LiPo Pil Şişti

İlgi Alanı
Hepsi
merhaba. bir sitede gördüğüm planlar üzerine malzemelerimi satın aldım ve yapıma basladim fakat farkettim ki lipo pilde şişme olmuş. araştırdım yeterli akim çekilmemesi sonucunda olur diyor fakat yapan kişi de aynı malzemeleri kullanmıştı. esc ayarını yaparken birkaç defa tak çıkar yapmak zorunda kaldım bataryayı bu sebeple olabilir mi? yeniden kullanabilir miyim?
motorum 2300kv 2204 fircasiz
batarya 850 mah 11.1 v 25c

Merhaba. Yeterli akım çekilmemesi sonucu batarya şişmesi gibi bir durum olamaz.

-Aşırı Şarj
-Aşırı Deşarj
-Yüksek Sıcaklık
-Aşırı Akım

gibi durumlar bataryanın şişmesine neden olur. Batarya üzerinde yazan "C" değerinin,kapasitesinin çok üzerinde akım çekilmesi de bataryanın ısınmasına ve şişmesine neden olur.

Şişen bataryayı buzdolabında soğutarak indirebilirsiniz ancak kalıcı olacağına dair garanti yoktur. Ayrıca bu şişme zamanla artacaktır.

Batarya kullanılamaz hale gelirse en iyisi güvenli şekilde imha etmektir.

Son düzenleme:
Merhaba. Yeterli akım çekilmemesi sonucu batarya şişmesi gibi bir durum olamaz.

-Aşırı Şarj
-Aşırı Deşarj
-Yüksek Sıcaklık
-Aşırı Akım

gibi durumlar bataryanın şişmesine neden olur. Batarya üzerinde yazan "C" değerinin,kapasitesinin çok üzerinde akım çekilmesi de bataryanın ısınmasına ve şişmesine neden olur.

Şişen bataryayı buzdolabında soğutarak indirebilirsiniz ancak kalıcı olacağına dair garanti yoktur. Ayrıca bu şişme zamanla artacaktır.

Batarya kullanılamaz hale gelirse en iyisi güvenli şekilde imha etmektir. Güvenli bir şekilde uzaktan lipo bataryayı delerek imha etmeniz iyi olur. En azından çöpe veya başka bir yere attığınızda kazara delinip yanma tehlikesi ortadan kalkar.
bir daha çalışabilir olup olmadığını nasıl anlayacağım? artık esc'ye bagladigimda ışığı yanmıyor esc'nin. aşırı sarıdan kaynaklanmaz keza şarj etmedim. deşarj veya akımdan kaynaklanıyor muhtemelen. şarj edip öyle deneyecegim

bir daha çalışabilir olup olmadığını nasıl anlayacağım? artık esc'ye bagladigimda ışığı yanmıyor esc'nin. aşırı sarıdan kaynaklanmaz keza şarj etmedim. deşarj veya akımdan kaynaklanıyor muhtemelen. şarj edip öyle deneyecegim
Tekrar bataryayı kullanabilirsiniz. Kullanılamaz hale gelmesi ancak anormal derecede şişmesi,tehlike arz etmesi halinde olur. O aşamadan sonra kullanmak büyük maceradır.
Şarj ederken güvenli bir yerde şarj etmenizde fayda var. Zemini fayans gibi yanıcı olmayan materyal içeren yerlerde(banyo,balkon vs.) şarj etmeniz daha emniyetli olacaktır.

Dijital bir şarj aletiniz yok ise edinmenizi tavsiye ederim. Bu cihazlar daha sağlıklı şarj işlemi sağlayacaktır. Diğer basit şarj aletleriyle şarj ediyorsanız sık sık kontrol etmenizi veya etrafında yanıcı bir madde olmayan güvenli bir yerde şarj etmenizi tavsiye ederim.

Bunlar bataryaya bomba muamelesi yapmamız için değil,kimyasal reaksiyon sonucu bataryanın yanması vb. risklere karşı emniyette olmamız içindir.

Li-Po bataryaların nominal voltajı (düzenleme : hücre başına) 3.7 , dolu voltajı 4.2'dir. Lipo bataryanın bu voltaj aralığında kullanılması gerekir. Asla tamamen bitene kadar kullanılmaz. Şayet böyle bir kullanım oldu ise şişmenin başlıca sebeplerinden biridir.

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
bir daha çalışabilir olup olmadığını nasıl anlayacağım?
Pillerim her bir hücresi kaç V gösteriyor
Güvenli bir şekilde uzaktan lipo bataryayı delerek imha etmeniz iyi olur. En azından çöpe veya başka bir yere attığınızda kazara delinip yanma tehlikesi ortadan kalkar.
@Yıldıray Peker lipo pillerim çöpe atılmaması konusunda haklısın %p Ama imhası konusunda şu yöntem çok daha sağlıklı :saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Tekrar bataryayı kullanabilirsiniz. Kullanılamaz hale gelmesi ancak anormal derecede şişmesi,tehlike arz etmesi halinde olur. O aşamadan sonra kullanmak büyük maceradır.
Şarj ederken güvenli bir yerde şarj etmenizde fayda var. Zemini fayans gibi yanıcı olmayan materyal içeren yerlerde(banyo,balkon vs.) şarj etmeniz daha emniyetli olacaktır.

Dijital bir şarj aletiniz yok ise edinmenizi tavsiye ederim. Bu cihazlar daha sağlıklı şarj işlemi sağlayacaktır. Diğer basit şarj aletleriyle şarj ediyorsanız sık sık kontrol etmenizi veya etrafında yanıcı bir madde olmayan güvenli bir yerde şarj etmenizi tavsiye ederim.

Bunlar bataryaya bomba muamelesi yapmamız için değil,kimyasal reaksiyon sonucu bataryanın yanması vb. risklere karşı emniyette olmamız içindir.

Li-Po bataryaların nominal voltajı (düzenleme : hücre başına) 3.7 , dolu voltajı 4.2'dir. Lipo bataryanın bu voltaj aralığında kullanılması gerekir. Asla tamamen bitene kadar kullanılmaz. Şayet böyle bir kullanım oldu ise şişmenin başlıca sebeplerinden biridir.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
şişkinlik bu duzeyde. herhangi bir aşırılık yok. eğer ki 3.7 voltun altına inmişsem yapacağım?

Piyasada lipo pil hücrelerinin gerilimini gösteren ucuz aletler var. Balans soketine takılıyor ve ölçülüyor.

Şişmiş lipo pil bir işe yaramaz, uygun koşullarda imha edin. Buzdolabına konulan lipo pil, kılıf içindeki oksijenin büzülmesi nedeniyle eski haline döner, ancak ısındığında oksijen gazı genleşeceğinden gene şişer.