Lipo Pillerde İç Direnç Değerleri ve Önemi

Mustafa ÇOBAN

Kıdemli Uye
Web sitesi
www.kervansaraykahve.com.tr
İlgi Alanı
Heli
Abi cahilligi maruz görün bu iç direnç tam manasıyla nedir ? Lipo da neden yükselir araştırabilirdim ama forumda bir bilgi olsun bu konuda diye düşündüm eğer önceden varsa da bulamadım.

SM-G900F cihazımdan gönderildi

Benzer Konu:
THK ve HAİYİN Pillerin İç Direnc Değerleri :

Bu konu Yönetim tarafından aşağıdaki konudan taşınan mesaj ile açılmıştır.

Her elektrik iletkeninin akıma karşı bir direnci vardır. Bu direnç ne kadar büyükse ısıya dönüşen ve akım haline gelemeyen elektrik enerjisi o kadar yüksek olur. Yani düşük dirençli maddeler ısınmadan daha çok akım geçirir , yüksek dirençli olanlar ısınır ve akımı daha az geçirir. Pillerinde iç direnci vardır. RC uyuglamalarında yüksek akım gerektiği için düşük direnç istenir.

Zamanla ve kullanım şartlarına bağlı olarak iç direnç artar.

Lipo piller için mohm değerlerinin anlamı:

1-5 mohm yeni
5-10 mohm eskimeye başlamış
10-15 mohm ömrünün sonuna yaklaşmış
15-20 mohm artık beni bırak
20 mohm üzeri her an alev alabilir.

Bu değerleri nasıl ölçebiliriz ? :embarras:

Mustafa Hacılar' Alıntı:
Bu değerleri nasıl ölçebiliriz ? :embarras:
Orta ve üst sınıf Şarj cihazları bunları otomatik olarak zaten ölçüyor Mustafa.

Bu arada sanki şarj cihazı markasına göre ölçülen Direnç değerinin farklılık gösterdiğini bir yerlerde okumuştum. Bunun sebebi hesaplama tekniklerin farklı olması imiş... Böyle bir şey duyan ya da bilen var mı arkadaşlar ??

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Orta ve üst sınıf Şarj cihazları bunları otomatik olarak zaten ölçüyor Mustafa.

Bu arada sanki şarj cihazı markasına göre ölçülen Direnç değerinin farklılık gösterdiğini bir yerlerde okumuştum. Bunun sebebi hesaplama tekniklerin farklı olması imiş... Böyle bir şey duyan ya da bilen var mı arkadaşlar ??

Hesaplamasının farklı olmasından mı kaynaklı bilemiyorum Mehmet Abi ama benim eski şarj aletim Turnigy 200w iç dirençleri her seferinde farklı ölçüyordu, tam doluyken farklı, 3.70 civarlarında farklı değerler veriyordu.
hatta üst üste ölçümlerde bile farklı değerler çıkıyordu.
belki de şarj aletinin direnç ölçme özelliğindeki kalitesizlikten de kaynaklanıyor olabilir. Fakat şarj işlemlerini muntazam yaptığını söyleyebilirim. :saygilar:

Pil doluyken farklı, storage moddayken farklı olduyor diye biliyordum bende. Öyle değil mi yoksa? Eğer öyleyse doğru değeri bulmak için storage moddakine mi bakmak gerekli?

Bunu ayrı bir başlık olarak açtığı için yönetime teşekkürler.

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Hesaplamasının farklı olmasından mı kaynaklı bilemiyorum Mehmet Abi ama benim eski şarj aletim Turnigy 200w iç dirençleri her seferinde farklı ölçüyordu, tam doluyken farklı, 3.70 civarlarında farklı değerler veriyordu.
hatta üst üste ölçümlerde bile farklı değerler çıkıyordu.
belki de şarj aletinin direnç ölçme özelliğindeki kalitesizlikten de kaynaklanıyor olabilir. Fakat şarj işlemlerini muntazam yaptığını söyleyebilirim. :saygilar:
Turnigy bilmiyorum ama benim powerlab 6 her şarjda otomatik düşürüyor ve her dolumda farklı düşük her boşlamada ise yüksek değer çıkıyor birde ben board dan şüpheleniyorum ben pili sıfır almış olmama rağmen 5.5 ile 6 mohm arasdında bir iç dirençle başladım normalmidir acaba?

Sorun, ölçülen değerin basit bir ohmik direnç olmayışından kaynaklanıyor. Muhtemelen birtakım algoritmalar kullanılarak bazı parametreler tahmin edilip bir değer hesaplanıyor. Yani, bir avometreyi alıp direnç moduna getirip LiPo'nun iki ucuna bağlayamıyoruz sonuçta değil mi?! :) İşte tam da bu nedenle ölçümler arasında farklılıklar olabiliyordur. İç direnci tam anlamıyla ölçebilmek için pili yüke bağlamak gerekir. Ohmik bir yük bağlar ve akım ile direnç uçlarındaki gerilimi ölçersek, bir de yüksüz gerilimi ölçersek bu parametrelerden iç direnci yüksek doğrulukta hesaplayabiliriz. Yeter ki olabildiğince düşük bir ohmik dürençli yük ile olabildiğince yüksek bir akım elde edelim (hiç kolay iş değil!).

Turnigy accuel 8 de takip ettim tek değer hücre değerleri 3.7 -4.2 V. Akşam tekrar bakayım farklı bir menü var mı diye. :saygilar:

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Bunu ayrı bir başlık olarak açtığı için yönetime teşekkürler.

Turnigy bilmiyorum ama benim powerlab 6 her şarjda otomatik düşürüyor ve her dolumda farklı düşük her boşlamada ise yüksek değer çıkıyor birde ben board dan şüpheleniyorum ben pili sıfır almış olmama rağmen 5.5 ile 6 mohm arasdında bir iç dirençle başladım normalmidir acaba?
Boarddan şüphelenmekte haklı olabilirsin Mustafa.
Senin değerler yine iyiymiş benim yeni pile 15- 16 çıkardığı oluyordu :laugh:
bazen şarj işleminde balans soketine müdahale ettiğimde böyle Türk işi usulü tıklatma, sıkma gibi v.s...
anlık hücre değerleri farklılaşıp değişiyordu, bazen son değer haline geri dönüyor bazen de öylece kalıp şarj işlemine ordan devam ediyordu makine.
Demem o ki senin boardda sıkıntı olabilir ama inşallah değildir de Sümer Abi'nin bahsettiği gibi gerçek değerler değilde tahmin üzerinden hesaplıyordur makine :saygilar:

güzel ve benim açımdan da ilgimi çeken bir konu olmuş. ellerine sağlık.

i charger kullanıyorum arkadaşlar,
aynı, arkadaşların bahsettiği gibi. 3.80 ile 4.20 aralığındaki ohm değerleri bende de farklı.
3.80 de daha yüksek çıkıyor. ben kendime bir yol çizdim. tam full dolu olduğu zaman değer alıp değer analizini buna gore yapıyorum.

sonuç olarak ilker hocamın bahsettiği iyiyim kötüyüm değerlerini
hangi voltta yakalamak gerek, bu bnde de soru işareti.
ancak her defasında aynı ölçümlerini yakalıyor cihaz.

Bir küçük ilave hatırlatması da Zafer hocamdan gelsin .

Zafer SAHIN' Alıntı:
Ufak bir not düşmek istiyorum. Pillerin amper kapasitesi yükseldikçe iç dirençleri düşer. Diğer bir değişle, aynı markanın üretim bandından çıkmış 5000mAH pillerin iç dirençleri, 2200mAH pillerden daha düşüktür.

Dirençler sıfır pillerde ilk beş altı kullanımda azalır. (Rodaj) Sonrasında uzun vadede yükselir.
Bizim şarj aleti sadece şarj ederken direnç ölçüyor (direnç ölçmek için değerlerin akım altında alınması lazım)
Piller belli bir ısıya yaklaştıkça (kimyasal tepkime belli ısılarda daha hızlı olur) direnç azalır. Soğuk havalarda önce pili ısıtın denmesi bu yüzdendir.
Küçük pillerin direnci daha yüksektir. Mesela 1S 300 mah pillerde 10 mohm iyi bir değerdir.

İlla bütün pillerin iç direnci 2 olacak diye birşey yok. Pratik olarak kullanımımıza yetmesi önemli. Pili kullandıktan sonra çok ısınıyor ve şişme yapıyorsa o pil ya iç direnci yüksek olduğu için yada kapasitesi yetmediği için ısınıyor demektir. Kafaturu 2400 uçan birinde şişen pil aynı makinada 1400 kafaturunda buz gibi inebilir.

İç dirençler bir gösterge olsa da kafaya çok takmamak lazım. Bazen iç dirençleri iyi görünen piller de yük altında voltajı tutamayabiliyor. O yüzden uygulamadaki performansı masadaki performansından daha önemli.

Tüm Rckolik ailesine selamlar.Radiolink AT10II kumanda için aşağıda görmüş olduğunuz bataryayı Banggood'dan almıştım.İlk geldiği gün bile iç dirençleri hayli yüksek görünüyordu.Kısaca konuya gireyim.Bugün bataryayı şarja taktım ilk etapta hücreler 4.09V civarındalardı.Şarjı balans modda 2.2A ile gerçekleştirdim.Kısa sürede toplam voltaj 12.58V'a geldi ve amper 0.2A'de sabit kalarak 132 dakika boyunca şarj sürdü.Batarya'da en ufak ısınma olmadı fakat risk almayayım dedim ve şarj işlemini iptal ettim.Uzun süre 1-2 saat boyunca 0.2A akım ile şarja devam etmesi bende kuşku uyandırdı.Şarj sonunda toplam voltajı şarj cihazımda 12.58V olarak okudum, bir de multimetre ile toplam voltajı ölçtüm ve yine aynı değeri okudum.Hücrenin son değerleri 4.19V, 4.19V,4.19V dolaylarındaydı.Bu bir kumanda bataryası ve C değeri düşük olduğu için bir ağabeyim iç dirençlerin yüksek olmasının normal olduğunu belirtmişti.Hangi bataryada hangi iç direncin olması beklenir bunu nasıl anlayabilirim? Resimdeki iç dirençler aşırı yüksek geldi bana, sizce kullanmamda sakınca var mıdır? Yarın da uçuş vardı, gerekirse uçmayacağım tavsiyeleriniz doğrultusunda.

• Beğen
Tepkiler: MERT AVCU