Kendim ilk uçağımı çizdim, sizce bu uçar mi?

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Yıllardır merakım olan uçak modelciligine sonunda ben de başladım :thumbup:

Daha önce hiç model uçurmadım ama kendime güvenim tam %p

Aşağıdaki modeli çizdim, bence gayet güzel uçacak, öyle hissediyorum ve hatta eminim :D

Yine de küçük bir kaç sorum olacak müsadenizle.

1- Bu model icin hangi elektroniği kullanmam gerekiyor ?

2- Ben eminim ama yine de sorayım dedim, sizce bu model uçar mi ?

3- Tasarımım ile ilgili olumlu / olumsuz yorumlarınızı alabilir miyim ?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu konu son zamanlarda gittikçe artan "ILK MODELİMİ çizdim, bu uçar mı ?" tarzı konulara verilecek referans cevap olarak Yönetim tarafından açılan TEMSİLİ bir konudur :D

Bir dönem bizlerde heves ettik kendimiz şekillendirip, piayasada bulunmayan abuk birşeyler yapmaya.;)

Ancak önce kurallara uygun ölçeklerde standart denenmiş modellerle başladık. Biraz elektroniğini, ıvırını zıvırını öğrendikten sonra eşelendik.

Bize modelciliği öğretip pilotajımızı geliştirecek denenmiş, standartlara uygun modellerle başlamamız kendi yararınızadır. Belli bir aşamadan sonra keyfinize kalır ne yapacağınız. İsterseniz tuğla uçurun. :rolleyes:

Örnek olsun diye ekliyorum::)

Alttaki ilk resim ilk modellerdendi. Kaçınılmaz belli kurallara uygun formu vardı.

Son iki resim de belli bir aşamadan sonra uçak yapma hevesini tatmin etmek amaçlı eğlence mahiyetinde tasarlanıp uçurulmuş abuk aletlerdi.

Yani aslında ölçekli de olsa ölçeksiz de olsa kesin uçar yada uçmaz diye birşey yok bence
Aslında var ama okuyup, bu işin dinamiklerini öğrenmek, araştırmak ve biraz hesap kitap yapmak lazım.

Fakat genelde yeni başlayan arkadaşlar ellerine bir kalem alıp, hemen daha önceki gördükleri 2-3 modelin karışımı bir şeyler karalıyorlar. Sonrada bu uçar mı, bunun uçması için nasıl bir motor seçmem lazım diye soruyorlar.

Valla kusura bakmayın arkadaşlar bu işlerde kalıcı olmak istiyorsanız bu iş böyle amatör yaklaşımlarla olmaz. Yıllar önce keşfedilen şeyleri kırıp dökerek kendinizin test etmesi bana pek mantıklı gelmiyor.

Tamam illa kendi modelimi kendim dizayn edeceğim diyorsanız, lütfen bu işi hafife almayın. Önce bir araştırın, bu işlerde hesap kitap nasıl yapılır diye. Ya da hiç bu işlere girmeyin :) Yapın, test edin ve kırın :D

Şahsen ben heliciyim ve bazı uçak konularına uzağım.. Ama inanin uçakcı olsam ve tüm bu detayları bilsem de şahsen bu konulara cevap vermek içimden gelmezdi. Gelen ve cevap veren arkadaşlara saygı duyuyorum yanlış anlama olmasın.

Ama benim tercihim vermemek yönünde. Peki neden mi ? çünkü bu tür sorular bu işin ne kadar hafife alındığını gösterdiğini düşünüyorum ve bu beni üzüyor. Ben Helici olarak oturup şu konuları sırf meraktan araştırmış ve anlamaya çalışmışsam kimse kusura bakmasın “Ben uçakcıyım” diyen arkadaşlar da bir zahmet oturup okusunlar ve biraz araştırsınlar.

RC Uçak Motor - Pervane Seçimi: Temel Bilgiler (Wing Loading, Stall, Top Speed)
Uçaklarda Elektrikli Motor - Pervane Seçimi : MotoCalc 8 Yazılım ile Uygulama
Klasik Kanat ve Kübik Kanat Yüklemesi Nedir ? Farkları Nelerdir ?

