Lipo deşarj modülü

Kağan Kazancı

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Lipo pilleri uçuş öncesi dolduruyoruz ama havalar malum, bazen uçamadan dönüyoruz,
Storage voltajına düşürmek yani deşarj etmek için şarj aletlerimizin discharge modunu kullanıyoruz ama oldukça uzun sürüyor, bunun yanında bazı şarj aletlerinin external resistor modunda deşarj özelliği oluyor bildiğiniz üzere. Bende de, M. Akif kardeşimde de turnigy reaktor quad olduğundan, böyle bir modül yapalım dedik, işte resimleri:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu sayede 3A civarında deşarj edebiliyoruz, direnç konfigürasyonuna göre daha hızlı deşarj etmek de mümkün.
Bir tane daha deşarj modülümüz var, onun da fotolarını haftaiçi atarım

Ellerinize sağlık. Çok profesyonel görünüyor.
Elektrik konusu bana çok yabancı. Birkaç günlüğüne ya da bir haftalığına da olsa uçmayacaksanız pilleri yine de storage konumuna mı getiriyorsunuz?
Bizde de her uçuş günü taze benzin yağ karışımı yapma takıntılı arkadaşlar var. :) Gün sonu kalan yakıtlarını kendi bidonuma doldurmak ayrı bir zevk oluyor. :D :D :D

Ellerinize sağlık. Çok profesyonel görünüyor.
Elektrik konusu bana çok yabancı. Birkaç günlüğüne ya da bir haftalığına da olsa uçmayacaksanız pilleri yine de storage konumuna mı getiriyorsunuz?
Bizde de her uçuş günü taze benzin yağ karışımı yapma takıntılı arkadaşlar var. :) Gün sonu kalan yakıtlarını kendi bidonuma doldurmak ayrı bir zevk oluyor. :D:D:D
Abi senden geçer not aldıysak bu iş olmuştur :)
Evet, 1 hafta bile bekletmiyoruz, bu ara büyük piller baya pahalı,
lipo pile de en çok zarar veren şeylerden biri tam şarj ile bekletmek, hal böyle olunca uçamadıysak ertesi gün muhakkak deşarj ediyoruz

Alıcı pili olarak kullandıklarımız için böyle bir uygulama pek gerekli değil ama değil mi? Performans pilleri için önemli sanırım.

Storage voltajına düşürmek yani deşarj etmek için şarj aletlerimizin discharge modunu kullanıyoruz ama oldukça uzun sürüyor, bunun yanında bazı şarj aletlerinin external resistor modunda deşarj özelliği oluyor bildiğiniz üzere. Bende de, M. Akif kardeşimde de turnigy reaktor quad olduğundan, böyle bir modül yapalım dedik, işte resimleri:
Öncelikle paylaşım için teşekkür ederiz Kağan, ellerinize sağlık.:bravo:

Doğrusunu söylemek gerekirse “External Resistor modu” olduğunu ilk defa sayenizde duyuyorum :thumbup: Mesela PL8 bu mod var mı bilmiyorum :rolleyes: Bu modda örneğin sizin şarj cihazı max kaç A ile deşarj edebiliyor ?

Alıcı pili olarak kullandıklarımız için böyle bir uygulama pek gerekli değil ama değil mi? Performans pilleri için önemli sanırım.

Performans ya da alıcı farketmez, Lipo Lipo'dur. Fiyatları yüzünden iyi bakmakta yarar var. Bir haftadan uzun süre bekleyecekse hücrelerin voltajını 3,7-3,8'e getirmekte yarar var.

Performans ya da alıcı farketmez, Lipo Lipo'dur. Fiyatları yüzünden iyi bakmakta yarar var. Bir haftadan uzun süre bekleyecekse hücrelerin voltajını 3,7-3,8'e getirmekte yarar var.
Yok artık... P51'den pilleri söküp akşamın bi saati deşarj edicem sonra ertesi hafta sahaya gidip şarj edicem öyle mi? Boşver ben zengin adamım. Alırım yenisini şişecek olursa. Daha hiçbir pilim şarjlı beklemekten şişmedi. :)

Öncelikle paylaşım için teşekkür ederiz Kağan, ellerinize sağlık.:bravo:

Doğrusunu söylemek gerekirse “External Resistor modu” olduğunu ilk defa sayenizde duyuyorum :thumbup: Mesela PL8 bu mod var mı bilmiyorum :rolleyes: Bu modda örneğin sizin şarj cihazı max kaç A ile deşarj edebiliyor ?

Abi pl8 de de olmalı diye biliyorum, kaç A ile deşarj edileceği tamamen direnç konfigurasyonuna bağlı,
Bizdeki konfigürasyon 8ohm 100watt dirençlerden oluşuyor,
Devrenin direnci led ve fan olmadan 8ohm 400watt gücünde, haliyle 25.2V / 8 = 3.15A yapıyor.
Farklı konfigurasyonlar yapılabilir, mesela hepsini paralel bağlasaydık 12.5A civarında bir deşarj mümkün, biraz kullanalım o konfigürasyona geçeceğiz muhtemelen, sıcaklık değerlerine bağlı olarak

Abi pl8 de de olmalı diye biliyorum, kaç A ile deşarj edileceği tamamen direnç konfigurasyonuna bağlı,
Bizdeki konfigürasyon 8ohm 100watt dirençlerden oluşuyor,
Devrenin direnci led ve fan olmadan 8ohm 400watt gücünde, haliyle 25.2V / 8 = 3.15A yapıyor.
Var mı diye ben de bir kontrol edeyim :rolleyes: Şu an için PL8 kendisi max 3,2A kadar deşarj edebiliyor.

Konu için tekrar teşekkür ederiz :RCKolik:

Mehmet abi malesef Powerlab serilerinde external discharge yok ama eğer bir kurşun asit aküye bağlarsak 40a kadar deşarj edebiliyor,

Kağan hocam şu ampullerden üç dört tanesinisi paralel bağlasak 10-15 a arası deşarj edermiydik hemde çok ucuz. Malum dirençler pahalı geldi bana :lollol::lollol:

Kagan ellerinize saglik. Cok guzel bir uygulama. Tam da bu havalarin ihtiyaci olan uygulama :)

PL8 10A kadar desarj edebiliyor maksimum 100W gucu isiya donusturup, kendini sogutabiliyor. Yani 6s bi pili 4A ile baslayip pilin voltaji dustukce amperi yukseltebilir.

Powerlab ile benzer bir uygulama yapmak icin cihazi kandirmaya ihtiyacimiz var, cunku powerlab pil girisinden enerj almiyor, yani guc girisinden enerji verilmesi lazim. Sonra bunu cihaza sanki bir bataryaymis gibi gosterip, bir yandan da harici bir yukle desarja baslayabiliriz. Veya gercekten bir batarya baglayip, yine harici bir yuk kullanabilirz.

Powerlab’da bunu yapabilmek icin biraz hesap-kitap ve deneme-yanilma yapmak lazim, zira bagladigimiz seyin pil olmadigina uyanirsa sıkıntı yapabilir :) Ama sonucta 40A gibi saglam bir desarj sansimiz da olur.

Mehmet abi malesef Powerlab serilerinde external discharge yok ama eğer bir kurşun asit aküye bağlarsak 40a kadar deşarj edebiliyor,

Kağan hocam şu ampullerden üç dört tanesinisi paralel bağlasak 10-15 a arası deşarj edermiydik hemde çok ucuz. Malum dirençler pahalı geldi bana :lollol::lollol:

ampüllü projemiz de var, bitmemiş fotosunu paylaşayım o zaman:)

Ama ampüller biraz özel, malesef her yerde bulmak pek mümkün değil, ama sonuçta normal duylarla da yapılabilir.

Kagan ellerinize saglik. Cok guzel bir uygulama. Tam da bu havalarin ihtiyaci olan uygulama :)

PL8 10A kadar desarj edebiliyor maksimum 100W gucu isiya donusturup, kendini sogutabiliyor. Yani 6s bi pili 4A ile baslayip pilin voltaji dustukce amperi yukseltebilir.

Powerlab ile benzer bir uygulama yapmak icin cihazi kandirmaya ihtiyacimiz var, cunku powerlab pil girisinden enerj almiyor, yani guc girisinden enerji verilmesi lazim. Sonra bunu cihaza sanki bir bataryaymis gibi gosterip, bir yandan da harici bir yukle desarja baslayabiliriz. Veya gercekten bir batarya baglayip, yine harici bir yuk kullanabilirz.

Powerlab’da bunu yapabilmek icin biraz hesap-kitap ve deneme-yanilma yapmak lazim, zira bagladigimiz seyin pil olmadigina uyanirsa sıkıntı yapabilir :) Ama sonucta 40A gibi saglam bir desarj sansimiz da olur.

abi güç girişinden her şarj aleti bu şekilde kullanılır bence, ama enerjiyi nereye boşaltıcaz, bir de storage voltajı altına düşmedrn otomatik olarak durması lazım, yoksa biliyorsun senaryoyu durmazsa:lol: