lipo pilin hücre voltajları arasında fark var

mmg

Yeni Uye
merhaba arkadaşlar, 6s 8000 mAh pilin var. Bir hücrenin voltajı diğerlerine göre düşük pil daha yeni ne yapmalıyım. Şarj aletim imax b6ac var. Balanslı şarj ediyorum fark yine kalıyor. Nette desarj sonra sarj deniyor. hücreler : 1 - 4 = 4,18 5 = 4,05 6 = 4,19

Valla yapacak bir şey yok. Zamanla belki aradaki fark azalır ama üretim kaynaklı bir problem var. 5 hücrenin iç direnc değeri digerlerinden çok farklı olduğu icin bu durum ortaya çıkıyor. Eger pili pilot Tr aldın ise onlar bu konuda yardimci olup pili değiştirebilirler.eger yurtdışından aldın ise yapacak pek bir şey yok.

Bu yorumlar şarj cihazından diğer pillerini doğru şarj edip sorunsuz olduğu düşünülerek yapılmıştır.

Sent from my iPhone using Tapatalk

teşekkür ederim mehmet abi. İnşallah düzelir.

Hücreleri 3.7V'a yakın olacak şekilde deşarj yapıp (hiçbir hücreyi 3.7V'un altına indirmeyin) 0.2A, 0.3A gibi düşük bir akımla balans şarj edin. Şarj etmek çok uzun sürecektir ama voltajların birbirine yaklaştığını belki de eşitlendiğini göreceksiniz. Bende işe yarayan bir yöntem en azından bu :) Yüksek mah'lı bataryalarda hücreler arasındaki fark açıldıkça farkı kapatmak daha zor oluyor maalesef.

Böyle bir durumda ben şunu yapardım:
Öncelikle balans konnektöründen yan yana uçları tek tek ölçerdim. Hangi iki uç arasındaki gerilim düşük ise o iki ucu birer uzatma kablosu ile alıp (Arduino deneylerinde kullanılan jumper kablolar gibi) tek hücreyi şarj ederdim. Haa bu arada ölçümlerimde tüm hücreler eşit de çıkabilir. O zaman şarj cihazını kalibre etmeyi düşünürdüm.

Bu gibi durumda ben de tıpkı Sümer abinin yazdığı şekilde yapıyorum. Eksik ya da fazla olan hücreleri şarj aletinin krokodil ucunu kullanarak balans kablosu üzerinden tek tek şarj ya da deşarj ederek diğer hücrelerle eşit düzeye getirebiliyorum.

Bu yöntemde önemli kısım, şarj deşarj esnasında krokodil uçlara ölçüm aletinin problarını da bağlayarak voltajı ölçüm aletinden izlemek daha doğru sonuçlar veriyor. Bir de bunu yaparken mümkün olduğu kadar düşük amper değerleri kullanmak gerekiyor.

Yapacak birşey var aslında Mehmet abi. :) Eğer HobbyKing'den alındıysa tabi.Diğer firmalar mağduriyeti giderir mi bilmiyorum.Benim satın aldığım lipo pillerimin 2 tanesinde bir sıkıntı vardı.RMA formu doldurup müşteri hizmetleri ile yazıştım.Video çekip ekledim RMA formuna.İncelediler ve hasarlı olduğu ispatlanınca sorgusuz sualsiz yenilerini hiçbir ücret talep etmeden EMS ile gönderdiler.Yurtiçi firmalardan alsaydım, kullanıcı hatası diyip işin içinden sıyrılırlardı bir şekilde.Helal olsun adamlara en azından müşteri memnuniyeti diye birşeye önem veriyorlar.Bence eğer yeni aldıysanız lipo bataryanızı ve sizden kaynaklı bir hata değilse aldığınız firma ile görüşün.

geçmiş olsun , kaliteli bir şarz aleti ile bu sorunu çözebilirsiniz aslında ama kısa vadede gene karşınıza cıkma ıhtımalı var diye düşünüyorum hücrenin iç direnci alakalı olarak.

Tamer Öztürk' Alıntı:
Yapacak birşey var aslında Mehmet abi. :) Eğer HobbyKing'den alındıysa tabi.Diğer firmalar mağduriyeti giderir mi bilmiyorum.Benim satın aldığım lipo pillerimin 2 tanesinde bir sıkıntı vardı.RMA formu doldurup müşteri hizmetleri ile yazıştım.Video çekip ekledim RMA formuna.İncelediler ve hasarlı olduğu ispatlanınca sorgusuz sualsiz yenilerini hiçbir ücret talep etmeden EMS ile gönderdiler.Yurtiçi firmalardan alsaydım, kullanıcı hatası diyip işin içinden sıyrılırlardı bir şekilde....
Hobbyking'i bu şekilde yani geri göndermeden ürün değişimi yaptığını bilmiyordum ;) Gerçekten helal olsun diyorum :thumbup:

Yurtiçi firmalardan bence en iyisi Pilot TR. Özellikle pillerde benzer durumlarda direk olarak sorun çıkarmadan değişim yapıyorlar :)

byedz' Alıntı:
geçmiş olsun , kaliteli bir şarz aleti ile bu sorunu çözebilirsiniz aslında ama kısa vadede gene karşınıza cıkma ıhtımalı var diye düşünüyorum hücrenin iç direnci alakalı olarak.
Bildiğim kadarı ile bu durum Hücrenin imalatından kaynaklı bir sorun. Bu nedenle kısa vadede çözüm bulunsa bile, yakın zamanda yeniden benzer sorunun çıkacağını düşünüyorum :)

pl6 veya 8 ile anormallik olan cok hucre duzelttim abi gerçi ben degil şarz aleti :evil: :evil:

hastalık lı hucre durumu cok kotuyse , buda lipo nun iç direnci diger hücrelerden anormal bir derecede fazla ise genelde bır sonrakı işlemde veya lipo nun uçuş esnasında çok zorlanmasından sonra veya zorlanmasa bile ( çok kötüyse o hücre ) karşısına cıkıyor kullanıcının.

Benim şu anda kullandıgım 3 yıllık haiyin lipo lar var bu şekilde 1 ay önceki pinyon degişimi sonrası mesh olayını fark etmedim pilin başını yedi sayılır , tabi eski pil de oldugundan ( min 150 cycle vardır belkide daha fazla) şu an ölmedi ama iş görür vaziyette her defasında pili zorlamadan balans lı ve düşük amperli şarj etmeye özen gösteriyorum .

pil sıfır ise dedigin gibi imalat kaynaklı olabilir ama denenebilirde .