Kendi Yaptığım Modelim Havalanmıyor

İlgi Alanı
Hepsi
Merhabalar;

Kanat Açıklığı 168cm ,genişliği 28 cm ve gövde uzunluğu 100 cm olan modelinde ; 1000 kb brushless motor 10x6 " pervane kullandım. Kanadın hücum kenarından 1/4 kesitine denk gelecek şekilde 6 mm çapında alüminyum boru yerlestirdim ve kanatları karbon folyo ile kapladım. Tüm ağırlıklar üzerindeyken kanatların hücum kenarinin 1/3 Luk kesitinden ip yardımıyla astım ve gayet dengeli görünüyordu.Fakat deneme uçuşlarım sürekli hüsranla sonuçlandı 8 defa kırıma ugradik.Havaya atıp gaz basınca uçak direk burnu aşağıya veriyor. Siz degerli üstadlara sorarım, neyi atlamış olabilirim acaba?(Bu arada toplam agirlik 1150 Gr.)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Motor kısmını ayarlı yaptım.2-3 derece thurust ekseni kanadın ağırlık merkezine gelecek şekilde ayarladım olmadı.Daha sonra acıyı sıfır yaptım yine olmadi, 1-2 derece aşağı verdim yine olmadı. Uçağın gövde merkezinden tutup gaz bastigimda direk burun aşağı ivmeleniyor. Sonra yatay stabilize nin yukarıda olması, rüzgarı alttan alıp burnu aşağı bastığını düşündüm. Hal böyle olunca yatay stabilize yi dikey stabilize dedigimiz parcanin altına aldim. Yine burun aşağı basıyordu motora gaz verince. Kuyruğun kısa olduğunu dahi düşündüm ve motor ile kanadı yaklaşık 10 cm buruna doğru kaydirdim.Kuyruk kısmına ağırlık koydum. Yine sonuç değişmedi. 9. Sefer denedim yine düştü fakat kirilmadi. Kirilmayinca bu sefer neden kirilmiyor diye merak edip tutup bir ağaca vurup kırdım modeli. Şimdi yenisini yapmayı düşünüyorum. Ya da bu modelin projesini nasıl bulurum?Tesekkurler ilginize...

Motoru çalıştırmadan uygun bir hızla elden çıkardığınızda model düz uçuyorsa CG de sorun yok demektir.
Gaz verdiğinizde burnu aşagı veriyorsa motor açısı ile ilgili sorun vardır.
Tabi motor ve pervanenin itki gücünün 1150 gr ağırlıktaki modele yettiğini düşünürsek...
Piliniz nasıl bir pil?

Merhabalar;

Kanat Açıklığı 168cm ,genişliği 28 cm ve gövde uzunluğu 100 cm olan modelinde ; 1000 kb brushless motor 10x6 " pervane kullandım. Kanadın hücum kenarından 1/4 kesitine denk gelecek şekilde 6 mm çapında alüminyum boru yerlestirdim ve kanatları karbon folyo ile kapladım. Tüm ağırlıklar üzerindeyken kanatların hücum kenarinin 1/3 Luk kesitinden ip yardımıyla astım ve gayet dengeli görünüyordu.Fakat deneme uçuşlarım sürekli hüsranla sonuçlandı 8 defa kırıma ugradik.Havaya atıp gaz basınca uçak direk burnu aşağıya veriyor. Siz degerli üstadlara sorarım, neyi atlamış olabilirim acaba?(Bu arada toplam agirlik 1150 Gr.)
Motorun itiş gücü ne kadar ?

• Beğen
Tepkiler: Dursun Dayıoğlu
Bir de şu var: Kanadın hücum açısı negatif veya yeterli değil. Hücum kenarı altına bir balsa levha koyun, açı pozitif olsun.

• Beğen
Motoru çalıştırmadan uygun bir hızla elden çıkardığınızda model düz uçuyorsa CG de sorun yok demektir.
Tabi motor ve pervanenin itki gücünün 1150 gr ağırlıktaki modele yettiğini düşünürsek...
Piliniz nasıl bir pil?
Motoru çalıştırmadan hiç denemedim. Ben de motorun konumuyla alakalı sorun olduğunu dusunuyorum.
Batarya 3s 25c 3000 maH

1000 kv motor 10 inclik pervane ve 3S pil ile o modele yetmesi gerekir. Ancak piliniz tam dolu ve sağlıklıysa.
Ben herşeyin doğru olduğunu varsayarak yine diyeceğim ki. Modeli düz ve uygun bir yerde hızla elinizden yere parelel atın. Eğer düz gidiyorsa, Ve motora gaz verdiğinizde burun aşağı diyorsunuz. Motor açısı sorun.

• Beğen
Piliniz nasıl bir pil?
3 s 3000 mAh 25 c lipo pil kullanıyorum. Yalniz pervaneyi ters çevirip kullandım.

1000 kv lık motor üzerinde 3 s lipo batarya var. İtiş gücünü nasıl hesaplamanm gerektiğini bilemedim.
Ürünü bilgilerinde yazar genelde kaç gr itis sagladigi, yada internetten test videolarindan öğrenilebilir. Motorun linkini paylasabilirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz. Arkadan itişli model olduğu için pervane yazıları modelin önüne doğru bakmalı.

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Ürünü bilgilerinde yazar genelde kaç gr itis sagladigi, yada internetten test videolarindan öğrenilebilir. Motorun linkini paylasabilirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz. Arkadan itişli model olduğu için pervane yazıları modelin önüne doğru bakmalı.

özellikler:
A2212 1000KV fırçasız outrunner motor:
KV: 1000
maks. verimlilik: 80%
maks. verimlilik akımı: 4-10A (> 75%)
güncel kapasitesi: 12A/60 s
Yüksüz akım @ 10 V: 0.5A
hayır. hücrelerin: 2-3 Li-Poly
Motor boyutu: 27.5*27mm/1.1 * 1.1in
mil çapı: 3.17mm/0.1in
ağırlık: 48g/1.7 oz

30A Fırçasız ESC:
çıktı: Sürekli 30A, 10 Secs kadar 40A burst.
giriş gerilimi: 2-4 hücreleri lityum pil veya 5-12 hücre NiCd/NIMh pil
BEC: 2A/5 V (Lineer modu).
Max hız: 210,000 rpm 2 direkleri için BLM, 70,000 rpm 6 direkleri için BLM, 12 direkleri BLM için 35,000 rpm.
(BLM: Fırçasız Motor)
boyutu: 45*24*11mm/1.8*0.9 * 0.4in
ağırlık: 25g/0.9 oz
madde toplam ağırlık: 480g/1.06Lbs

Son düzenleme:
3 s 3000 mAh 25 c lipo pil kullanıyorum. Yalniz pervaneyi ters çevirip kullandım.
Motor küçük. 500-600 gr bir modele ancak yeter. Max. akım, voltaj değerlerine göre 120 watt gibi görünüyor. 1150 gr modele en az bunun iki katı güç gerekir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen