Lippisch P.13 1/10 ölçek 3D Baskı

İlgi Alanı
Uçak
Mahallenin delisi çıtır çerez ama enteresan bir proce ile karşınızda :)

Modelimiz Alexander Lippisch tarafından tasasrlanan RamJet motorlu Lippisch P.13 tayyareresinin 1/10 ölçekli, 3D baskı olarak yapılan ve bir adet 50 mm lik EDF ile uçurulacak (gerçekten uçacak mı acaba??) RC modeli.

Önce bu meret ne menem bişeydir bi görelim :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Modeli tasarlayan Airbus A330'u tasarlayan DirtyDee (Chris). Modelin iniş takımı yok malum, gövde üzerine iniyor, bizim pist de buna pek uygun değil diye almıyordum, ama 109'a ettiğim eziyetlerle sürekli yerlere sürten kanat uçlarında oluşan hasarların çok az olduğunu farkedince bu işin de oluruna bir bakalım dedim, elimde de başka kullanım alanı olmayan 4 tane 4S 1300 mAh lipo pil tam bu modele göre olunca dosyaları satın alıp basmaya başladım..

Almayı düşünen olursa dosyalar Cults3d sitesinde satılmakta ve

Modelin bitmiş hali için Chris'in kendi modelinin fotolarını koyalım şuraya:

Bir de uçuş videosu paylaşalım :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Simdiden kolay gelsin. Madem gayri ananevi teyyarelere dogru kayiyoruz bir de Ho-229 yapar misiniz. Suphesiz ki o fetanet sahibi Horten kardeslerin ayni zamanda da hikmet sahibi olduklarina delalet eder.

Hocam sanırım fotolarda sorun olmuş uçağın sadece kuyruğunun fotosunu atmışsınız.;D

:lol::lol::lol:

Şaka bir yana sanırım savaş zamanı bir sürü bombardıman uçağı kuyruğu artmış yazık olmasın diye bir jet motoru takip uçak yapmışlar

Yok "yusuf yusuf" artmış daha çok, dahi! "führer" son 3-4 senedir burun kıvırdıkları ve hiçbir destek vermedikleri ileri teknolojilere gerçekten ihtiyaçları olduklarını farkedince sağlambir gaz vermişler.. ama malum "too late, too little"

Dr. Alexander Lippisch kendisini kuyruksuz uçaklara adamış bir uçak mühendisi. Meşhur roket motorlu Messerschmitt 163'ün de tasarımcısıdır kendisi. Savaştan sonra da Amerikada Convair firmasında çalışmış, 1950-1960larda üretilen, süpersonik delta kanatlı av/önleme uçaklarının tasarımlarında etkisi vardır.

Bu uçak da ramjet ile uçmak üzere tasarlanmış, motorsuz planör haliyle uçuşlar yapıp aerodinamik testler yapmışlar, ama motorlu olarak hiç uçmamış bu uçak.

Evet evet, şimdi farkettim: az da olsa ME-262 'yi andırıyor...

Tabiiki benziyor abi, o yüzden seçtim zaten. (Çok şükür yırttık, adamın gözleri bozuk, Me-262 diye başka bişey yutturabilirim sanırım :D )

Simdiden kolay gelsin. Madem gayri ananevi teyyarelere dogru kayiyoruz bir de Ho-229 yapar misiniz. Suphesiz ki o fetanet sahibi Horten kardeslerin ayni zamanda da hikmet sahibi olduklarina delalet eder.

Teşekkürler.

Kuyruksuz tayyareler ve uçan kanatlardan bahsedeceksek Horten biraderleri atlamamak olmaz çok haklısınız. Ho-229 her daim aklımda olan bir şey. Ama doğrusal stabilite mevzusu da her daim aklımı karıştıran birşey olmuştur. Malum alette dikey kuyruk ve rudder yok, yerine "drag rudder" denilen zımbırtılar var, şimdi bunları manuel kullanmak ayrı bir beceri, e bir de çift motorlu, günün birinde bir motorun susması garantili! kombinasyonu biraz tüyler ürpertici.. Ama malum tıp çok ilerledi, biraz elektronik destekle güzel birşeyler yapılabilir. 262'yi takiben iki minik proje var kafamda, bunlardan biri de Lippisch amcanın P.15 tayyaresi (belki P.20 de seçebilirim). Sonrası Horten, o zamana kadar hoşuma giden bir tasarım olursa piyasada ona yönelirim, olmazsa kendi işimizi kendimiz görücez demektir..

Modelin ana parçalarının basım ve montajı tamamlandı.

PLA olarak basılacak son büyük parça olarak giriş hava borusu baskıda. Kalan parçalar, kontrol yüzeyleri, ve kanopi ABS kullanılarak basılacak (ağırlık tasarrufu için)
Gövde altında ufak bir tekerlek var, onun jantı PETG lastiği ise TPU ile basılacak.. sonrası motor servo ve elektronik montajı.
Fan muhtemelen önümüzdeki hafta anca elime geçer. O zamana kadar da mereti bir RC araba üzerine güzel bir açıda oturtmak ve araba üzerinden uçmaya başlaması için gereken parçaları tasarlayıp basmayı becerirsem belki haftasonu maiden uçuşu denemesi yapabilirim :)

3D yazıcılar çıktı, modelcilik ayağa düştü. Nerde güzelim daha modeller?...

Ama şunu unutma: Okuma gözlüğüm var!

@Mehmet Kucuksari Adminim, daha küçük fontlar kullanabilme özelliği istiyorum..

Valla benim tahminimden çok daha güzel uçmuş :thumbup::heartxf: Bakalım bizim ki de böyle uçabilecek mi ? :D

Adamda stabilizör var, bende herşey parmaklara kalacak :) izleyip göreceğiz :)

3D yazıcılar çıktı, modelcilik ayağa düştü. Nerde güzelim daha modeller?...

Niye öyle diyorsun, plastik modelcilik de güzide bir dalı hobimizin..

Geçenlerde Hezarfende bir lehim yapıyordum. Bir arkadaş, "gözler bozulmaya başlamadı mı senin?" diyerek şaşkınlığını dile getirdi, ben de oğlumu göstererek "yanımda bunu taşıyorum" demiştim... :coolxf:
Ahanda kaçış yok anlaşıldı, en kralından bir 262 yapılacak demektir :thumbup::saygilar:

Gece itibariyle ABS parçalarının basımı da tamamlandı. Geriye kalan parçalar tekerlek ve skidler gibi ufak tefek şeyler. Motor gelene kadar onlar da hallolur. Daha önemlisi modeli araba üzerine oturtacak ve oradan havalanmasını sağlayacak sistemin tasarlanıp basılması olacak.

Motivasyon şeysi yapalım mı :)