Lipo pillerin start tutum voltaji

İlgi Alanı
Hepsi
Merhaba. Ben araclarimda lipo pilleri kullanirken alarmi 3.5v ayarliyorum. Sonra pilim bu voltaja geldiginde alarm veriyor ve pili cikariyorum zamanla pil yaklasik 3.68-3.75 volt gibi araliginda yukseliyor. Buraya kadar hersey yolunda. Peki asil sorulara gelelim. Farkli sitelerde lipolari uzun uzun arastirdim fakat lipolari en az kac voltaja kadar kullana bilirim? Bazilari 3.7den asagi olmamasini bazilari 3.5 3.3 ve hatta 3.0 volta kadar kullanilabilecegini soylediler. Bu durum kafami karistirdi benim. 2ci sorum lipo pilin uzerinde 5000mah yaziyorsa. Kac voltdan bu hesab ediliyor? Hep 3.7den 4.2 volta kadar sarj etdim amma bu tutum sayisina hic ulasmadim.
Yorumlariniz benim icin onemli dogru bilgilərinizi benimle paylasirsaniz cok mutlu olurum. Təşəkkürler

Asıl sorularına kısaca değinmek gerekirse de, bazılarından birincisi muhtemelen boşta 3.7 nin altına inmeyin diyor, haklılık payı var, lipo pili kapasitesinin %20-30 u kalacak şekilde kullanırsak kabaca buralarda kalırız (boşta). Diğer bazıları da muhtemelen yükte iken o voltajlardan bahsediyorlar. 3.0 ı yine de zorlamayalım da, 3.5 falan iyidir, belki bir miktar altına da buzzer ayarlanabilir ama çok olmasın. Diğer sorun pilin hücre sayısı ile alakalı, 3s bir pil 3x3.7v (11.1v) nominal 3x4.2v (12.6v) maksimum voltaj demek. 6s olursa da aynı şekilde çarpan katsayıları değişiyor. Deşarj oranı C üreticiler bize veriyor, doğrudur yalandır araştırmak lazım.