Kullanıp Memnun Kaldığınız Havyalar / Tavsiye

• Konbuyu başlatan Üye silindi 2027
  • Başlangıç tarihi
  • 52,284
Ü

Üye silindi 2027

Guest
Arkadaşlar, şu mini quadlar ile ilgilenmeye başladım başlayalı lehim sıkıntıları bir türlü bitmedi. Kalitesiz havya-tel yüzünden bir sürü malzemem çöpe gitti. Üstelik kalitesiz dediğimi de koçtaştan 45 liraya almıştım yanılmıyorsam. Aynı havyadan 2. alışım, yine bozuldu. 2 defa da normal 10 liralıklardan almıştım-bozulmuştu yıllar önce. Toplamda bunlara verdiğim para 100 lirayı geçti.

2 tane de güç dağıtım kartım, bir de naze32 havyanın düzgün ısınmayıp eritmemesi yüzünden çöp oldu, ciddi bir şekilde 150-200 liraya yakın zarara uğrattı beni.

Ve biraz önce qav210 kurulumu yaparken de tamamen bozuldu, ısınmıyor. Önceki de aynı şekilde bozulmuştu.

Bu defa kaliteli bir havya almak istiyorum. İstasyonlu modellerden olsun. Ucuna düz tornavida yada diğer şekilli uçlardan da takabileyim. Ve bir daha da havya sorunu yaşamadan yıllarca kullanabileyim.

Önerileriniz bekliyorum, kullanıp memnun kaldığınız modeller neler ? Sadece rc hobisi ve ufak robot projelerinde kullanacağım.

Fiyat için limit koymuyorum. Tabi ki 300 lira falan olmasın, ama şunu al ömürlük derseniz ciddi miktarları düşünebilirim. Ucu sorun çıkarmayacak-ayda bir değiştirmem gerekmeyecek, işimi sorunsuz stressiz yapabilecek bir model almak istiyorum.

------------------------------------------------------------------

GELEN TAVSIYELER:
Sümer abimizden
İleride okuyacak arkadaşlar için, en iyi marka Weller. Alabiliyorsanız Weller alın. Ancak istasyonlu modelleri pahalı.

Bu Sunline 936 B da Weller klonu bir model. Birçok farklı markanın 936 adlı modelleri var. Araştırın istediğinizi seçin.
Polatrox benzeri bir adda, kargo dahil 60 liraya satılan bir model de olmasına rağmen ben Sunline aldım. İyi kötü bir markası, 2 yıl garantisi var. Yıllardır kullanan kişiler de var.
Gittigidiyor üzerinden antenci den satın aldım, kargo dahil 90 lira. Mng kargo ile 16-17 saate elimde oldu.
Ürünü de gayet beğendim. 400 dereceye ayarladım, neredeyse 20 saniyede ısındı.

Sunline - 936B Isı Kontrollu Lehimleme Havya İstasyonu - Sunline

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ayrıca banggood dan şu uçları almıştım zamanında, kalem havyama uymadığı için öylece duruyordu. Bu havyaya çok güzel uydular, almak isteyene öneririm.

12pcs 900M-T Series Solder Iron Tips for Electronic Soldering Iron

Ya da

15pcs 900M-T Soldering Iron Tip Set Soldering Station Tool Kit for 936

Bende yaklaşık 1.5 sene önce Sümer Hocamın tavsiyesi ile ''WELLER EXPERT 8100 UC LEHİM HAVYASI 100 Watt'' aldım ve lehim derdim bitti. Kesinlikle tavsiye ederim.

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
Bende yaklaşık 1.5 sene önce Sümer Hocamın tavsiyesi ile ''WELLER EXPERT 8100 UC LEHİM HAVYASI 100 Watt'' aldım ve lehim derdim bitti. Kesinlikle tavsiye ederim.

Teşekkürler, ancak tabanca şeklinde olanları topraklı hatta kullanmak gerekiyor diye okumuştum. Doğru mu bilgim yok ama masaya taktığım prizde toprak hattı yok.
İkinci olarak da, küçük noktalar o uçla zor olur gibi. Mesela naze32 üzerine headerları lehimlerken ince uçlu kalem havya bile bol gelip diğer yerlere temas edebiliyor, bu tabanca tipli daha zor olur gibi.

Cyber 936
Biraz arastirirsaniz internette hakkinda bir suru olumlu yorum bulabilirsiniz bende 2 yildir kullaniyorum memnunum, tavsiye ederim..

Tek havya ile bütün lehim işlerin yapılması söz konusu olamaz. İnce lehimler için kalem tip 15 - 30 W bir havya, geniş yüzeyli kablo ve konnektör lehimi için de en az 100 W tabanca havya asgari koşulları oluşturur. Kaliteli bir havya alınacaksa Weller ya da Ersa alınmalıdır. Ancak Karaköy'den almış olduğum Astron (?!) marka 30 W kalem havyaya şimdi baktım. Hemen tüm elektronik projelerimi onunla lehimliyorum senelerdir. Hala ilk aldığım uç var üzerinde.
Bir ufak öneri daha: Bu aletleri Karaköy'den ya da Kadıköy'den yani elektronikçiler çarşısından alın. Koçtaş falan iyi bir seçenek değil.

Merhaba, evde TT T-ECHI-C SM-852D modelini kullanmaktayım. Gayette memnumum uc konusunda da sıkıntı yaşamıyorum. İstanbulda kadıköydeki elektronikciler çarşısından almıştım. En üst katındaydı ziraat bankasını hemen geçince sağ tarafta iş hanı girişi vardı. İş hanının ismini bilmiyorum istanbullu değilim :( Okulda kullandığımızda LF1600 60W modeli bu cihazdan da gayet memnumum ikisinden birini secebilirisiniz. Lehim teli olarakta Soldex 0.5mm kullanmanızı tavsiye ederim. Birde lehimlemeden önce o bölgeye flux sürerseniz lehimin daha iyi tutmasını sağlarsınız.
Bu arada Sümer beye katılıyorum koçtaş iyi bir tercih değil.

Çok teşekkürler,

Cyber 936 popüler bir model, araştırayım biraz daha.
Sümer abi, evet Weller ve Ersa ikilisini tavsiye ediyorlar hep. Biraz daha araştırayım.
Karaköy konusunda, iyi ürünler satıyorlar ama fiyatları çok dengesiz. Aşırı derecede pazarlık payı koyuyorlar, bu da benim gibi pazarlık yapamayan biri için zor oluyor.

Aslında bir defa parayı verip, Hakko nun mavi-sarı modelini alsam muhtemelen bir daha sıkıntı yaşamam. Ancak onda da amazon dan kargo süresi 2 hafta beklemek uzun geliyor.

Başka bir tavsiye varsa dinlemek isterim. Şu modeli şu kadar süredir kullanıyorum, çok memnunum şeklinde.

Diğer forumlarda genelde cyber modelleri, daha doğrusu şu 936 modeli önerilmiş.

Havya kullanımı sırasında, lehim aletinin tek başına önemli olmadığını belirtmek istiyorum. Ben yaklaşık 4 senedir T-TECHNIC'in lehim kalemlerini kullanıyorum.

Her kullanım başında ve her kullanım sonunda, aşağıdaki aparat ile havya ucunu temizliyorum.

Havyayı gereksiz yere çok uzun zaman elektrikte bırakmıyorum.

Kaliteli lehim teli (Feray) ve kaliteli pasta(Lötfett) kullanıyorum.

Bu şekilde kullandığım 30W, 40W'lık lehim kalemleri ile defalarca PDB, kablo/konnektör de lehimledim ve hiç sıkıntı yaşamadım. Ama 12AWG'den kalın kablo lehimlemediğimi de belirteyim.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Havya kullanımı sırasında, lehim aletinin tek başına önemli olmadığını belirtmek istiyorum. Ben yaklaşık 4 senedir T-TECHNIC'in lehim kalemlerini kullanıyorum.

Her kullanım başında ve her kullanım sonunda, aşağıdaki aparat ile havya ucunu temizliyorum.

Havyayı gereksiz yere çok uzun zaman elektrikte bırakmıyorum.

Kaliteli lehim teli (Feray) ve kaliteli pasta(Lötfett) kullanıyorum.

Bu şekilde kullandığım 30W, 40W'lık lehim kalemleri ile defalarca PDB, kablo/konnektör de lehimledim ve hiç sıkıntı yaşamadım. Ama 12AWG'den kalın kablo lehimlemediğimi de belirteyim.

Teşekkürler Zafer abi,
Lehim temizleme parçası, kurtel lehim teli, löftett pasta bende kullanıyorum. Ancak son kullanımımda uzun süre fişte bırakmıştım, onda zarar gördü galiba.

Direnc.net den bu ürünü almayı düşünüyorum.

Isı ayarlı, uzun süre fişte takılı kalsa da ısı ayarı ile 5-10 dk kullanmayacağım zaman derecesini düşürür, kullanacağım zaman yükseltirim. İzlediğim videolara göre de hemen ısınıyor zaten.

Guzel bir konu olmus, cevaplar icin Tesekkurler arkadaslar %p Bu konumuzu da indeks ilave edelim :RCKolik:

Bir de daha once soyle bir konumuz vardi. Buraya da link olarak vermis olalim :)

Ben ufak isler icin hk nin 3s lipo ile calisan havyasini kullaniyorum. Pilde fazla bekletmememye dikkat ediyorum. Ufak isler icin ideal. Cantaya atip alanda da kullanilmasi yaninda cabasi :)

Soketler icin 100wattlik havyam var.

Bende bir çok arkadaşım gibi ince işler için 40 watt seramik Resiztanslı en ucuz havya ile yapıyorum 5 yıldır kullanırım kendisini 30 liraya felan almıştım yanılmıyorsam, büyük işler içinde 100 watt Weller kullanıyorum gerçekten güzel makine.

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Bende bir çok arkadaşım gibi ince işler için 40 watt seramik Resiztanslı en ucuz havya ile yapıyorum 5 yıldır kullanırım kendisini 30 liraya felan almıştım yanılmıyorsam, büyük işler içinde 100 watt Weller kullanıyorum gerçekten güzel makine.

30watt havya yı connector felan lehimlerken kullanıyorum biraz uzun tutmak zorunda kalıyorum ısıtması için sorun olurmu ki ?

barış altun' Alıntı:
30watt havya yı connector felan lehimlerken kullanıyorum biraz uzun tutmak zorunda kalıyorum ısıtması için sorun olurmu ki ?

Sorun şu: Geniş yüzeyleri lehimlerken düşük güçlü havyalar çok çabuk soğurlar. Bu da oluşan lehim noktasının "soğuk" kalmasına ve güvenilmez olmasına yol açar. Havyanın çok uzun süre temas ettirilmesi de sıcaklığın parçaya yayılmasına ve bazı yerlerde erimelere yol açabileceği için istenmez. Lehimleme olayı birkaç saniyelik bir iş olmalıdır. Daha net bir ifade ile 10 saniyeyi geçmemelidir. Lehimlenecek parçaya göre bu süreyi sağlayacak uygun ekipman seçilmesi gerekir.

Bu konuyu takipteym 2 3 havya degistirdim bi duzgunu denk gelmedi ne micro helikopterin anakartinda ne de konnektor lehiminde adam akilli kullanilmiyor

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi