Konu dışı olsa da, kapsamına R/C dahil edilecek bir proje...

• Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan ÜYE olunuz

Eğer eski üyemizseniz, MEVCUT Kullanıcı ADI ve ŞİFRENİZİ aynen kullanabilirsiniz. Eğer girişte sorun yaşıyorsanız, lütfen şu konuya TIKLAYINIZ.

Mehmet Y. Sarıkaya

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Konu her ne kadar Türkiye dışında gelişecek olsa da, sonuçta R/C ile ilgili olduğu için (benim düşündüğüm) değerli forum arkadaşlarıma danışmak istedim.
Bulunduğum ülke 2006 da bağımsızlığını elde etmiş 650 bin civarı nufusu ve 13.812 km2 alanı olan küçük bir devlet.
Belli başlı bir kaç şehri var. Bunlardan biri de Bar liman şehri 45 bin civarında nufusu var.
Kalkınmasını turizme dayamış bir devlet olduğu için pandemi nedenli ekonomik sıkıntılar fazla hissediliyor.
Uzun lafın kısası bulunduğum şehir belediyesine bağlı bir oluşum (masa diyelim) minik ödüllü bir yarışma düzenledi.
Benim amacım o küçük ödül veya ticari kaygı değil de, kendi bilgi birikimlerimiz ve teknolojik olanaklar dahilinde buralarda R/C yi benimsetip, sevdirmek.
Ülkede 2 yılı bitirdim, sadece bir kaç yeni nesil çok pervanelinin uçurulduğunu gördüm. Onun haricinde herhangi bir RC aktivite yok.
Kuruluşun istediği; çocuk ağırlıklı turistik bir cazibe merkezi oluşturmak.
Aklımda olan sunmak istediğim proje: RC arabalar için pist, rc tekneler için organik ve farklı gölet (yada havuz denebilir) ve kendi tasarımım, tel kontrollü emniyetli bir alanda elektrikli minik uçaklar vs.
Bütceleri çok kısıtlı. Rc konusu doğru uygulanırsa benimsetip sevdirme ihtimali yüksek gibi görünüyor.
Konu hakkında yapıcı düşünce ve fikirlere açığım.

Google cevirisi ilanları:
Bar Turist Organizasyonu ilk kez bir ödül oyunu düzenliyor:
"Bizim için yeni bir turistik cazibe tasarlayın."
Yeniliğinizi ve yaratıcılığınızı gösterin.
Pratik, çekici ve sıradışı olun.
Teklif seçme kriterleri aşağıdaki gibidir:
1. Teklifin genel kullanım için olduğunu;
2. Eğlenceli ve çocuklar için içeriğe sahip olması;
3. Şimdiye kadar turist propagandası yoluyla doğrudan tanıtılmamış olması;
4. Turist değerlendirme potansiyeline sahip olmak;

Son düzenleme:

Deniz Tanrıverdi

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Abi tebrikler! Aklıma direk gelen şu oldu:
Uzun zamandır takip ettiğim bir Youtube kanalı var. Adı Flite Test. Biz bu adamları sadece fon kartonundan yaptıkları bir iki tane modelleri ile biliyoruz. Fakat bu adamlar tam da senin tarif ettiğini yaptılar geçmişte. Fon kartonundan yapılmış olan çok basit ve çok eğlenceli tasarımlara sahip uçaklarla iki üç kişinin bile bir araya gelmesiyle çok eğlenceli oyunlar (minik uçakların kuyruklarına bağlanmış kağıt şeritleri havada pervaneleri ile kesmek gibi) ile bu işin sadece uçak uçurmak olmadığını, çok basit ve ucuz malzemeler ile çok eğlenceli şeyler yapılabileceğini gösterdiler. Hatta daha küçük çocuklara havacılığı sevdirmek için bazı okullar ile küçük çapta organizasyonlar tertipleyerek fon kartonundan elden atımlık planörler yaptırarak havacılığı ve modelciliği, el işi yapılabileceğini öğrettiler. Kendilerinin de beklemedikleri şekilde gelişip büyüdüler ve artık yılda bir düzenlenen çok geniş katılımlı ve tüm ABD'den gelenlerin olduğu bir "Flite Fest" düzenlemeye başladılar. Bu Flite Fest'e 15-20 bin kişilik katılımlar söz konusu.
Bu adamların yaptığını yapan başkalarını duymadım. Avrupa'da başlatan sen niye olmayasın?

