Kumanda Menzil Takıntısı

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Bu konu özellikle son dönemde sıkça görmeye başladığımız “Kumanda Menzil Takıntısı” olan yeni üye olan arkadaşlara hazır link vermek amacıyla açılmıştır.

Aşağıdaki bazı mesajlar yönetim tarafından daha önce benzer konulardan taşınmıştır.

Genelde yeni başlayan bazı arkadaşlarda nedense şuna benzer kaygılar / takıntılar olabiliyor :

1- ilk kumandamı alacağım ama alacağım Kumanda min 5-10 km menzile sahip olmalı
2- İlerde FPV kesin geçerim o yüzden atıl yatırım yapmak istemiyorum.
3- Menzil uzun olsun belki ileride lazım olur....
4- Önerdiğiniz 2,4 Ghz kumandanın max menzili ne ola ki ?

Son düzenleme:
Yahu Allah aşkına nedir bu menzil takıntısı? Şimdi kızacaksın biliyorum ama gerçeklerden kaçış yok. İlla da menzil menzil diye tutturan birisi bu konuda son derece acemidir. Çok açık. Acemi adamın da en fazla menzili 800 metre bilemedin 1 km olur.
Deneyim kazandığın zaman göreceksin ki hem maliyeti düşük hem menzili yüksek hem de her yerde bulabileceğin bir sistem yok. Uzun menzili hakedecek kadar deneyim kazandığında zaten bu soruları sormuyor olacaksın çünkü bu sistemlerin artık 400 - 800 MHz bantlarında çalıştığını, 2.4GHz bandında 5 - 10 km menzilin hayal olacağını falan öğrenmiş olacaksın. LRS diye kısaltılan (Long Range System) modüllerle uzun menzillere ulaşılabileceğini zaten öğrenmiş olacaksın. Ayrıca aceminin eline 5 km menzilli bir kumanda verilemeyeceğini de belki o zaman farkedeceksin. Ama şimdi Turnigy vs gibi kumandalarla sabahtan beri 5 km 5 km 5 km diye tutturduğunda gerçekten kabak tadı veriyor.

Açıkcası hiç bir kumandayı bu güne kadar bende menzil konusunda denemedim. Çünkü uçurduğum uçakların başı kıçı bir süre sonra belli olmuyor...
FPV ile uğraşan arkadaşlar daha net yanıt verir. Ama ben yıllardır denediklerimden yola çıkarak cevap verebilirim. 35 ve 72 mhz kumandalar eski modeldir ama engel vs. pek iplemeden 2 km rahat çıkardıklarını biliyorum.
2.4 ghz kumandalar devreye girdikten sonra onların papucu dama atıldı. Avantajları ise frekans karışmaması ve ek bir kaç faktör.
2.4 ghz kumandalar genelde 100 mw çıkış gücü verirler. Ve bu yerden havaya max. 1.5 - 2 km kontrol sunar. Satıhtan satıha bu menzil daha da düşer.
Hele araya engel girecek olursa, bina, orman vb. menzil daha da düşer.
100 mw bir cihaz kolay kolay 2 km. yi aşamaz. Hava şartları, Güneş rüzgarları vs. bu değerlere eksi etkendir.
Bir önceki mesajımda yazdıgım kumanda, ki bende edindim. 150 mw standart haliyle çıkış verbilmesi. Satıcı firmanın verdiği dleğer; yerden havaya 2.5 km...
Extra pek çok kumandaya takılabilen 433, veya 900 mhz modüllerle kontroller (dikkat edin frekans düşüyor) 10-15 km ye kadar çıkabiliyor.
Hoş, hiç bir hava aracını 500 mt. sonra detaylı göremezsiniz ve oryantasyonu kaybedersiniz.
Ama FPV sisteme sahip bir modeliniz varsa ve deneyimliyseniz, eğer FPV vericinizde yeterli ise onlarca kilometre mesafelere (yanlış hatırlamıyorsam rekor 180 km. civarları.) görüntü, pusula, barometre vs. verilerine dayanarak kontrola devam edebilirsiniz... Veya otopilotunuz varsa, vermiş olduğunuz göreve göre model gider, gelir ve bu durumda da kumandanın menzili zaten sorun olmaz, çünkü kumanda edemeyeceksiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü İHA Talimnamesi
(MADDE 19 – 1) İHA0 ve İHA1 sınıfındaki İHA’lar ile NOTAM alınmadan, uçuşa yasak olmayan bölgelerde ve mahallin en büyük mülki idare amiri tarafından yasaklanmayan yer ve zamanlarda uçulması durumunda;
a) Sadece görerek meteorolojik koşulların sağlandığı durumlarda, gündoğumu-günbatımı saatleri arasında ve en az 2 km görüşe açık havalarda uçuş gerçekleştirilebilir,
b) İHA, yatayda 500 metreyi geçmeyecek şekilde pilotun görüş alanında olmalıdır,
c) Yerden (AGL) 400 feet (120 metre) yüksekliğin üzerine çıkılmamalıdır,
ç) İnsan ve yapılardan en az 50 metre uzaklıkta uçuş gerçekleştirilmelidir.

İHA0: Azami kalkış ağırlığı 500 gr (dâhil) – 4kg aralığında olan İHA’lar; İHA1: Azami kalkış ağırlığı 4 kg (dâhil) – 25 kg aralığında olan İHA’lardır.

Buna göre bizim modellerimizi zaten 500 metreden daha uzun menzilde izinsiz olarak uçurmamız yasal da değil.

Son düzenleme:
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü İHA Talimnamesi
(MADDE 19 – 1) İHA0 ve İHA1 sınıfındaki İHA’lar ile NOTAM alınmadan, uçuşa yasak olmayan bölgelerde ve mahallin en büyük mülki idare amiri tarafından yasaklanmayan yer ve zamanlarda uçulması durumunda;
a) Sadece görerek meteorolojik koşulların sağlandığı durumlarda, gündoğumu-günbatımı saatleri arasında ve en az 2 km görüşe açık havalarda uçuş gerçekleştirilebilir,
b) İHA, yatayda 500 metreyi geçmeyecek şekilde pilotun görüş alanında olmalıdır,
c) Yerden (AGL) 400 feet (120 metre) yüksekliğin üzerine çıkılmamalıdır,
ç) İnsan ve yapılardan en az 50 metre uzaklıkta uçuş gerçekleştirilmelidir.

İHA0: Azami kalkış ağırlığı 500 gr (dâhil) – 4kg aralığında olan İHA’lar; İHA1: Azami kalkış ağırlığı 4 kg (dâhil) – 25 kg aralığında olan İHA’lardır.

Buna göre bizim modellerimizi zaten 500 metreden daha uzun menzilde izinsiz olarak uçurmamız yasal da değil.

Dün aynı yazıyı kopyaladım ama yazmayı unutmuşum. Küçük bir ekleme yapmak istiyorum bu yasa 500 gram üstüne geçerli olduğu için küçük multikopterleri kapsamıyor. Uçuş yasakları yine geçerli tâbi onun detayları bir çok konuda konuşuldu ama fpv uçuş ve 500 metre sınırı yok diye biliyorum. Ama konumuz yeni başlayan ve ilk kumandalar olunca fpv uçuş zaten son derece zor bir uçuş şekli. Bulunduğu noktadan 2km uzağa gidip uçmayı denemek için çok yanlış bir zaman. Aslında bir çok pilotun ilk uçuşu sırasında aklında menzil veya kumanda özelliği yerine ah şunu bir sağ sağlim indirsem dediğini düşünüyorum :)

Son olarakta internette o ceza ile yüzleşen bir kaç kişiye denk geldim. Kesinlikle o cezayı kesiyorlar ama şöyle; polis ekibi normalde gezerken drone u görüp ceza kesme ihtimali çok değil sanırım ama yaşanan olaylarda genelde çevreden birinin şikayeti üzerine yönlendiriliyor ekip ve ceza değil, tutanak tutuyor. Şikâyet üzerine gelen ekibin o tutanağı tutmama şansı yokmuş ve o tutanak size sivil havacılık kanalından ceza olarak geliyormuş. Buna önlem olarak tâbi ki izinli uçmak gerekli ama bir yöntem daha duydum sizle de paylaşayım, ehliyetiniz varsa ve çok kısa bir uçuş yapacaksanız, karakola gidip durumu anlatıp insanlardan uzak ve kısa bir uçuş yapacağım şeklinde oradan izin almanız halinde uçuş yapabiliyorsunuz. Bu tâbi ki yasal değil ve oradaki memurun insiyatifinde. Sonuçta olan şey şikayet gelmesi durumunda o memur tamam haberimiz var demesi gerekiyor. Bu yöntem hobi amaçlı uçuşlar için değil daha çok ticari kaygı güden uçuşlar için anlamlı. Yani düğün videosu çekiyor evden çıkış anını çekmek istiyor belki toplam 2 dakika uçulacak bir durum için. Hobi amaçlı uygulanacak en güzel metod yasaların izin verdiği yerde kafamız rahat uçmak :)

SGHM talimatnamesinde fpv ile ilgili özel bir bilgi bulamadım. Anladığım kadarıyla o da iha 0 veya iha 1 sınıfına giriyor ve 500m sınırı onlar için de geçerli.
Görerek uçuş dediği için fpv uçuşu yasaklamış oluyor ama ilk maddede tanımı yaparken bu talimatname 500gr ve üstü için geçerli diyor dolayısıyla 500gram ve altında fpv uçuşu yasaklayan veya 500 metre sınırı belirleyen bir yasa olmuyor anlamında söyledim.

• Beğen
Tepkiler: Ali Emre KAYGIN
SGHM talimatnamesinde fpv ile ilgili özel bir bilgi bulamadım. Anladığım kadarıyla o da iha 0 veya iha 1 sınıfına giriyor ve 500m sınırı onlar için de geçerli.
Aslında bu konu sadece FPV ve drone'lar için gündeme gelmişti. Sonra tam Türk usulü oldu, bunları da sıkıntıya sokalım dediler ve klasik modelleri de kapsama aldılar!!!

Aslında bu konu sadece FPV ve drone'lar için gündeme gelmişti. Sonra tam Türk usulü oldu, bunları da sıkıntıya sokalım dediler ve klasik modelleri de kapsama aldılar!!!

Çok anlatmaya çalıştık, ama dinletemedik abi bunu... Aslında modelcileri "temsilen" biri de varmış aralarında. Yani kendini öyle tanıtmış, ben temsil ederim demiş, ama onun da aklına gelmemiş bu durum.

Çok anlatmaya çalıştık, ama dinletemedik abi bunu... Aslında modelcileri "temsilen" biri de varmış aralarında. Yani kendini öyle tanıtmış, ben temsil ederim demiş, ama onun da aklına gelmemiş bu durum.
Yoo pekala aklındaydı onun (aynı kişiden söz ediyorsak). Hatta yönetmeliğin ilk versiyonunda model uçak ile IHA ayrımı yapılmıştı. Ama nihaî versiyonda ne yazık ki tümünü aynı kefeye koydular ve bu aşamada kimsenin bir etkisi olamadı.

Yahu Allah aşkına nedir bu menzil takıntısı? Şimdi kızacaksın biliyorum ama gerçeklerden kaçış yok. İlla da menzil menzil diye tutturan birisi bu konuda son derece acemidir. Çok açık. Acemi adamın da en fazla menzili 800 metre bilemedin 1 km olur.
Deneyim kazandığın zaman göreceksin ki hem maliyeti düşük hem menzili yüksek hem de her yerde bulabileceğin bir sistem yok. Uzun menzili hakedecek kadar deneyim kazandığında zaten bu soruları sormuyor olacaksın çünkü bu sistemlerin artık 400 - 800 MHz bantlarında çalıştığını, 2.4GHz bandında 5 - 10 km menzilin hayal olacağını falan öğrenmiş olacaksın. LRS diye kısaltılan (Long Range System) modüllerle uzun menzillere ulaşılabileceğini zaten öğrenmiş olacaksın. Ayrıca aceminin eline 5 km menzilli bir kumanda verilemeyeceğini de belki o zaman farkedeceksin. Ama şimdi Turnigy vs gibi kumandalarla sabahtan beri 5 km 5 km 5 km diye tutturduğunda gerçekten kabak tadı veriyor.
Abi ben bakıyorum ara sıra bazı telemetrilerde 500 mw bazilarinda 100 mw yaziyor bu voltaj vericinin ne özelliğini etkiliyor ? Mesafe mi ? Yoksa sinyal paraziti daha mı az oluyor ? Şimdiden teşekkürler.

Eyüpcan arkadaşımız, mW vericinin voltajını değil, gücünü gösteriyor. mW değeri ne kadar yüksekse vericinin çıkış gücü de o kadar yüksek demektir. Bu mW değerinin paraziti önlemek ile bir ilgisi yoktur. Bazı telemetriler dediğin hangi telemetriler?

• Beğen
Tepkiler: Eyupcan altıntaş