li ion pil

Ali Yasin

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
bugun lipo bataryam öldü yanı yanlışıkla sonuna kadar kullandım ve şarj olmuyordu. üstüne kedim sarj kablosunu parçaladı.
bende yeni batarya bakıyordum ve li ion piller çok ucuza geldigi için dikkatimi çekti.
mAh değerleri yüksek ve fiyat olarak ucuzlar ama bildiginiz gibi c değerleri az.

tek motorlu uçak yapacagım ve ucuz oldugu için 4s li ion birleştirmeyi düşünüyorum.
performansta ne kadar azalma olur?

kullandıgım motor bu:

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Ali Yasin kardeş, lütfen konu açarken forumu biraz daha inceleyip öyle konuyu açalım. Mesela bu konu pillerle ilgili ve piller bölümünde açılması gerekiyordu. Ben senin yerine konuyu olması gereken yere taşıdım :saygilar:

Kullandığın pervane ve escyi de aktarır mısın? Ben olsam uçak için önerilen pilden şaşmazdım. Bu hobide pahalı olmasına rağmen büyük çoğunluk lipo kullanır sebebi burada uzun uzun açıklanmış bir bak istersen.

Hocam biraz zor
60A esc yazılmış açıklamada eğer görece büyük bir uçakta kullanmıyorsanız 4s 60A akım verebilecek lion pil paketi ağır olur. Ve lipo yla aynı maliyete gelebilir
Kullandığınız uçak modeli nedir
Kullandığınız motor fan motorlarında (elektrikli jet motoru) kullanılan normal pervane takıp kullanmaya pek uygun olmayan bir motor

Lion pil paketi kullanılabilir. Ancak HER MODELDE DEĞİL.
Parelel bağlı hücreleri fazla olmak zorunda (örn: 3x3 12 v) paket hayli ağır olacaktır. Perfonmans beklenmeyecek geniş kanat alanına sahip bir FPV veya trainer tarzı model için olabilir.
Lion pillerin C katsayısı lipo pillerin çok altındadır.

motor jet için pervanesi de takılı halde sadece motoru gostermek ıcın onu buldum. escm 50a
jet dediysem tam jet olmayacak acemilikten guzel gelenı aldım. jet motoru geniş kanat olacak

motor jet için pervanesi de takılı halde sadece motoru gostermek ıcın onu buldum. escm 50a
jet dediysem tam jet olmayacak acemilikten guzel gelenı aldım. jet motoru geniş kanat olacak
O sisteme lion ugulaması yapamazsın. Lipo ve en az 1500-2000 mAh civarı 60C .
60A üstü ESC

"üstüne kedim sarj kablosunu parçaladı." Demişşin... Trafoları bırakıp lipo pillere sardılar demekki.:lol:

Aslında olur olmaz diye bişey yok, ama her li-on pil olmaz c sayısı yüksek olanları almanız lazım, onlarında li-po dan aşağı kalır yanı yok, Mesala yeni dji serileri li-on pil ile uçuyor, 35 dk. Müthiş bişey.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Hacılar
Aslında olur olmaz diye bişey yok, ama her li-on pil olmaz c sayısı yüksek olanları almanız lazım, onlarında li-po dan aşağı kalır yanı yok, Mesala yeni dji serileri li-on pil ile uçuyor, 35 dk. Müthiş bişey.
Neyse siz EDF fanlı bir modeli Lion ile uçurun. Bizde birşeyler öğrenmiş olalım.;)
Kolay gelsin.:saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Hacılar
Neyse siz EDF fanlı bir modeli Lion ile uçurun. Bizde birşeyler öğrenmiş olalım.;)
Kolay

Evet edf fanlı bir uçak uçmaz ama tek motorlu bir uçak yapılabilir. link verdiği motor edf motormuş dikkat etmemişim çok dikkatlisiniz size hayran olmamak elde değil doğrusu.

Merhabalar. Vtc6 Li-ion pilleri alacağım ve bms kartı ile kullanacağım. 300tl Kadar şarj aleti bütçem yok maalesef.
Şimdilik 3s pil yapıp ileride 4. yü alacağım da 4s bms kartın 0-4.2-8.4-12.6 yerlerine 3 pili lehimlesem 16.8 boş kalsa bms çalışır mı? 4. Pili de alınca oraya eklerim.
Kullanacağım adaptörun input'u 0.3a, output ise 1000mAh. 3000mAh Pili 3 saatte şarj eder diye düşünüyorum doğru mudur?

Merhabalar. Vtc6 Li-ion pilleri alacağım ve bms kartı ile kullanacağım. 300tl Kadar şarj aleti bütçem yok maalesef.
Şimdilik 3s pil yapıp ileride 4. yü alacağım da 4s bms kartın 0-4.2-8.4-12.6 yerlerine 3 pili lehimlesem 16.8 boş kalsa bms çalışır mı? 4. Pili de alınca oraya eklerim.
Kullanacağım adaptörun input'u 0.3a, output ise 1000mAh. 3000mAh Pili 3 saatte şarj eder diye düşünüyorum doğru mudur?
Bence o şekilde çalışmaz.
Adaptörün çıkışı 1000 mAh olmaz. 1000 mA olur. 3000 mAh pil 1000 mA ile doldurulursa 3 saatte dolar ama bu teorik bir değerdir. Pratikte daha uzun sürecektir (tabii pil tam boş ise).

Yasin Antepfıstıkseveroğlu ile bir akrabalıgınız, tanışıklığınız var mı?

Mehmet bey facebook'ta da yanıt vermişsiniz benim zaten o.
Bence o şekilde çalışmaz.
Adaptörün çıkışı 1000 mAh olmaz. 1000 mA olur. 3000 mAh pil 1000 mA ile doldurulursa 3 saatte dolar ama bu teorik bir değerdir. Pratikte daha uzun sürecektir (tabii pil tam boş ise).
yanıtınız için size de teşekkürler:)