolarım sonucu, dron düşmüş olabileceği alan (Kırmızı ile çevrili), benim kontrolü kaybettiğim esnada uçtuğunu düşündüğüm alan (turuncu çember) ve de benim aramalarımı yaptığım alan (buzlu çizilmiş alan).
Aralarda kalan alanlardaki arsa/bahçe sahiplerine henüz ulaşamadım. bir kısım alanada girip aramak mümkün değil yaklaşık 2-3metre yüksekliğinde çalışarla kaplı..
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol