Kumanda ayar kaynaklı 2. Kırımımı yaşadım

şafak gökçe

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Selamlar, konuyu doğru yere açtımmı bilemiyorum, yanlış olduysa kusura bakmayın. Üst üste 2. Kırımımı yaşadım. İlki 250'lik bir modeldi, onda benim pilotaj hatam büyük, heli yere yakın bir mesafede fazla sağa yattı, ve toparlayamadım. Yeterli expo vermiştim, ufak bir stick hareketine ani tepki vermiş olamazdı, benim hatam dedim. Sonradan farkettim ki, modelin küçük olması sebebi ile, sert tepkiler vermemesi için kafa turunu düşük tutmuştum, yere yakın mesafede yana fazla yatınca toparlamaya yetmedi sanırım.
2. Kırımımı 450'lik bir modelle yaşadım. Modelin 2. uçuşuydu. Aslında 6 aydır bende, ve ben bu süreçte, bol bol ayar yapıp, simülasyon çalışmaya devam etmiştim. Uçmadan önce motor konnektörü sökük olarak her türlü testimi yaptım. Normal, iddle up 1-2 hertürlü ayarlarım iyi görünüyordu. Bu modelle ilk uçuşumu normal modda, 2-3 dakika yaptım herhangi bir sorun görünmüyordu. (Bu arada 5-6 aydır ara ara simülasyon çalışıyorum ve simülasyonda soft 3d uçabiliyorum.) bu modelle 2 uçuşumda idle up açmak istedim. Throttle curve ayarım normal modda lineer, uddle up1 için L M H olarak üç nokta ayarladım ve 100 75 100. Pal açım normal modda +9 +11, iddle up1 -11 + 13. Kalkışı normal modda yapıp 1-2 dakika hover uçtuktan sonra iddle up1 açtım ve model hızla gaz keserek yere çakıldı.

Kırımın sebebini birkaç gün sonra keşfettim. Kumandayı simülasyona bağlayıp mevcut ayarları kullan dediğimde normal modda hiç bir sıkıntı yok, ama simülasyonda da iddle up açınca model gaz kesip yere çakılıyor. Bir kaç deneme daha yapıp, farklı switch kombinasyonu deneyince şunu fark ettim. İddle up1 açınca aynı anda hold switchi 1 pozisyon alınca invert uçuyor. Throttle curve ve pitch curve ayarlarımda sorun yok, gazda kesmiyor. Bu sefer normal moda geçince gaz kesip çakılıyor, normal moda geçince aynı anda hold switchi 0 konumuna alınca sorunsuz uçmaya devam ediyor.
Ama ben kumandadan ayar yaparken hold switchi ile ilgili hiçbir ayar ve atama yapmamıştım. Kumandayı ilk alınca da ( 2. El spektrum dx7) komple reset atıp, tüm model ayarlarını sıfırlamıştım. Yani eskiden kalmış bir ayarda olamaz. Sorum şu; acaba iddle up açınca hold switch kendindenmi aktif oluyor, yoksa ben bir yerde yanlış mı yapıyorum.
Bu arada ben bu kumandayı kırımdan önce hiç simülasyonada kullanmadım, simülasyon için aldığım farklı bir kumanda var, onu kullanıyordum. Keşke uçmadan önce simülasyonda deneseydim, kırım yaşamadan sorunu tespit edebilirdim.
Biraz uzun oldu, kusura bakmayın, 2 kırım yaşayıp hevesimde yavaş yavaş kaçınca birazda dertleşmek için yazdım.

Öncelikle geçmiş olsun Şafak bey :( Model Heli olunca illaki Kırım kaçınılmaz olur, özellikle de ilk başlarken :embarras:
Sorum şu; acaba iddle up açınca hold switch kendindenmi aktif oluyor, yoksa ben bir yerde yanlış mı yapıyorum.
Kumandanın default bir özelliği değil ve olamaz da zaten. Aldıktan sonra sıfırlamışsınız ama demek ki ayar yaparken bir şekilde bu ayar bozulmuş. (Eğer aldığınız 2.el Kumanda farklı bir sorun yoksa)
Biraz uzun oldu, kusura bakmayın, 2 kırım yaşayıp hevesimde yavaş yavaş kaçınca birazda dertleşmek için yazdım
Hiç sorun değil. Bizler bu platformu sadece teknik destek için değil aynı zamanda muhabbet ve dertleşme ortamı olarak kurduk.

Nacizane bir tavsiyem olsun. Bu işleri yanlış başına yapmak özellikle de başlangıçta çok zorlayıcı olabilir. Bu tür durumlarda en güzeli yakın çevreden destek almak. Balıkesir’de yaşadığınız için siz de şanslısınız aslında :)

Bence vakit geçirmeden @Emre Yolcu kardeşim ile özelden temasa geçin. Hep teknik destek hem de uçuşlardan daha çok keyif almak için siz de Balıkesir buluşmalarına katılabilirsiniz :saygilar:

Öncelikle geçmiş olsun ama kumanda ayarlarını simülasyonla belirlemek hataya düşürebilir. ben her zaman simülasyon için ayrı bir model tanımlaması yapıyorum. kumanda ayarları için kesinlikle üniteden ayar yapmalısınız. birde ünite modelide eklerlerseniz, daha detaylı yardımda bulunur arkadaşlar.

Öncelikle geçmiş olsun ama kumanda ayarlarını simülasyonla belirlemek hataya düşürebilir. ben her zaman simülasyon için ayrı bir model tanımlaması yapıyorum.
Aynen Mustafa kardeşim, güzel ve önemli bir bilgilendirme yapmışsın %p

Safak bey gecmis olsun. Spektrum kumandalar ile ilgili hic bilgim yok, ama genel kural olarak sunu soylemek gerekir, hold’un diger modlardan etkilenmemesi, hangi modda olursa olsun hold’un aktif olabilmesi hayati onem tasir.

İkinci onemli konu, eger 3D ucus yapacaksaniz, pitch curve degerlerinizin tum modlarda ayni olmasi (normal mod dahil) ve (-) (+) degerlerinizin uclarda ayni aciyi vermesi, tam ortada ise (0) derece olmasi onerilir.

Öncelikle geçmiş olsun Şafak bey :( Model Heli olunca illaki Kırım kaçınılmaz olur, özellikle de ilk başlarken :embarras:

Kumandanın default bir özelliği değil ve olamaz da zaten. Aldıktan sonra sıfırlamışsınız ama demek ki ayar yaparken bir şekilde bu ayar bozulmuş. (Eğer aldığınız 2.el Kumanda farklı bir sorun yoksa)

Hiç sorun değil. Bizler bu platformu sadece teknik destek için değil aynı zamanda muhabbet ve dertleşme ortamı olarak kurduk.

Nacizane bir tavsiyem olsun. Bu işleri yanlış başına yapmak özellikle de başlangıçta çok zorlayıcı olabilir. Bu tür durumlarda en güzeli yakın çevreden destek almak. Balıkesir’de yaşadığınız için siz de şanslısınız aslında :)

Bence vakit geçirmeden @Emre Yolcu kardeşim ile özelden temasa geçin. Hep teknik destek hem de uçuşlardan daha çok keyif almak için siz de Balıkesir buluşmalarına katılabilirsiniz :saygilar:

teşekkür ederim Mehmet bey, kırım bu hobinin tabiatında var, ama kaç yıl oldu hala ayar kaynaklı kırım yaşamak hiç gelişme kaydedemiyorum endişesi yaratıyor.

forumda gerçekten bir aile ortamı var, uzun süredir takip ediyorum. Emre beyle tanışmayı arzu ederim, kendiside şanssız azınlıktan. Balıkesir-Çanakkale bölgesi yılın neredeyse tamamında orta-sert rüzgarlıdır, :)

Öncelikle geçmiş olsun ama kumanda ayarlarını simülasyonla belirlemek hataya düşürebilir. ben her zaman simülasyon için ayrı bir model tanımlaması yapıyorum. kumanda ayarları için kesinlikle üniteden ayar yapmalısınız. birde ünite modelide eklerlerseniz, daha detaylı yardımda bulunur arkadaşlar.

modeli uçurduğum kumandayı hiç simülasyonda kullanmamıştım, kırımdan sonra simülasyona bağladım, sorunu o zaman buldum. kırım geçiren iki modelde ünitesiz, flybarlı. tarot 250 ve HK 450, kırım yaşayacağımı bildiğim için ilk uçuşları uygun fiyatlı, yedek parçası ucuz modellerle yaptım. tabi ben kırımı pilotaj hatasından bekliyordum, kumanda setup hatası üzücü oldu

Geçmiş olsun. Her kırım bize büyük tecrübeler kazandırır.

teşekkür ederim,

Safak bey gecmis olsun. Spektrum kumandalar ile ilgili hic bilgim yok, ama genel kural olarak sunu soylemek gerekir, hold’un diger modlardan etkilenmemesi, hangi modda olursa olsun hold’un aktif olabilmesi hayati onem tasir.

İkinci onemli konu, eger 3D ucus yapacaksaniz, pitch curve degerlerinizin tum modlarda ayni olmasi (normal mod dahil) ve (-) (+) degerlerinizin uclarda ayni aciyi vermesi, tam ortada ise (0) derece olmasi onerilir.

teşekkür ederim Emre bey, hold ile ilgili hiçbir atama yada ayar yapmadığımı sanıyordum, sanırım bir yerde yanlış yapıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
modellerle ilgili temel handikapım kumandalar maalesef, müsadeniz olursa aklıma takılan yada cevabını bulamadığım soruları buradan sormaya devam edebilirmiyim.

hazır hold ile ilgili sorun yaşamışken; kumandamın birinde hold switch 2 pozisyonlu, diğer kumandada 3 pozisyonlu, ama 3, pozisyon yaylı. yaylı switch ne için kullanılır, takılıp bulamadığım bir konu bu.

cevaplanmadan üst üste soruyorum ama kusura bakmayın, gerek iş yoğunluğu, gerek iş sonrası çocukların okul-kurs koşturmacasından çok fazla internete girmeye vaktim olmuyor, fırsatım varken sorayım;

çoğunlukla kullandığım kumanda spektrum, ben alıcı ile ilgili forum okuyup video izlerken karşıma çıkan diğer bir durumda ikili alıcı kullanılması. yani hem satndart alıcı hem satellite alıcı bir arada. genellikle spektrum alıcılarda sıkça karşılaşıyorum. ikili alıcı kullanmanın avantajı nedir, helikopterde menzil sıkıntısı yok sonuçta, hep göz önünde.
ayrıca; ufak bir modelim var, flybarless ünite takmayı düşünüyorum. tek satellite alıcı kullanmam mümkünmü, ( menzil en fazla 100-150 metre olacak)

cevaplanmadan üst üste soruyorum ama kusura bakmayın, gerek iş yoğunluğu, gerek iş sonrası çocukların okul-kurs koşturmacasından çok fazla internete girmeye vaktim olmuyor, fırsatım varken sorayım;

çoğunlukla kullandığım kumanda spektrum, ben alıcı ile ilgili forum okuyup video izlerken karşıma çıkan diğer bir durumda ikili alıcı kullanılması. yani hem satndart alıcı hem satellite alıcı bir arada. genellikle spektrum alıcılarda sıkça karşılaşıyorum. ikili alıcı kullanmanın avantajı nedir, helikopterde menzil sıkıntısı yok sonuçta, hep göz önünde.
ayrıca; ufak bir modelim var, flybarless ünite takmayı düşünüyorum. tek satellite alıcı kullanmam mümkünmü, ( menzil en fazla 100-150 metre olacak)
Merhaba.

Satellite'nin amacı,kör noktaları ortadan kaldırarak kumanda-alıcı iletişiminin sürekli olmasını sağlamak. Ana alıcı+satellite kullanımı iletişimi garantiler. Birbirine 90 derece olacak şekilde monte edilir(Bu bilgi için özellikle Mehmet Abi'ye teşekkür ederim.) Helikopterin pozisyonu ne olursa olsun modelin sinyal kaybına uğramamasını sağlar. Küçük modellerde tek satellite sorun olmayabilir belki,ancak özellikle 600 700 sınıfı helilerde şahsi fikrimce en az 2 satellite zorunludur diye düşünüyorum.

450 boyutlu modelde tek satelllite kullandığım olmuştu. Daha uzun süre kullanıp sorun yaşamayanlar da illa ki vardır.

Spektrumun tavsiyesi üniteye 2 satellite... Veya kablo yumağı vasıtasıyla alıcı + 1 satellite (alıcının kendi anteni de olduğundan iki satellite gibi oluyor yine)...

Küçük modelde dediğiniz gibi uzaklaşılabilen mesafe belli, kırım olması durumunda masraf aşağı yukarı belli... Daha büyük modeller eşittir daha uzak mesafeler, daha yüksek kırım masrafları...

İnisiyatif alabilirsiniz bence ama hem içim rahat olsun hem de firmanın tavsiyesine uyayım derseniz çift satellite kullanın.

hazır hold ile ilgili sorun yaşamışken; kumandamın birinde hold switch 2 pozisyonlu, diğer kumandada 3 pozisyonlu, ama 3, pozisyon yaylı. yaylı switch ne için kullanılır, takılıp bulamadığım bir konu bu.
Tek başına yaylı switch olsa söylemesi kolay, mesela Kurtarmalı ünitelerde kurtarmayı aktif etmek için kullanılabilir. Ama sizin kumandaki 3'li kombinasyon için benim de aklıma örnek bir kullanım gelmedi !!