Kumandadan kontrollü ışık nasıl takarım?

Serhat_35

Yeni Uye
Merhaba arkadaşlar. Sizlerin sayesinde quadcopteri havalandırabildim. Şimdi sırada quadcopterime led yerleştirme işi kaldı. :evil: Bu başlık yapacak arkadaşlara bir referansta olmasını istiyorum. İstediğim şey kumandanın boş olan switchleri ile ışık kontrolü sağlamak.

Ben 4 tane arkaya 4 tane öne kırmızı ve mavi renklerde led takmak istiyorum bu sayede gece uçuşları kolay olacak. bu grubu kumandanın bir switch ile kontrol edicem. bunun haricinde en alta 4 adet beyaz led daha takıcam buda ineceğim yeri aydınlarsın diye olucak ve bunuda başka bir switch ile kontrol edicem.

kısaca 2 adet kanalı ışık için kullanıcam. ben bu ledlerin + ve - kutbunu direkt alıcıya bağlarsam alıcım zarar görür mü? yada bu işi tam olarak nasıl yaparım? Sırf bu iş için ekstra bir parça almak istemiyorum ne ise kendim yapma derdindeyim

Kontrol switch alırsanız işinizi fazlasıyla görürsünüz. Ben HK dan almıştım 8 dolara, hem bec hemde kontrol switch.

Ama extra birşey almak istemiyorum demişsiniz. Elinizde dişlileri sıyırmış veya motoru bozuk bir servonuz varsa servo çıkışlarına direnç lehimleyip kendiniz switch yapabilirsiniz.

Bu da linkimiz :)

tamerkaymakci' Alıntı:
Kontrol switch alırsanız işinizi fazlasıyla görürsünüz. Ben HK dan almıştım 8 dolara, hem bec hemde kontrol switch.

Ama extra birşey almak istemiyorum demişsiniz. Elinizde dişlileri sıyırmış veya motoru bozuk bir servonuz varsa servo çıkışlarına direnç lehimleyip kendiniz switch yapabilirsiniz.

Bu da linkimiz :)

Mantıklı bir proje olmuş. Elimde hiç servo yok. Bunla ilgili bir baskı devre yapabilir miyim acaba zor gözükmüyor. Ekstra bir switch devresi yapıcam? Bu devre enerjisini alıcıdan alıcak. Peki takiben bir led 20ma akım çekiyor dersek takacağım 12 adet led nerden baksanız 240 ma akım çekicek. Alıcım bu akımı karşılayabilir mi acaba?

Serhat merhabalar,

İşin iki faklı aşaması var.

1 - Hangi tip led kullanacaksın ?
* 2 - 3V civarında çalışan 3mm - 5mm şeffaf led
* 2 - 3V civarında çalışan 1W - 3W power led
* 12V ile çalışan hazır SMD şerit
İlgili seçime göre bir led sürücü güç kaynağı oluşturmak gerekecek.

2 - Ledlerin kontrolü kaç faklı kanaldan sağlanacak ?
* Tek kanaldan kontrol, tüm ledler aynı anda açılacak ya da aynı anda kapanacak. Mesela bu aşağıdaki, bu işe çok uygun.

* Çok kanallı kontrol. Biraz modifiye gerekse bile aşağıdaki bu iş için kullanılabilir.

Yukarıdakilerin haricinde, biraz arduino bilgisi ile alıcının tek bir kanalına ihtiyaç duyan, atıyorum Throttle kanalının aldığı değere göre(%10 gaz %50 gaz gibi) desen değiştiren, 8 10 faklı kanalı/rengi aynı anda kontrol eden bir kontrol kartı yapılabilir. Fakat bu kontrol kartını yapmak için de gereken en önemli şey, hangi ledlerin kullanılacağına ilk aşamada karar vermek...

Zafer SAHIN' Alıntı:
Serhat merhabalar,

İşin iki faklı aşaması var.

1 - Hangi tip led kullanacaksın ?
* 2 - 3V civarında çalışan 3mm - 5mm şeffaf led
* 2 - 3V civarında çalışan 1W - 3W power led
* 12V ile çalışan hazır SMD şerit
İlgili seçime göre bir led sürücü güç kaynağı oluşturmak gerekecek.

2 - Ledlerin kontrolü kaç faklı kanaldan sağlanacak ?
* Tek kanaldan kontrol, tüm ledler aynı anda açılacak ya da aynı anda kapanacak. Mesela bu aşağıdaki, bu işe çok uygun.

* Çok kanallı kontrol. Biraz modifiye gerekse bile aşağıdaki bu iş için kullanılabilir.

Yukarıdakilerin haricinde, biraz arduino bilgisi ile alıcının tek bir kanalına ihtiyaç duyan, atıyorum Throttle kanalının aldığı değere göre(%10 gaz %50 gaz gibi) desen değiştiren, 8 10 faklı kanalı/rengi aynı anda kontrol eden bir kontrol kartı yapılabilir. Fakat bu kontrol kartını yapmak için de gereken en önemli şey, hangi ledlerin kullanılacağına ilk aşamada karar vermek...

merhaba sizede. :)

şu şekilde bişey yapıcam. 4 adet mavi ve 4 adet kırmızı 3-5 mm mantar led kullanıcam. kırmızıları arka tarafa mavileride ön tarafa takıcam bu sayede gece yönü bilebilicem. bu işi bir kanalla açıp kapamasını yapıcam.

birde 4 adet beyaz güçlü 1-2 w lik parlak power led takıcam. bunuda bir kanaldan kontrol edicem. amaç iniş yeri aydınlansın.

kısaca renkli ledler ile beyaz ledler birbirinden bağımsız çalışmalı. toplamda 2 kanal işgal edilecek. yukarıda verdiğiniz parçaları görmüştüm ancak bekleyecemeyeceğim için kendim bir baskı devre yapmak istiyorum. servo sürücü devresini kullanarak yapılmış bir devre gibi birşey yapabilirsem çok güzel olucaktır.

Serhat her ne kadar kendin bir devre yapmak istiyor olsan da yeri gelmisken zamaninda kendimin kullandigi su coklu anahtarlama unitesini de diger arkadaslara onermis olayim :)

Aslinda Zafer arkadasimizin onerdigi 4 kanal anahtara cok benziyor. Sadece kanal sayisi ve kanallarin aktivasyon secikliligi biraz daha fazla.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Serhat her ne kadar kendin bir devre yapmak istiyor olsan da yeri gelmisken zamaninda kendimin kullandigi su coklu anahtarlama unitesini de diger arkadaslara onermis olayim :)

Aslinda Zafer arkadasimizin onerdigi 4 kanal anahtara cok benziyor. Sadece kanal sayisi ve kanallarin aktivasyon secikliligi biraz daha fazla.

bunu görmüştüm bayağı fonksiyonlu bir kart belki ilerde yeni güzel bir quad yaparsam alabilirim. sizin açtığınız bir konu gördüm buji ısıtıcı için switch devresi yapmış mehmetti sanırsam arkadaşımızın ismi devresi kolay duruyor ama devreyi okuyamıyorum keşke o şemanın çizilmiş bir şekli olsaydı. uygun modifiyesi olabilirdi.

Serhat Özyemiş' Alıntı:
bunu görmüştüm bayağı fonksiyonlu bir kart belki ilerde yeni güzel bir quad yaparsam alabilirim. sizin açtığınız bir konu gördüm buji ısıtıcı için switch devresi yapmış mehmetti sanırsam arkadaşımızın ismi devresi kolay duruyor ama devreyi okuyamıyorum keşke o şemanın çizilmiş bir şekli olsaydı. uygun modifiyesi olabilirdi.
Soyledigin konu bu olsa gerek.

Bu da ayni konuda paylastigi sema. Sema cok net okunabiliyor aslinda, siz de sorun ne anlayamadim ??

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Soyledigin konu bu olsa gerek.

Bu da ayni konuda paylastigi sema. Sema cok net okunabiliyor aslinda, siz de sorun ne anlayamadim ??

yani bu şemayı proteus yada ares programına nasıl geçiririm ardından baskısını alıp baskı devre yapmak istiyorum. üstüste binen hatlar, toprak işaretli kısımlar bunları nasıl yaparım. ayrıca ben buna led bağlamak istiyorum nasıl bir modifikasyon yapılmalı.

Açıkçası bir resmi, PCB tasarım programında yeniden çizecek bilgin yoksa, herşeyi sora sora çok ilerleyebileceğini zannetmiyorum.

Söylediğin programları hiç kullanmadım. Ama 4 mavi ve 4 kırmızı led için oluşturduğum aşağıdaki şemayı açık kaynak kodlu programında çizdim. Simule etmek için ise isimli ve spice tabanlı ve açık kaynak kodlu bir simulatör kullandım. Her led üzerinden ~16mA-17mA geçtiğini gördüm. Ve toplam gücü de 650mW olarak ölçtüm. Burada anahtar olarak ister servo kulanırım, ister arduino kullanırım, istersem de dümdüz anahtar kullanırım.

Eğer bundan baskı devre yapmak istersem, bir grafik programında biraz daha düzenleyip, elişi kağıdına çıktısını alıp, oje ya da CD kalemi ile bir pertinaksa çizerim. Daha sonra da perhidrol ve Tuzruhu banyosuna sokar ve baskı devreyi çıkarırım.

Power LED için devre hazırlama kısmı ise biraz daha karmaşık, çünkü yüksek akım ihtiyacı nedeni ile sadece basit dirençler kullanılarak bir sürücü devresi yapılamıyor. Power Led sürmek için ya akım kaynağına, ya da tam olarak gerekli voltaja ayarlanmış bir gerilim kaynağına(pilden beslemeyi alarak gerekli değere düşüren bir step-down regülatör daha uygun olacaktır) ihtiyaç var. Sabit akım kaynağı olarak şu sürücü, gayet başarılı.

Çıkış voltajı ayarlanabilen ve "Chip Enable" pini aktif olan şu gerilim kaynağıda gayet kullanılabilir durumda.

Power ledlerin, ürettikleri yüksek ısı nedeni ile çok iyi soğutma yapacak bir düzenekle kullanılmaları gerekiyor. Fakat yer ve ağırlık sıkıntısı olan RC araçlarında bu durum pek mümkün olmadığından devamlı açık olarak değil de flaşör olarak kullanılmaları gerekiyor. Bu da onların düz AÇ/KAPA anahtar ile değil de 555 benzeri bir devre ya da arduino ile kontrol edilmeleri gerekliliğini doğuruyor. Power Led'ler ısınmamaları için düşük güçte de kullanılabilir ama o zaman Power Led kullanmanın bir manası kalmıyor.

Bukadar Uğraş yerine uln2803 ve Şerit led kullanarak basit bir sistem yapmak daha mantıklı görünüyor. Sizce de öyle değil mi? Power ledlerin çilesi bitmez:)

Hazır satılan fiyatı uygun çok fonksiyonlu bi devre vardı şimdi bulamadım yarın atacağım.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Açıkçası bir resmi, PCB tasarım programında yeniden çizecek bilgin yoksa, herşeyi sora sora çok ilerleyebileceğini zannetmiyorum.

Söylediğin programları hiç kullanmadım. Ama 4 mavi ve 4 kırmızı led için oluşturduğum aşağıdaki şemayı açık kaynak kodlu programında çizdim. Simule etmek için ise isimli ve spice tabanlı ve açık kaynak kodlu bir simulatör kullandım. Her led üzerinden ~16mA-17mA geçtiğini gördüm. Ve toplam gücü de 650mW olarak ölçtüm. Burada anahtar olarak ister servo kulanırım, ister arduino kullanırım, istersem de dümdüz anahtar kullanırım.

Eğer bundan baskı devre yapmak istersem, bir grafik programında biraz daha düzenleyip, elişi kağıdına çıktısını alıp, oje ya da CD kalemi ile bir pertinaksa çizerim. Daha sonra da perhidrol ve Tuzruhu banyosuna sokar ve baskı devreyi çıkarırım.

Power LED için devre hazırlama kısmı ise biraz daha karmaşık, çünkü yüksek akım ihtiyacı nedeni ile sadece basit dirençler kullanılarak bir sürücü devresi yapılamıyor. Power Led sürmek için ya akım kaynağına, ya da tam olarak gerekli voltaja ayarlanmış bir gerilim kaynağına(pilden beslemeyi alarak gerekli değere düşüren bir step-down regülatör daha uygun olacaktır) ihtiyaç var. Sabit akım kaynağı olarak şu sürücü, gayet başarılı.

Çıkış voltajı ayarlanabilen ve "Chip Enable" pini aktif olan şu gerilim kaynağıda gayet kullanılabilir durumda.

Power ledlerin, ürettikleri yüksek ısı nedeni ile çok iyi soğutma yapacak bir düzenekle kullanılmaları gerekiyor. Fakat yer ve ağırlık sıkıntısı olan RC araçlarında bu durum pek mümkün olmadığından devamlı açık olarak değil de flaşör olarak kullanılmaları gerekiyor. Bu da onların düz AÇ/KAPA anahtar ile değil de 555 benzeri bir devre ya da arduino ile kontrol edilmeleri gerekliliğini doğuruyor. Power Led'ler ısınmamaları için düşük güçte de kullanılabilir ama o zaman Power Led kullanmanın bir manası kalmıyor.

teşekkür ederim powerled kalsın o halde şimdilik sadece renkli yön belirleme ledlerini yapıyım. Bu çizdiğiniz şemayı yaparsam kumanda ile kontrol edebilicek miyim? yada şu servo devresi basit duruyordu onu nasıl bulurum acaba.

Serhat Özyemiş' Alıntı:
teşekkür ederim powerled kalsın o halde şimdilik sadece renkli yön belirleme ledlerini yapıyım. Bu çizdiğiniz şemayı yaparsam kumanda ile kontrol edebilicek miyim? yada şu servo devresi basit duruyordu onu nasıl bulurum acaba.
En kötü ihtimal 10 tl lik biir 9 gr servo alır uygularsınız

Celalettin Yazkan' Alıntı:
En kötü ihtimal 10 tl lik biir 9 gr servo alır uygularsınız

olabilir aslında ucuza alırsam yaparımda elimde çok fazla elektronik devre elemanı var zamanında almıştım biraz değerlendiriyim hem elektrik bilgimde gelişmiş olur diye düşünmüştüm. şema bulamazsam bu şekil yaparım artık.