Ya da en güzeli ve tavsiye edileni defalarca yapılmış ve uçtuğu kesin olarak ispatlanmış planlardan kendi modellerini yapsınlar.

Neyse fazla uzattım kusura bakmayın. Ama yakında bu yazıyı biraz daha geliştirip SABİT bir konu halinde paylaşmayı düşünüyorum ki bu tür benzer konular içşn defalarca aynı şeyi yazmak zorunda kalmayayım :)

LÜTFEN DİKKAT !!

Bu mesaj sonrası mesajlar aşırı GIRGIR içermektedir :D

Son düzenleme:
Yıllardır merakım olan uçak modelciligine sonunda ben de başladım :thumbup:

1- Bu model icin hangi elektroniği kullanmam gerekiyor ?
Öncelikle elektroniği konuşalım.
Şu motoru hararetle öneriyorum...

Bu motor için ideal pervane şudur:

Pil olarak ben bütün uçaklarımda bunu tercih ediyorum:

ESC olarak bu sisteme en yakışanı şudur:

Kumanda olarak tartışmasız tercihim...

Kolay gelsin. Takıldığın bi yer olursa yaz mutlaka.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bir dönem bizlerde heves ettik kendimiz şekillendirip, piayasada bulunmayan abuk birşeyler yapmaya.;)

Ancak önce kurallara uygun ölçeklerde standart denenmiş modellerle başladık. Biraz elektroniğini, ıvırını zıvırını öğrendikten sonra eşelendik.

Bize modelciliği öğretip pilotajımızı geliştirecek denenmiş, standartlara uygun modellerle başlamamız kendi yararınızadır. Belli bir aşamadan sonra keyfinize kalır ne yapacağınız. İsterseniz tuğla uçurun. :rolleyes:

Örnek olsun diye ekliyorum::)

Alttaki ilk resim ilk modellerdendi. Kaçınılmaz belli kurallara uygun formu vardı.

Son iki resim de belli bir aşamadan sonra uçak yapma hevesini tatmin etmek amaçlı eğlence mahiyetinde tasarlanıp uçurulmuş abuk aletlerdi.

Ben de bir gün kendi uçağımı tasarlayabilecek seviyeye gelmek istiyorum :) :saygilar:

Şu motoru hararetle öneriyorum...

Pil olarak ben bütün uçaklarımda bunu tercih ediyorum:

ESC olarak bu sisteme en yakışanı şudur:

Kumanda olarak tartışmasız tercihim...

Kolay gelsin. Takıldığın bi yer olursa yaz mutlaka.

Tam benlik bir sistem. :) Tek emin olamadığım pervane adım sayısı :lol:

Aşağıdaki modeli çizdim, bence gayet güzel uçacak, öyle hissediyorum ve hatta eminim :D
Bende öyle hissediyorum Mehmet abi fakat yorumlarım var yinede :

Bu dizaynın üstün güçlü yönlerinden bahsedeyim önce :
  • Hassas ölçülendirme yapılmış. Aynısından bir tane daha yapılabilir, tamamen şaşkınlık içerisindeyim :eek:
  • Kuyruk dikmesindeki kontrol kanatçığını yukarıya doğru üçgen kesim tasarımı feci şekilde tarz bir görüntü vermiş. :heartxf:
  • Ön ve arka kanat olarak tasarlanması muhteşem, muhteşem, muhteşemmmmmmm :bravo: :bravo:
Ama tabi böyle bir mühendislik harikası bile olsa yinede zorda olsa eleştirebileceğim yönleride var malesef :cry:
  • Çizimleri beyaz kağıt üzerinde değilde siyah fon üzerinde yapsaydın çok daha güzel olurdu
  • İniş takımı olsamıydı acaba bilemedim
  • Kokpit biraz küçük gibi geldi bana
Ama bu kadar kusur kadı kızındada olur diyor ve bu eşsiz dizaynı kötü niyetli kişiler tarafından yurtdışına kaçırılmadan önce patentlemeni rica ediyorum.

Sümer bey'in önerdiği elektronikler bencede gayet uygun fakat biraz fazla kaliteye kaçmış, ben Karaköy'den yarı fiyatına toplarım :lollol:

Son düzenleme:
...

...

Yanlış! O bi kere su için!

Bu olmalı,

You must be registered for see images attach