Lİ-PO PİLLERİMİZİN GERÇEK DEĞERLERİNİ ÖĞRENELİM

İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar selamlar.
Elektronik konusunda uzun zamandır çalışan deneyimli biriyim ve birkaç yıldır da bu hobiyle severek uğraşıyorum.Modelimizin kalbi li-po pillerin yeni aldıklarımızın üstünde yazan değerleri karşılayıp karşılamadığını veya uzun zamandır kullandıklarımızın kapasitesinin ne olduğunu,üstünde yazan değerden nekadar uzaklaştığını merak ederek ölçme işine girdim.Olurya bizim 2200ma/saat sandığımız pilimiz gerçekte 850ma/saat veriyordur :'( veya herhangi bir markadan 4000ma diye aldığımız yeni pil gerçekte 3000ma çıkmıştır :( ee hangi markanın vaadettiği değere sadık kaldığını bilmek lazım...
Bunun için ihtiyacımız olan sadece bir adet 10 ohm 10W (hızlı sonuç için 4,7ohm 15W da olabilir) bir adet direnç,bir adet balans ucuna takılan alarmlı seviye ölçer ve bir bardak su :agreed: su şaka değil gerçekten lazım :laugh:
Uygulama gayet basit ve çok net değerleri verecektir.Tek yapmamız gereken wattlı direncimize iki kablo ve bataryamıza uygun konnektörü lehimlemek.Bundan sonrası ölçüm işi.Bendeki bir yıllık 3S 2600ma Gens Ace 2050ma,2800ma Li-ion Power 1100ma,bir yerli siteden yeni aldığım ProFuse marka 2250ma yazan 3S pillerin biri 2230ma diğeri şok bir şekilde 2510ma/saat :eek: çıktı
Tabi benim bu ölçümlerim bir kalite göstergesi değil,firmaların pillerin üstüne yazdıkları kapasite değerlerinin gerçeğe uygun olup olmadığının göstergesidir.Birde kullandığımız eski pillerin nekadar kapasitesi kaldığını görüyoruz.

Merhabalar güncel şarj aletleri zaten kaç mah bastığımızı gösteriyor.

Ben henüz pilerimde hileli pile rastlamadım, hep üzerindeki değerleri tuturuyor(mah basıyor) şarj aleti

m8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ali nereden görüyoruz kaç mah bastığını?

Şarj aletinin marka modeli neydi birde

SM-A710F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mustafa Hacılar' Alıntı:
Ali nereden görüyoruz kaç mah bastığını?

Şarj aletinin marka modeli neydi birde

SM-A710F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Senin için pilimi şarja taktım abi [emoji5]

Sanırım marka modeli kaç mah bastığıda görünüyor.

Uygun bi zamanda inceleme yazısı yazmayıda düşünüyorum [emoji106]
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu cihazı ben de çok incelemiştim, ama 6s sınırı yüzünden alamamıştım. Nasıl, memnun musun Ali?

Güzel konu olmuş, teşekkürler, emeğinize sağlık :)

Şöyle de bi konu daha vardı bi yerlerde ;

https://www.rckolik.com/index.php?topic=13724.0

Emre Kaman' Alıntı:
Bu cihazı ben de çok incelemiştim, ama 6s sınırı yüzünden alamamıştım. Nasıl, memnun musun Ali?
Memnunum abi el kadar alet 500w 20 a net basıyor [emoji4], iç direnç te ölçüyor bana yetiyor şimdilik.

Cihaz smart olarak tasarlanmış, ucu açık bakalım ileride nasıl aksesuarlar çıkar güncelleme ile neler gelir [emoji7]

Senin 6s sınırına gelince akıllı pararelel board diye birşey çıkardılar 8s e kadar pillere basabiliyorsun abi[emoji5]

Arkadaşlar gelişmiş cihazlarla iç direnç ve şarj kapasitesini görebiliyoruz fakat şarj için kullanılan enerji ile bataryada depolanan kullanılabilir enerji arasında kimyasal tepkimeden kaynaklanan verim farkı da vardır.Bu yüzden direk deşarj kapasitelerini ölçmek kolay ve keskin sonuç verecektir.Arkadaşlar bu işe girmemin sebebi elimdeki eski pilleri ölçüp hangisinin saklamaya değer olduğunu anlamaktı çünkü lipo saklamak kolay değil bebek bakımı gibi birşey :) sağlam olanları özenle saklamak için kapasitesini %40 kaybetmiş olanlardan kurtuldum.Hem yarıda kesip uçuş zevkimden de olmuyorum :agreed:
Herkese keyifli uçuşlar

Mehmet bey guzel de, nasil yapilacak bu is, onu anlatmamissiniz ki?..

Emre Kaman' Alıntı:
Aynen malzemeleri temin ettik nasıl yapacaz [emoji16]

Emre Kaman' Alıntı:

Arkadaslar çabuk cevap yazamadım kusura bakmayın herzaman fırsat bulunamıyor.Bugün bende biraz ucayım dedim modelimle vakit geçireyim, her pazar az da olsa ucuyorum.
Arkadaşlar pilimizin toplam voltajını direnç değerine böldügümüzde 1,48 amp elde etçek sekilde direç değerimizi seçiyoruz dolayısıyla 3S için 7,5ohm 4S için 10ohm 6S için 15 ohm değerinde wattlı bir adet direnç temin ediyoruz. (misal 6s x 3,7=22,2/15ohm=1,48amp) sonra orta nokta deşarj değeri için pilimizin %50 lik şarz gerilimini bu direnç değerine tekrar bölüp deşarz miliamperimizi buluyoruz (6S için 6x 3.85=23.1v/15ohm=1.54A=1540mA,yine aynı şekilde 3S için 3x3.85v=11.55v/7.5ohm=1540mA
Yani 1540mA her pilde her hücre sayısında kullanılacak sabit akım değeri,yukarıdaki rakamlar bu rakamın nerden geldiğini açıklamak içindi.Bizim yapmamız gereken pilimizi balanslı full şarj değerine getirip bu dirence bağladığımız anda kronometreyi açmak.Bunun yanında balans ucuna taktığımız seviye ölçeri 3.5v seviyesine alarmlıyoruz (bu seviye çoğumuzu korkutacaktır ama yük altında 0.2v sapmayı çıkarsak 3.7v tan aşağı inmiyoruz demektir ayrıca kritik voltaj 3.0V tur ve ondan bayaa uzağız :agreed: 3.5v seviyesi tam kapasitemizi gösterecektir) alarm sesini duyduğumuzda kronometreyi durdurup direnci ayırıyoruz,dakika cinsinden çıkan rakamı 60a bölüp 1540mA ile çarpıyoruz,sonuç milimetrik olarak pilimizin(saatlik) kapasitesi.
Pilimiz 93dakika 27sn de boşaldı (hücrelerimizden biri havlu attı alarm çaldı) 93,45/60=1,5575x1540ma(kutsal sayı)=2398,55 mA saat kapasitemiz kalmış demektir.
Bir bardak suya gelince :) bu wattlı direncimizi bir bardak suyun içine sokup ısınmasını engelliyoruz :eek:
Tabiki daha pro çözümlerde var,metal kılıflı direnç alıp alüminyum soğutucu üzerine monte edebiliriz.

Aciklama icin tesekkur ederiz Mehmet bey. Ben yine de tercihimi hazır sistem olan şarj cihazından okuma olarak kullanacağım :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Aciklama icin tesekkur ederiz Mehmet bey. Ben yine de tercihimi hazır sistem olan şarj cihazından okuma olarak kullanacağım :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Rica ederim de yaw neresinde yazıyor şarz cihazı pilin kalan kapasitesini :eek:

Elinize sağlık şarj cihazı desteklemeyenler için güzel çözüm.

Fakat kalanı yazmasına gerek yok, pilin şarjını fullediğimizde üzerinde yazan kapasitesinden az mah basmışşsa alet, burdan anlarız pilin kapasitesinin düştüğünü

Arkadaşlar burada bir yanlışlık var pili doldururken basılan mah ile boşaltırken çekilen mah aynı değil. Arkadaş bunu belirtmek için böyle bir proje yapmış. Powerlab serisi şarj cihazları için şöyle yapılıyor bu pili full doldurup discharge modunda 3.6 volta discharge yaptığımızda kaç mah çektiğini yazıyor.

SM-G900F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi