Kumanda Almayı düşünüyorum, Yorumlarla Yaşıyorum...

TurkishFS

Kartları Kader Dağıtır, Bizler oynarız...
Değerli forumdaşlar,

Yurt dışından çeşitli modeller ile kullanmak üzere 9-10 ch bir kumanda almak arzusundayım aşağıda kendimce belirlediğim 4 model bulunmakta;

Hangisini önerirsiniz, herhangi bir ekstraya ihtiyaç duyarmıyım ve sizce gümrükte sorun yaşarmıyım ?

değerli yorumlarınızı bekliyorum alternatif önerilere de açığım...

Kumanda tercihi zor bir tercih Tolga bey. Su konulara aciklik getirirseniz daha dogru tavsiye alma imkaniniz olur ;)

- Kumandadan beklentileriniz nedir ? Kac kanal, cekim mesafesi, hangi ozellikler sizin icin daha kritik
- Yakin ve kisa donemde kullanilacak RC modeller nelerdir ?
- ve en onemli soru. Bu is icin ayirdiginiz butce ?

Uygun fiyatlı bir kumanda arayışındaysanız elimde temiz ve sorunsuz durumda Kds 7XII kumanda var.Düşünürseniz mesaj atabilirsiniz.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Kumanda tercihi zor bir tercih Tolga bey. Su konulara aciklik getirirseniz daha dogru tavsiye alma imkaniniz olur ;)

- Kumandadan beklentileriniz nedir ? Kac kanal, cekim mesafesi, hangi ozellikler sizin icin daha kritik
- Yakin ve kisa donemde kullanilacak RC modeller nelerdir ?
- ve en onemli soru. Bu is icin ayirdiginiz butce ?

Mehmet bey
Aslına bakarsanız ileriye dönük bir kumanda olsun istiyorum tanışmada bahsettiğim gibi üzerinde uğraştığım bir quad ve tekne var aldığım kumanda için 3 farklı alıcı alarak uğraştığım quad, tekne ve daha ileride birde cessna 182 düşünüyorum, gibi ürünlerde kullanırım diyorum. fpv ilgimi çektiğinden menzil en az 1000 mt olmalı ki konudaki kumandalar bu durumu karşılıyor gibi :rolleyes: kanal ihtiyacı açısından yakın zamanda 5 işimi görecek olsa da fpv mevzu olunca varsın 9-10 olsun diyorum ;D bütçeye gelince açıkçası alıcılar dahil 500 TL yi geçmek istemedim ancak dx9 öneren arkadaşlarda oldu, acaba spectrum alıp bir daha arkama bakmaya bilirmiyim diyorum kısacası kafam acayip karıştı şu an :eek:

aslında şu Turnigy iA10 olsa süper olurda içimden bir his bu kumanda gümrükte kalır diyor nedense :(

Arda Erkan' Alıntı:
Uygun fiyatlı bir kumanda arayışındaysanız elimde temiz ve sorunsuz durumda Kds 7XII kumanda var.Düşünürseniz mesaj atabilirsiniz.

Arda bey elinizde alıcı var mı? değerlendirmek adında sizde özelden bir fiyat bildirirseniz sevinirim...

Tolga Bey , çok çeşitli model dediğiniz zaman , aklıma sadece Spektrum gelir , banggood da bile artık Dsmx protokole uygun mikrolar çıkmaya başladı..Ayrıca , satması oldukça kolay , yani istediğiniz kanal sayısına belki ulaşamayabilirsiniz , ama en azından 7 kanalını 500 lira bütçeye rahatlıkla alırsınız.Bir müddet idare eder , çok da değerini yitirmeden satıp , birikiminizle üzerine daha çok kanallı yine bir Spektrum alırsınız.Spektrum kumandasının reklamını yapmak gibi bir niyetim yok , elime bile almadım desem yalan olmaz , ama videolarda hep seyrederim , en profesyonel ünitelerden tutun , en ucuz gyro sistemleriyle bile nazlanmadan haberleşiyor.Hatta blade, e-flite (ikiside aynı markadır) gibi markalarla direkt olarak haberleşiyor.Paranız heba olmaz , güncelliğini yitirme konusunda zaten tüm markaların garantisi yok , teknolojinin hızı malum , güvenilir (Turnigy 9x'im var , her hovere kalkışımda acaba bir sorun olur mu endişesini kafamdan atamadım , aslında sorunsuz çalışmasına rağmen), sıfır alırsanız bir sorun olursa çok sağlam muhatabınız var , kısacası bu paraya bence en kaliteli kumandadır. :saygilar:
Edit: Fpv işine meraklıysanız , o işin uzmanları ne kullanmış ona bakın derim , Fry-Sky ya da Fly-Sky (hep karıştırıyorum) kullanan da var , son günlerde Taranis konusunda açıılmış konularımıza da bakın derim.

Abi 500 lira bütçe varsa şöyle birşeyide değerlendirebilirsin

Forumda bi abimizde almış incelemesini + ve - lerini yazmıştı isterseniz bi bakın

Hakan bey
öncelikle yorum için teşekkür ederim spectrum oldukça güzel ve kaliteli bir ürün, diyecek yok ancak daha önce kullanmadığım için merak ettiğim bazı şeyler var.
Örneğin bir Turnigy 9x ile arasında ne gibi farklılıklar var, turnigy 9x alsam 3 farklı modelde kullanırken ne gibi bir sorun olabilir, sizlerin tecrübelerine ihtiyacım var işimi görecekse tabiki 50 euroluk bir kumanda alıp kullanmak işime gelir fakat aldıktan sonra tüğ ya keşke spectrum alsaydım diyeceksem de bu keşkelerin sebeplerini öngörmek istemekteyim...

birde önerilerinizi kesinlikle dikkate almakla birlikte yukarıda da bahsettiğim üzere şu iA10 dikkatimi çekmeye başardı! bu konuda siz bilenlerin fikirleri ve yorumları benim için çok önemli;
bu kumanda ile sorunsuz her simulatöre bağlanabilirmiyim?
sinyal konusunda problemler yaşarmıyım?
adamlar dokunmatik ekranlı kumanda yapmış satıyor fiyatıda 150 Euro diğer kumandalara baktığımda gözüme daha basit görünüyor bu işin sırrı nedir?
bu ürünü dışarıdan alıcam da kargocu amca bana teslim eder mi sizce?
spectrum dx9 a 1200-1300 TL verince ne iyi ettim mi derim, vay arkadaş ben ne ettim mi derim ?
çooook işim var çoooook :halay:

Ahmet bey sizin öneriye de bakıyorum teşekkür ederim.

TOLGA TOKGÖZ' Alıntı:
Hakan bey
öncelikle yorum için teşekkür ederim spectrum oldukça güzel ve kaliteli bir ürün, diyecek yok ancak daha önce kullanmadığım için merak ettiğim bazı şeyler var.
Örneğin bir Turnigy 9x ile arasında ne gibi farklılıklar var, turnigy 9x alsam 3 farklı modelde kullanırken ne gibi bir sorun olabilir, sizlerin tecrübelerine ihtiyacım var işimi görecekse tabiki 50 euroluk bir kumanda alıp kullanmak işime gelir fakat aldıktan sonra tüğ ya keşke spectrum alsaydım diyeceksem de bu keşkelerin sebeplerini öngörmek istemekteyim...

birde önerilerinizi kesinlikle dikkate almakla birlikte yukarıda da bahsettiğim üzere şu iA10 dikkatimi çekmeye başardı! bu konuda siz bilenlerin fikirleri ve yorumları benim için çok önemli;
bu kumanda ile simulatöre bağlanabilirmiyim?
sinyal konusunda problemler yaşarmıyım?
adamlar dokunmatik ekranlı kumanda yapmış satıyor fiyatıda 150 Euro diğer kumandalara baktığımda gözüme daha basit görünüyor bu işin sırrı nedir?
bu ürünü dışarıdan alıcam da kargocu amca bana teslim eder mi sizce?
spectrum dx9 a 1200-1300 TL verince ne iyi ettim mi derim, vay arkadaş ben ne ettim mi derim ?
çooook işim var çoooook :halay:

Ahmet bey sizin öneriye de bakıyorum teşekkür ederim.

Tolga bey bana şimdi öyle sorular sordunuz ki , bazılarına sadece ben değil , forumdaki kimse cevap veremez.Ben bildiklerimi cevaplayayım o zaman.
Bir kere o son çıkan iA10 mudur , kimse almadı ve forumlarda en ufak bir feedback yok, bu sebeple başından elendi benim için.Forumdan da sanırım kullanmadan yardımcı olabilecek kimse çıkmayacaktır.
Turnigy 9x ile ilgili sorunlara gelince , bu konuda uzman Volkan Güneş arkadaşımızdır ve konularını incelerseniz detaylı olarak anlatır.Mesela gyro gain ayarlarını bile yaparsınız o kumanda da ama dünyanın kullandığı standart değerlerle değil , Turnigy'nin kendi standartlarına göre :laugh:
Bazen bir ayarı kabul etmez (helikopter için diyorum , çünkü en çok ince ayar işi helikopterde oluyor malum) yeni model açıp , onun üzerinden yaparsınız , çalışıyor mu , çalışıyor , bende çalışma durumu olarak hiç bir sıkıntısı olmadı ama , ayarlarını buluncaya kadar nerdeyse kumanda yazılım uzmanı olacak kadar olmuştuk :laugh:
Sinyal kaybı ? , 9x'de de olabilir Dx9'da da , elektronik ekipman .Oldu ki sinyal kaybı oldu , sıfır alındıysa kumanda , git derdini Hobbyking'e anlat , ya da git Spektrum firmasına anlat.Sence hangisi daha net bir çözüm sunabilir ?
Dokunmatik , sesle komut veya analog manual komut , bunlar bence işin kozmetik tarafı , bir kere elindeki ekipman güven vermeli , çalıştığını bilmen gerek , gerisi teferruat , yani kumanda doğru çalışıyorsa sorun yok , bu kısmı itibariyle konunun , eğer çalışıyorsa en ucuz kumanda da iyidir ama , kalitesi ispatlı , garanti sunabilen iyi bir marka yanında , yine de eksiklik hissettirip , ilerde tekrar kumanda almaya itiyor.
Son kısma gelince , gümrük demek şans demek ülkemizde , hiç bakılmadan da eline geçebilir , mevzuata takılıp uğraştırabilir de...Bu konuda da forum olarak garanti bir bilgi veremiyoruz malesef :laugh: :saygilar:

hakan bey klavyeniz dert görmesin teşekkür ederim düşünmeye devam edicem hayırlısı bakalım...
Yaşasak mı ölsek mi. Karar vermek zor.... :saygilar:

Al bu kumandayı Tolga bey :thumbup:

Mehmet Pisili' Alıntı:

Al bu kumandayı Tolga bey :thumbup:

Tmm eğer 9x alırsam sizden bunu alacağım ;)