İlgi Alanı
Uçak
Hocam ben biraz uçuk bir fikir vericem ama :
Bir, tek kişilik veya çok kişilik tek motorlu sivil bir uçağın lövyesine ve pedallarına servo bağlanıp bir kumanda yardımıyla kontrol edilebilir uçağın içinde tabiki gerçek bir pilot olucak acil bir durumda bir anahtar yardımıyla servolar anında etkisiz hale getirilebilir. Baya etkileyici olur dünyanın en büyük rc uçağı veya dünyanın ilk sonradan dönüştürme İha sı

Bu fikir ilk Volvo kamyonlarının bir reklamında aklıma gelmişti orada gaz a frene ve direksiyoba bir servo bağlayıp kumandayıda küçük bir kızın eline vermişlerdi sonuç kaos tu fakat kamyon sağlam çıkmıştı sonra kamyonun ne kadar dayanıklı olduğu göstermişlerdi

Mehmet Y. Sarıkaya

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Abi tebrikler! Aklıma direk gelen şu oldu:
Uzun zamandır takip ettiğim bir Youtube kanalı var. Adı Flite Test. Biz bu adamları sadece fon kartonundan yaptıkları bir iki tane modelleri ile biliyoruz. Fakat bu adamlar tam da senin tarif ettiğini yaptılar geçmişte. Fon kartonundan yapılmış olan çok basit ve çok eğlenceli tasarımlara sahip uçaklarla iki üç kişinin bile bir araya gelmesiyle çok eğlenceli oyunlar (minik uçakların kuyruklarına bağlanmış kağıt şeritleri havada pervaneleri ile kesmek gibi) ile bu işin sadece uçak uçurmak olmadığını, çok basit ve ucuz malzemeler ile çok eğlenceli şeyler yapılabileceğini gösterdiler. Hatta daha küçük çocuklara havacılığı sevdirmek için bazı okullar ile küçük çapta organizasyonlar tertipleyerek fon kartonundan elden atımlık planörler yaptırarak havacılığı ve modelciliği, el işi yapılabileceğini öğrettiler. Kendilerinin de beklemedikleri şekilde gelişip büyüdüler ve artık yılda bir düzenlenen çok geniş katılımlı ve tüm ABD'den gelenlerin olduğu bir "Flite Fest" düzenlemeye başladılar. Bu Flite Fest'e 15-20 bin kişilik katılımlar söz konusu.
Bu adamların yaptığını yapan başkalarını duymadım. Avrupa'da başlatan sen niye olmayasın?
Denizcim modeller yapmak yada modellerin kullanılacağı alanları düzenlemek bir sonraki aşama. Bir bayram yeri haline getirilebilir. Fethiyede farklı etkinliklerde iki motorlu kargo uçağı ile havada (geceleri de led li) bir kaç paraşütcü atmak. Veya şekerleme türü yere düşünce zedelenmeyen malzeme atmak gibi eylemler yapmıştık. :p Yani bu tarz aktiviteler sonraki aşamada düşünülecek. Öncelikle projeyi kabul ettirmek gerekiyor.
Kısıtlı bütçe ile yapılabileceklere çok güzel bir örnek :thumbup: Zamanında ben de yakından takip ediyordum ama uzu süredir neler yapılıyorlar pek bir fikrim yok :)
Mehmetcim haklısın. Zaten uygulama alanı belediye tarfından sağlanacağı için maliyete ek yük olmayacak. Umarım sunacağımz proje akıllarına yatar.:)
Hocam ben biraz uçuk bir fikir vericem ama :
Bir, tek kişilik veya çok kişilik tek motorlu sivil bir uçağın lövyesine ve pedallarına servo bağlanıp bir kumanda yardımıyla kontrol edilebilir uçağın içinde tabiki gerçek bir pilot olucak acil bir durumda bir anahtar yardımıyla servolar anında etkisiz hale getirilebilir. Baya etkileyici olur dünyanın en büyük rc uçağı veya dünyanın ilk sonradan dönüştürme İha sı

Bu fikir ilk Volvo kamyonlarının bir reklamında aklıma gelmişti orada gaz a frene ve direksiyoba bir servo bağlayıp kumandayıda küçük bir kızın eline vermişlerdi sonuç kaos tu fakat kamyon sağlam çıkmıştı sonra kamyonun ne kadar dayanıklı olduğu göstermişlerdi
O kısımlara daha gelmek ıçin biraz alınacak yoll var. Yenilik ve yaratıcılık kısmına gidebilirsek forumdan destek isteyeceğim elbette.;)
Volvo reklamında küçük kız gerçekten radyo kontrolla kamyonu kullanmış:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Aynen, Yeterki akıllarına yatsın da projeyi onaylasınlar.
"Lock on" isimli eski ve güzel bir simulasyon oyunu var,bu oyunu oynayacak bir bilgisayarı ahşaptan yapılacak bir kokpit içine yerleştirerek ve saitek marka gaz ve levye ile oynanabilir bir kabin yapılabilir.
Katılıyorum.:saygilar:
Abi ülke neresi, yoksa ben mi kaçırdım ismini.
Montenetro (Karadağ)

Yalçın Aydın

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Denizcim modeller yapmak yada modellerin kullanılacağı alanları düzenlemek bir sonraki aşama. Bir bayram yeri haline getirilebilir. Fethiyede farklı etkinliklerde iki motorlu kargo uçağı ile havada (geceleri de led li) bir kaç paraşütcü atmak. Veya şekerleme türü yere düşünce zedelenmeyen malzeme atmak gibi eylemler yapmıştık. :p Yani bu tarz aktiviteler sonraki aşamada düşünülecek. Öncelikle projeyi kabul ettirmek gerekiyor.

Mehmetcim haklısın. Zaten uygulama alanı belediye tarfından sağlanacağı için maliyete ek yük olmayacak. Umarım sunacağımz proje akıllarına yatar.:)

O kısımlara daha gelmek ıçin biraz alınacak yoll var. Yenilik ve yaratıcılık kısmına gidebilirsek forumdan destek isteyeceğim elbette.;)

Aynen, Yeterki akıllarına yatsın da projeyi onaylasınlar.

Katılıyorum.:saygilar:

Montenetro (Karadağ)
Şimdi konum at desek telefon desteklemez

Ömer Erkan

RcFanatik
İlgi Alanı
Multikopter
Mehmet bey, umarım başarılı bir girişim ve çalışma olur. Belki aklınıza gelmiştir ama, FPV ile insanları yerden uçurmak olabilir mi? Yani aslında modeli birisi görerek uçuracak ama, yerdeki kişi, çocuk herkimse FPV gözlük ile havadan görecek.

Mehmet Y. Sarıkaya

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Mehmet bey, umarım başarılı bir girişim ve çalışma olur. Belki aklınıza gelmiştir ama, FPV ile insanları yerden uçurmak olabilir mi? Yani aslında modeli birisi görerek uçuracak ama, yerdeki kişi, çocuk herkimse FPV gözlük ile havadan görecek.
Ömer bey bu da güzel bir fikir. Uygulanabilir güzel bir düşünce. Umarım bu farklılıkları uygulayabilememiz için önce proje yarısmasını kazanırız.