Kumanda Stick başı upgrade ?

Ali Haydar GÖK

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Selamünaleyküm üstadlar.
Kumanda joystickleri bazen elimden kaçıyor benim. Veya parmağımı tekrar konumlandırmak durumunda kalabiliyorum. Daha çok kumandayı tek parmak tutanlara faydalı olabileceğini düşünüyorum bunların. Fakat hiç deneyimlemedim. Tek parmak kullanan ve tecrübesi olanlar paylaşabilirlerse sevinirim. Böyle bir upgrade daha güzel bir tutuş hissi sağlar mı?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kumanda stick'lerini tek parmak kullanmak hatadır. Maalesef hatalı öğrenilen tüm şeylerin düzeltilmesindeki zorluk gibi bunu da sonradan düzeltmek zordur. Aynı hata bende de var, tek parmak kullanıyorum, bir ara düzelteyim iki parmağımla kullanayım dedim, bu sefer anlamsız derecede fazla komutlar vermeye başladım kontrol yüzeylerine ve eski sistemime döndüm. Çok şükür şimdiye kadar stick elimden kaymadı ama yanlış yanlıştır.
bu aletler stick in parmaktan kaymasını önlemekte faydalı, bir ara kullanmıştım (eski kumandamda). Mümkünse iki parmak kullanmak kesin çözüm.

Zamanında denemiştim. Geniş yüzey nedeniyle, tek parmak kullanımındaki yetersiz hassasiyeti daha da kötü yapıyor.
Bu arada tek parmak kullanımını "hata" olarak tanımlamak ne kadar doğru olur bilemiyorum. Birçok ciddi yarışmacının tek parmakla kullandığını gördüm. Ama kişisel olarak önerim "pinch" yöntemine alışmaktır.

Zamanında denemiştim. Geniş yüzey nedeniyle, tek parmak kullanımındaki yetersiz hassasiyeti daha da kötü yapıyor.
Zamanında ben de denemiştim abi. Senin dediğin gibi ben de beğenmedim ve kullanmadım. Denediğim hangi tipti tam olarak hatırlamıyorum ama :)
Bu arada tek parmak kullanımını "hata" olarak tanımlamak ne kadar doğru olur bilemiyorum. Birçok ciddi yarışmacının tek parmakla kullandığını gördüm. Ama kişisel olarak önerim "pinch" yöntemine alışmaktır.
“Hata” demek bence de pek doğru değil. Bence de tamamen kişisel bir tercih.

Zamanında bulunla ilgili şu konuyu açmışız :D

Aynen öyle. Tek parmakla kumandayı tutan çok üst seviyede akrobasi/pattern uçan uçak ve helikopter pilotları var.
Ben de pinch tutuşu tavsiye ediyorum. Tıpkı direksiyonu da her daim iki elle tutup direksiyonu iki elle koordineli bir şekilde çevirmek gibi iki parmakla stick tutmak bana da güvenli ve hassas kontrol sağlıyor gibi geliyor.

Bu arada konu başlığındaki "joystick" ifadesi tebessüm ettirdi :D
Yani çok da yanlış değil, eğlendirmiyor değil yani. :lollol:

Bence pinch kullanmak alışınca çok daha rahat geliyor. Bende ilk kumandamı aldığımda simülatör çalışırken askı takmıyordum. Bu sebeple hem kumandayı taşıyıp hemde stickleri kullanmak gerektiği için tek parmak kullanıyordum sonra boyun askısı kullanmaya başlayınca pinch kullanmaya başladım ilk başta çok anlamsız hareketler yapıyorsunuz ama sonra alışınca iyi oluyor

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Tamam, kızmayın:rolleyes::lollol: " hata" demiyelim haklısınız. Pinch daha sağlıklı olabilir diyelim. Ama son tahlilde pilot nasıl rahat ediyorsa öyle uçacak, isterse burnuyla komuta etsin, hiç problem değil
Tamam da hangi burun yöntemi? Burun stik üzerine oturur şekilde mi (tek parmak yöntemi) yoksa stik burun deliği ile mi kontrol edilecek (pinch yöntemi)??? :p

Jase Dussia- Tek parmak
Quique Somenzini- Tek Parmak
Chip Hyde- Tek parmak
Mark Leseberg-Iki Parmak
Christophe Paysant Le-Roux- Uc Parmak/Tepsi
Gernot Bruckmann-Uc parmak/Tepsi

Hepsi dunya klasmaninda pilotlar...

Ozet olarak, nasil hakim oldugunuzu hissediyorsaniz oyle ucmakta fayda var. Ben 3 parmak/tepsi grubuna dahilim sahsen... Zaman zaman bas parmakla ucus yaptigim oluyor esin dostun ricasi ile, stickle temas ettigim nokta surekli kayiyor ucus sirasinda; tam manevranin ortasinda elimi cekip tekrardan merkezleme ihtiyaci hissediyorum mesela stickten... Bir baskasi rahat ediyor olabilir. Tamamen vucut yapisi ve rahat hissetmekle alakali bir tercih...

Kirimsiz ucuslar

Ben de, tek parmak kullanıyorum, ama zaman, zaman anlık parmağımdan kaydığı oluyor, aslında yanlış demek yerine, daha az güvenlir demek daha doğru olur.

Tek parmak kulananlar için, sivri olanları tercih etmek doğru tercih olur, zamanında Bangood'dan uçları resmen iğne gibi olanları kullanmıştım, bastırınca acıtıyordu bile, ama kayma riski çok azdı.

Selamünaleyküm üstadlar.
Kumanda joystickleri bazen elimden kaçıyor benim. Veya parmağımı tekrar konumlandırmak durumunda kalabiliyorum. Daha çok kumandayı tek parmak tutanlara faydalı olabileceğini düşünüyorum bunların. Fakat hiç deneyimlemedim. Tek parmak kullanan ve tecrübesi olanlar paylaşabilirlerse sevinirim. Böyle bir upgrade daha güzel bir tutuş hissi sağlar mı?

Arkadaşım bunu kullaniyor

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari