Lipo Pil Tavsiyesi, nereden almalıyım?

okarinli

Yeni Uye
Öncelikle herkese selamlar, skywalker 1900 fpv uçağım için 2 adet 5800mAh 4s 25c pil almayı düşünüyorum fakat yurt dışı sitelerinde uygun fiyata bulmuş olsam da pil olduğu için kargo seçeneği teke düşüyor. Ayrıca forum sitelerinde söylenilenlere göre sistem kabul edip sizi bir kargo seçeneğine yönlendirse bile kargo paketlerini teslim esnasında sorunlar çıkabildiği söyleniyor. Konuyla ilgili hobbyking livechat ten ilettim, almak istediğim kapasiteyi söyledim, adamlar siz ürünü ekleyin sistem sizi uygun shipping method a yönlendirecektir diyor. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim? Zippy düşünüyordum hobbyking den, yurtiçinden kaliteli hafif ve uygun fiyata önerebileceğiniz metot var mı ya da yurt dışından alırsam nasıl getirtebilirim? İlginiz için şimdiden teşekkür ediyorum.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hobbyking'den birkac kez pil almistim, sorunsuz elime ulasti. Ordan aldiginizda bir sorun yasayacaginizi sanmiyorum.

Yurtdışından almak için 50 ila 70 dolar kargoyu gözden çıkarmak gerekiyor. Yurtiçinde pilot tr ve vekrc lipo batarya satıyor. Yurtdışından alacaksanız kargoyu bölüşmek için tanıdıklarla ortak alışveriş yapın.

Merhaba, yurtiçi Haiyin ve Gens Markalarının satıldığı siteler var, Gens için pilottr mesela. Haiyin içinse vekrc sitesi. :RCKolik:

Düzenleme : İlker abi ile aynı anda yazmışız :)

Kemal İplikçioğlu' Alıntı:
Hobbyking'den birkac kez pil almistim, sorunsuz elime ulasti. Ordan aldiginizda bir sorun yasayacaginizi sanmiyorum.
Kemal Bey en son ne zaman almıştınız? Alışveriş listesine pil eklediğimde kargo seçeneği tek aramex kalıyor, sanırım 11600mah limit var diye yazıyordu. Aramex Türkiye distribütörünü aradım adam hava kargoda pil yasak almıyolar siz sorunsuz ödeme yapsaniz da alınmayabilir falan dedi :)

Mehmet ÖZER' Alıntı:
Merhaba, yurtiçi Haiyin ve Gens Markalarının satıldığı siteler var, Gens için pilottr mesela. Haiyin içinse vekrc sitesi. :RCKolik:

Düzenleme : İlker abi ile aynı anda yazmışız :)
Evet Mehmet Bey haiyin e bakmıştim ama ben 5800 mah 569 gr ağırlığında zippy almayi düşünüyordum. Haiyin aynı özelliklerde 5000mah 500 küsür gram. Sizce kalitesi nasıl? http://www.vekrc.com/haiyin-5000mah-4cell-20hc-hardcase--urun1484.html

İlker Sönmez' Alıntı:
Yurtdışından almak için 50 ila 70 dolar kargoyu gözden çıkarmak gerekiyor. Yurtiçinde pilot tr ve vekrc lipo batarya satıyor. Yurtdışından alacaksanız kargoyu bölüşmek için tanıdıklarla ortak alışveriş yapın.
Misal İlker Bey hobbyking de 5800mah zippy aynı özelliklerde pil 45 dolar fiyatında ve 560 gr ağırlığında. Pilottr de bu ürün hem düşük kapasite hem ağır hem de pahali. http://www.pilottr.com/urun/gens-ace-5500mah-14_8v-25c-4s1p-lipo-batarya.html

haiyin ile zippy karşılaştırılması yanlış. haiyin pil üst düzey bir pil. ve üsütnde yazan c değere gerçeğe daha uygun.

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
haiyin ile zippy karşılaştırılması yanlış. haiyin pil üst düzey bir pil. ve üsütnde yazan c değere gerçeğe daha uygun.
Anlıyorum Erhan Bey. Pillere Hobiye yeni başlamam dolayısıyla yabancıyım. Sanırım heliciler tarafından tercih edilen bir marka. Sizce zippy 5800mah 4s 25c mi yoksa linkte gönderdiģim haiyin mi? http://www.vekrc.com/haiyin-5000mah-4cell-20hc-hardcase--urun1484.html Teşekkürler ilginiz için

Özkan Karınlı' Alıntı:
Anlıyorum Erhan Bey. Pillere Hobiye yeni başlamam dolayısıyla yabancıyım. Sanırım heliciler tarafından tercih edilen bir marka. Sizce zippy 5800mah 4s 25c mi yoksa linkte gönderdiģim haiyin mi? Teşekkürler ilginiz için

Size ne kadarlık bir amper lazım ki ? Kullandığınız motor nedir ? Kağıt üzerinde Zippy dana fazla güç üretebilir durumda gözüküyor. 5800x25 , Haiyin ise 5000x20
Ama tabikide Haiyin %p

Mehmet ÖZER' Alıntı:
Size ne kadarlık bir amper lazım ki ? Kullandığınız motor nedir ? Kağıt üzerinde Zippy dana fazla güç üretebilir durumda gözüküyor. 5800x25 , Haiyin ise 5000x20
Ama tabikide Haiyin %p
Mehmet Bey kullandığım motor sunnysky 800kv lık motor ve 40A esc. Haiyin pili yanlış gönderdim benim seçeneğime uygun olan haiyin sanırım bu olacak. http://www.vekrc.com/haiyin-5000mah-4cell-25c-urun1485.html

Üstündeki c değerleri hobiking pilleirmde fazla gerçekçi değil. Ben yerinizde olsam 1 tane haiyin alırım denerim.

SM-G900H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Liponun kafa karıştırıcı dünyasına hoş geldiniz :)
Hobbyking pilleri kısa ömürlü olmaları ile bilinir. 100 defa şarj olanını bulmak zordur. Bazen şanslı kullanıcılar pillerine çok iyi bakarlarsa uzun süre kullanabilir ancak genel kanı kendinden daha pahalı pillerin kullandıkça aradaki fiyat farkını kapattıkları hatta daha ucuza geldikleri yönündedir. O yüzden ciddi kullanıcılar genelde HK pillerini kullanmazlar.
Örneğin 50 dolara aldığımız pili 50 defa kullanabiliyorsak 70 dolara aldığımız pili 200 defa kullanabiliyoruz gibi. Çok kaliteli pillerde 1000 defa şarj edilebilenleri vardır.

Lipo pillerin deşarj hızı (içindeki enerjiyi boşatma hızı) kalitesinin göstergesidir. C değeri yükseldikçe pilin ağırlığı artar.
Burada önemli olan noktalar:

1. Ne kadar pil kapasitesi , ne kadar uçuş süresi , ne kadar C değeri bize yeter. Buna göre bir plan yapmamız lazım. Çünkü kapasite ve C değeri arttıkça pil ağırlaşacağı için uçuş süresi de kısalacak modelde hantallaşacaktır. Pil büyüdükçe uçuş süresi direkt olarak artmaz bunun ideal bir oranı vardır. Her model için üretici firmalar bu ideal mah cinsinden kapasite değerini verirler. C değerini belirlemek için ise modelimizin istediğimiz uçuş tarzı için ne kadar amper gerektiğine bakmamız gerekiyor. Gene örnek vermek gerekirse toplam ESC kapasitemiz (motora uygun ESC seçildiğini varsayarak) 80 amper ise 5000 mah 20C pil 100 amper verebilir. Daha yüksek C li pil alıp modeli ağırlaştırmanın bir anlamı yoktur.

2. Pillerin üzerine yazdıkları C değerleri %90 yalandır. Bu konuda en abartan firma Hobby King dir. 45C diye sattıkları piller 20C kullanıldığında bile şişebilir. Deneyimlerimize göre C değeri konusunda en gerçekçi firmalar Optipower , Thunderpower ve Pulse firmalarıdır. Ancak tahmin edileceği üzere bunların fiyatları da hayli yüksektir. Tükiyeden temin edilebilecek gens ace haiyin markalarıın C değerleri Hobbyking den daha gerçekçi olmakla beraber genede pilin üzerinde yazan değerlerden düşüktür.

3. Eğer pili uzun süre kullanmayı planlıyorsak paraya kıyıp iyi pil almak akıllıcadır. Zira pillerin kargo parası da hesaba katıldığında zırt pırt pil almak çok masraflı iştir. Yok ben bir kaç ay uçururum , belki sonra sıkılırım vs deniyorsa pile çok para bağlamaya gerek yoktur.

• Beğen
Tepkiler: İsmail Tuncay DAL
İlker Sönmez' Alıntı:
Liponun kafa karıştırıcı dünyasına hoş geldiniz :)
Hobbyking pilleri kısa ömürlü olmaları ile bilinir. 100 defa şarj olanını bulmak zordur. Bazen şanslı kullanıcılar pillerine çok iyi bakarlarsa uzun süre kullanabilir ancak genel kanı kendinden daha pahalı pillerin kullandıkça aradaki fiyat farkını kapattıkları hatta daha ucuza geldikleri yönündedir. O yüzden ciddi kullanıcılar genelde HK pillerini kullanmazlar.
Örneğin 50 dolara aldığımız pili 50 defa kullanabiliyorsak 70 dolara aldığımız pili 200 defa kullanabiliyoruz gibi. Çok kaliteli pillerde 1000 defa şarj edilebilenleri vardır.

Lipo pillerin deşarj hızı (içindeki enerjiyi boşatma hızı) kalitesinin göstergesidir. C değeri yükseldikçe pilin ağırlığı artar.
Burada önemli olan noktalar:

1. Ne kadar pil kapasitesi , ne kadar uçuş süresi , ne kadar C değeri bize yeter. Buna göre bir plan yapmamız lazım. Çünkü kapasite ve C değeri arttıkça pil ağırlaşacağı için uçuş süresi de kısalacak modelde hantallaşacaktır. Pil büyüdükçe uçuş süresi direkt olarak artmaz bunun ideal bir oranı vardır. Her model için üretici firmalar bu ideal mah cinsinden kapasite değerini verirler. C değerini belirlemek için ise modelimizin istediğimiz uçuş tarzı için ne kadar amper gerektiğine bakmamız gerekiyor. Gene örnek vermek gerekirse toplam ESC kapasitemiz (motora uygun ESC seçildiğini varsayarak) 80 amper ise 5000 mah 20C pil 100 amper verebilir. Daha yüksek C li pil alıp modeli ağırlaştırmanın bir anlamı yoktur.

2. Pillerin üzerine yazdıkları C değerleri %90 yalandır. Bu konuda en abartan firma Hobby King dir. 45C diye sattıkları piller 20C kullanıldığında bile şişebilir. Deneyimlerimize göre C değeri konusunda en gerçekçi firmalar Optipower , Thunderpower ve Pulse firmalarıdır. Ancak tahmin edileceği üzere bunların fiyatları da hayli yüksektir. Tükiyeden temin edilebilecek gens ace haiyin markalarıın C değerleri Hobbyking den daha gerçekçi olmakla beraber genede pilin üzerinde yazan değerlerden düşüktür.

3. Eğer pili uzun süre kullanmayı planlıyorsak paraya kıyıp iyi pil almak akıllıcadır. Zira pillerin kargo parası da hesaba katıldığında zırt pırt pil almak çok masraflı iştir. Yok ben bir kaç ay uçururum , belki sonra sıkılırım vs deniyorsa pile çok para bağlamaya gerek yoktur.
Değerli bilgiler ve uzun uzun yazarak ettiğiniz emek için sonsuz teşekkürler İlker Bey :) pulse marka 10000mah 4s 25c bir ürünü kargo dahil 153 dolara helidirect sitesinde buldum ve 920 gr gibi çok iyi bir ağırlıkta benim için. Shipping olarak First-Class Package International Service ile 31 dolar kargo bedeline geliyor. Sizce Türkiyeden haiyin marka 5000mah 4s 25c 545x2=1090 gr ve 2x235=470 liraya Türkiyeden almak mı yoksa pulseyi kargo dahil yurt dışından 153 dolara getirtmek mi? Tekrardan teşekkür ediyorum ilginiz için.

Özkan Karınlı' Alıntı:
Değerli bilgiler ve uzun uzun yazarak ettiğiniz emek için sonsuz teşekkürler İlker Bey :) pulse marka 10000mah 4s 25c bir ürünü kargo dahil 153 dolara helidirect sitesinde buldum ve 920 gr gibi çok iyi bir ağırlıkta benim için. Shipping olarak First-Class Package International Service ile 31 dolar kargo bedeline geliyor. Sizce Türkiyeden haiyin marka 5000mah 4s 25c 545x2=1090 gr ve 2x235=470 liraya Türkiyeden almak mı yoksa pulseyi kargo dahil yurt dışından 153 dolara getirtmek mi? Tekrardan teşekkür ediyorum ilginiz için.

Helidrec den o pili alsan bile( belli bir güç oranını geçen pilleri göndermiyorlar.) %20 gümrük koyun hadi onu geçtim. 10000 Mah pil ile o model uçar mı. Siz bence İlker bey in yazdıklarınızı tam okumamıssınız veya hayata geçiremişşiniz.

Her modelin kendine özel belli bir ağırlığı vardır ve bunu firma belirtir . Mesela ortalama 4s 5000 Mah pil ile uçan bir modele siz daha fazla uçsun diye 10000 Mah takamazsınız.

SM-G900H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi