Kumanda Alıcı İletişiminde,Ana alıcı mı sağlıklı? Satellite mi ?

Yıldıray Peker

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Merhabalar. Merak ettiğim konu yarı flybarless,yarı alıcı sistemleri ile alakalı. Ancak menzil üzerine olduğu için buraya açmayı uygun buldum.

Malumunuz Flybarless üniteleri sadece satellite anten bağlayarak kullanabiliyoruz. Bu kablo karmaşasından vb. kurtarıyor.

Ancak menzil ve sinyalin kesintisiz oluşu açısından hangisi daha güvenlidir ? Fark var mıdır ?

-Ana alıcı(mesela AR8010T gibi) + satellite.
-FBL Ünite+Satellite

Daha önce soruldu ise affola,araştırdım ancak var ise de bulamadım.

Teşekkür ederim.

Alıcı ve fbl ünite arasında fark nedir bilmiyorum ama, fbl ile uçacaksanız tek satellite kullanmayın, iki satellite olarak uçmanız çok daha doğru olacaktır. Özelliklede menzil olarak sorduğunuz için tek olmasın satellite.

Alıcı ve fbl ünite arasında fark nedir bilmiyorum ama, fbl ile uçacaksanız tek satellite kullanmayın, iki satellite olarak uçmanız çok daha doğru olacaktır. Özelliklede menzil olarak sorduğunuz için tek olmasın satellite.
Merhabalar. Çok teşekkür ederim. FBL ünite+satellite'den kastım,fbl üniteye satellite alıcı bağlamak idi. Malumunuz FBL sistemlerde normal alıcı ile bağlantı yapılabildiği gibi ana alıcı olmadan,satellite anteni FBL üniteye bağlayarak kullanmak mümkün.
Yani ana alıcı ile birlikte satellite kullanıp FBL üniteye bağlantı yapmak mı,yoksa fbl üniteye sadece satellite antenleri bağlayarak kullanmak mı daha sağlıklı ? Onu merak ediyorum tam olarak. Başka bir deyişler satellite kullanımı,kablo karmaşasından kurtarıyor ama,menzili kısaltıyor mu ?

Tavsiyeniz için çok teşekküre ederim.

Buna ustalar daha iyi bir yorum verir ama ben tarot ünitemde sattelite kullanmıyorum.İkonumda 2 adet var , lakin tek SAT ile de kullanılabilir diye düşünüyorum. İş menzil konusuna gelince , bu tamamen işi farklı bir alana çekiyor. Menzil ne kadar olacak, fpv mi yapacaksınız , eğer öyleyse bir fpv konusu okumanızı tavsiye ederim.
2 SAT ve güzel bir ünite sağlıklı olur , sat tek olursa , uçmam demez , çok uzak mesafe hedefse, bunlar zaten yetmez.Biraz kafa karıştırdım galiba :laugh::saygilar:

Uçurduğumuz modeller heli olunca, zaten max Menzil gözümüzün göre bildiği yer oluyor :) Dolayısıyla Menzil sorusu heli için pek önemli bir sorun değil.

Esas soru ise FBL+2 satellite mı yoksa FBL+Tek satellite mi ?

Spektrum der ki, beni çift anten ile kullanın ve her iki anten de birbirine 90 derece olsun. Böylece uzay düzleminde her noktadan mükemmel çekim gücüne sahip olayım. Bu söylediklerim özellikle büyük modeller için kesinlikle tavsiye edilen bir kural.

Kısaca Menzil sorunu olmadığına göre en temiz ve garanti çözüm FBL+ 2 satellite kullanmaktır. Siz illa alıcı kullanacağım diyorsanız o zaman FBL +1 alıcı + 1 satellite da kullanabilirsiniz. Ama bu size hiç bir avantaj sağlamaz ve Kablolama konusunda ciddi zorluk çıkarır.

Buna ustalar daha iyi bir yorum verir ama ben tarot ünitemde sattelite kullanmıyorum.İkonumda 2 adet var , lakin tek SAT ile de kullanılabilir diye düşünüyorum. İş menzil konusuna gelince , bu tamamen işi farklı bir alana çekiyor. Menzil ne kadar olacak, fpv mi yapacaksınız , eğer öyleyse bir fpv konusu okumanızı tavsiye ederim.
2 SAT ve güzel bir ünite sağlıklı olur , sat tek olursa , uçmam demez , çok uzak mesafe hedefse, bunlar zaten yetmez.Biraz kafa karıştırdım galiba :laugh::saygilar:

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. O halde asgari 2 satellite ile kullanım sağlayacağım :) Menzilden kastım helikopter kullanımı içindi. Yani genellikle gözden kaybolmayacak boyutta.
Uçurduğumuz modeller heli olunca, zaten max Menzil gözümüzün göre bildiği yer oluyor :) Dolayısıyla Menzil sorusu heli için pek önemli bir sorun değil.

Esas soru ise FBL+2 satellite mı yoksa FBL+Tek satellite mi ?

Spektrum der ki, beni çift anten ile kullanın ve her iki anten de birbirine 90 derece olsun. Böylece uzay düzleminde her noktadan mükemmel çekim gücüne sahip olayım. Bu söylediklerim özellikle büyük modeller için kesinlikle tavsiye edilen bir kural.

Kısaca Menzil sorunu olmadığına göre en temiz ve garanti çözüm FBL+ 2 satellite kullanmaktır. Siz illa alıcı kullanacağım diyorsanız o zaman FBL +1 alıcı + 1 satellite da kullanabilirsiniz. Ama bu size hiç bir avantaj sağlamaz ve Kablolama konusunda ciddi zorluk çıkarır.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim :) . Bu durumda satellite kullanımını tercih edeceğim. Mümkünse kullanmayacak olsam da bilgi sahibi olmak için şunu sormak isterim. Spektrum 9030T gibi 3 satellite destekleyen alıcılar var. Satellite'nin birini alıcıya 90 derece açıyla taktığımızda,diğer iki satellite'nin konumu nasıl olmalıdır ? Ve satellite antenler helikopter üzerinde birbirine uzak mı olmalıdır ?

Teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Spektrum 9030T gibi 3 satellite destekleyen alıcılar var. Satellite'nin birini alıcıya 90 derece açıyla taktığımızda,diğer iki satellite'nin konumu nasıl olmalıdır ?
Herhangi ikisi birbirine 90 derece olsun yeterli.
satellite antenler helikopter üzerinde birbirine uzak mı olmalıdır ?
Her iki satellite heli’nin sağ ve sol frame üzerine 90 derece olacak şekilde monte edebilirsin.

Merhabalar. Ayrı konu açarak kalabalık oluşturmamak için buradan soruyorum,hem konu ile de alakalı olduğu için,müsadenizle.

FBL Sistemi satellite ile kullanmamız halinde ekstra kanalları kullanamıyor muyuz ?

Örneğin 8 kanal bir kumandamız var,7 kanalı helikopter için gov. dahil kullandık. 8.kanala da buji ısıtıcı bağlamak,kumandadan açıp kapatmak istiyoruz. Bu durumda ne yapmamız gerekir ?

Teşekkür ederim.

FBL Sistemi satellite ile kullanmamız halinde ekstra kanalları kullanamıyor muyuz ?

Örneğin 8 kanal bir kumandamız var,7 kanalı helikopter için gov. dahil kullandık. 8.kanala da buji ısıtıcı bağlamak,kumandadan açıp kapatmak istiyoruz. Bu durumda ne yapmamız gerekir ?
%100 emin değilim ama alıcı kullanmadan sadece satellite ile yapılan bağlantılarda boşta kalan kanalı fiziksel olarak başka bir amaçla kullanamıyoruz ne yazık ki. Çünkü FBL ünitenin böyle bir çıkışı veya fonksiyonu mevcut değil.

• Beğen
Tepkiler: Yıldıray Peker