Lipo Pillerin Saklama Sıcaklığı ve Eksi Derecelerde Saklanması

Ömer Farukk

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Merhabalar arkadaşlar
Lipo pillerimi hem tehlikeli oldukları için hemde yer kapladığı için balkonda saklamaya karar verdim,fakat kafama takılan bir konu geceleri sıcaklık - derecelere düşüyor bu durum lipolara zarar verirmi?
Forumda inceledeğim kadarıyla genelde "serin ve kuru yerlerde saklanması" diye yazılmış.
Bir diğer sorum gens pillerin bilgilendirme bölümünde "piller saklanırken temas halinde olmamalıdır" yazıyor.Bunun sebebi nedir?
:RCKolik:

Ömer Faruk Üzmez' Alıntı:
Merhabalar arkadaşlar
Lipo pillerimi hem tehlikeli oldukları için hemde yer kapladığı için balkonda saklamaya karar verdim,fakat kafama takılan bir konu geceleri sıcaklık - derecelere düşüyor bu durum lipolara zarar verirmi?

:RCKolik:
İlk kısma cevap vereyim Ömer Bey,

Öncelikle saklama modu dediğimiz 3,85 V'da bekleyen pillerin sıcaklığı göre kendi kendine deşarj grafiği şöyle

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yani sıcaklık düştükçe kimyasalın tepkimesi düştüğü için pilleri sıcak yerine soğukta saklamak daha iyi. Peki ne kadar soguk. Burada da esas olan pillerin içindeki kimyasalin donma sıcaklığı. Bu değer nedir derseniz de nette bakınca bir çok benzer değerleri gördüm.

"Lithium-Ion
The possible storage temperature range for Lithium-Ion batteries is is -20°C to 60°C but for prolonged storage period -20°C to 25°C is recommended and 15°C is ideal.

Yapi marketten aldigim bir metal kutunun icini temas olmasin diye bolmelere ayirdim ve o bolmelere pilleri koydum balkona attim.Yaklasik 1 senedir kutuda duruyorlar.Ara sira cikartip kontrol ediyorum,
Storage moddalar,

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
İlk kısma cevap vereyim Ömer Bey,

Öncelikle saklama modu dediğimiz 3,85 V'da bekleyen pillerin sıcaklığı göre kendi kendine deşarj grafiği şöyle

Yani sıcaklık düştükçe kimyasalın tepkimesi düştüğü için pilleri sıcak yerine soğukta saklamak daha iyi. Peki ne kadar soguk. Burada da esas olan pillerin içindeki kimyasalin donma sıcaklığı. Bu değer nedir derseniz de nette bakınca bir çok benzer değerleri gördüm.

Lithium-Ion
The possible storage temperature range for Lithium-Ion batteries is is -20°C to 60°C but for prolonged storage period -20°C to 25°C is recommended and 15°C is ideal.
Mehmet abi çok teşekkürler bilgi için :saygilar:
Lipoların soğuğu sevdiğini biliyordumda limitin en fazla kaç derece olduğunu bilmiyordum :D
"Lithium-Ion

Bu bilgi çok iyi oldu
Paylaştığınız tabloyu forumda okumuştum fakat sıfır dereceden aşağısında bilgi vermediği için "acaba ne olur" demeden geçemedim :RCKolik:

Evrim SUTEL' Alıntı:
Yapi marketten aldigim bir metal kutunun icini temas olmasin diye bolmelere ayirdim ve o bolmelere pilleri koydum balkona attim.Yaklasik 1 senedir kutuda duruyorlar.Ara sira cikartip kontrol ediyorum,
Storage moddalar,
Bende aynı şekilde metal çanta içinde saklıyorum hocam lipoları.Lipolara uygun sünger kestim birbirlerine temas etmesin diye :coolxf:
Balkonda lipo saklıyan bir modelci olduğunu duymak beni rahatlattı,artık bende balkonda saklıyacağım :D bilgi için teşekkür ederim :saygilar:

Ben bir yerlerde 0'in altinda sicakligin pek iyi gelmedigini okumustum, ama kaynagi hatirlayamiyorum. Soyle bir ekleme yapayim, pilleri balkondan alip sarj etmeyin. En az yarim saat onceden iceri alip kendi kendine oda sicakligina gelmesine izin verin, sonra sarj edin derim :)

Aslında "sıcaklık" negatif değeri olmayan bir şey. Olayı Kelvin bazında düşünürseniz içiniz rahat edecektir. :lol:

• Beğen
Tepkiler: Ali Emre KAYGIN

Sümer abi çok bilimsel bir çıkarım olmuş :saygilar:

Ben pilleri metal kutu içerisinde kalorifer peteğinin aktif olmadığı oda da tutuyorum bu mevsimde genelde soğuk bir ortam piller için. Değerlerini hiç ölçmedim ama ısı farkı da çok yoktur diye düşünüyorum. Benim açımdan kuru ve serin bir ortam şartlarını sağlıyor ama gün içinde bir kaç ölçüm yapmakta iyi olur gibi.

Emre abi bilgi için teşekkürler dediğin pil dinlendirme olayını uygulayacağım. :thumbup:
Herkesin kendi uyguladığı yöntemleri paylaşması çok güzel,insan en azından "örneği var sıkıntı olmamış" diye düşünüyor :coolxf:
Herkese çok teşekkürler :saygilar:

Birbirine temas etmeme olayi sanirim birindeki bir sorun nedeniyle digerlerninde etkilenmesi ile ilgili. Bende cok endiseliyim bu konuda. Aklima lipo saklama cantalarindan almak gerekiyor. Elimde iki tane var ama cok pratik degiller.

Nette metal kutulardan gordum , eger alinabilir birsey ise almak isterim ama bayagi pilim var heralde. ( ucaga ayri heliye ayri quad'a ayri arabaya ayri diye diye pilci acsam yeridir noktasina gelmisim :)

Aklimda kopukten heri biri icin bolme yaparak elimdeki ABS'den yapilma kutular icinde saklamak ve tasimak. Yanmaz malzeme olmayacak.

Konuyu okuyunca dikkatimi çekti, şarjlı vidalama makinesinin kılavuzunda Lityum - İon piller için 0-40 derece gibi bir değer öngörmüş. Ama bunlar saklamak için değil şarj sırasında.

Bende durum bu şekilde

En güzeli uyarılara uyup lipoları deydirmemek :coolxf:

Saklama işi genellikle bir problem. Ben cam kavanozda saklıyorum ama 3 s olanları.6 s ve üzeri için biriket tuğla içine koymanızı öneririm.Ev içinde estetik bir çözüm değil ama olası bir tehlike için güvenilir bir çözüm.Biriket tuğlanın gözleri saklama için iyi,üzerini de 3 cm kalınlığında mermer kapakla kapatınca,biraz ilkel görünümlü ama ucuz ve güvenli bir depolama yerimiz oluyor. :RCKolik:

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK