Main Gear Sıkışması - Pil İlişkisi

Oğuzhan KÖSOĞLU

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar 450 lik helim ile az önce 2 pil uçtum.İniş yaptıktan sonra pallerin çok kısa zamanda durduğunu farkettim. Elimle kontrol ettiğimde main gearda çok ciddi bir sıkışma olduğunu gördüm.Görünürde hiç bir şey bulamayınca one way rulmanında falan sıkıntı olabileceğini düşündüm. Ancak pili çıkardıktan sonra gördümki sıkışma geçti. Tekar pili taktım. Sıkışma gene oldu. Bir kaç kez pili tak çıkar yaptım. Durum gene aynı. Sıkışma pili takınca oluyor. Sanki motora enerji gönderiyor ve motor dönmek istemiyor. Buda ciddi bir sıkışma durumu oluşturuyor. Ama bu şekilde 2 uçuş yaptım. Sizce sorun nedir ?

Pili takmaktan kastınız heliye enerji vermek mi? Yoksa fiziksel olarak heliye takmak mı?
Ya da pili çıkarmaktan kastınız enerjiyi kesmek mi?
Helide enerji yokken palleri saat yönünde çevirin. Bakın motor dönüyor mu. Eğer dönüyorsa büyük ihtimalle one way rulman görevini yerine getirmiyordur.

Abi pili sadece takıyorum. Kumandadan herhangi bir enerji vermeden sıkışma oluyor....

oguzhannn' Alıntı:
Abi pili sadece takıyorum. Kumandadan herhangi bir enerji vermeden sıkışma oluyor....
Enerji kumandadan verilmez zaten. Sen beni anlamadın. Takıyorum derken pilin soketini ESC ye takıp heliye enerji mi veriyorsun. Yoksa sadece pili helinin üzerine mi takıyorsun.
Neyse şimdi pili ayır helidwn. Ve palleri saat yönünde çevir. Motor dönüyor mu?

Abi pek anlaşamadık. Şöyle söyleyeyim. Heliye pil takmadığım zaman palleri her iki tarafa doğruda çevirdiğimde herhangi bir sıkışma yok. Ama pili esc soketine taktığım zaman ve kumanda ile bindlendiğinde sıkışma oluyor.(Pallerde herhangi bir dönme yokken elimle kontrol ettiğimde ) Kumanda kapalı iken denemedim.

İki mesajda da sana bir soru sordum. Yine cevaplamadın. Yine soruyorum
Palleri saat yönünde çevirdiğinde motor dönüyor mu?

Evet Abi dönüyor..

Aslında sıkışmadan kastım main gear çok zor dönüyor.....

Palleri saat yönüne çevirdiğinde motor dönmemeli. One way rulmanı değiştirmen gerek.

Cahit hocam birde anladigim kadarıyla motor firen yapıyor Esc ayarlanmamis Esc ye enerji verince motor fren moduna geçiyor one way bearing de gitmiş anlaşılan ortada iki sorun var yani

SM-G900F cihazımdan gönderildi

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Cahit hocam birde anladigim kadarıyla motor firen yapıyor Esc ayarlanmamis Esc ye enerji verince motor fren moduna geçiyor one way bearing de gitmiş anlaşılan ortada iki sorun var yani

Evet dediğin mantıklı. Ama daha önce uçmamış mı bu model. ESC ayarları durduk yere niye bozulsun ki. Yine de kontrol etmek lazım.

Cahit Kaş' Alıntı:
Evet dediğin mantıklı. Ama daha önce uçmamış mı bu model. ESC ayarları durduk yere niye bozulsun ki. Yine de kontrol etmek lazım.
uçşa bile arkadaş fark edememiştir zaten motor duruyor rotor dönüyor, one way sıkışınca bu hatada ortaya çıkmış.

Mustafa Çoban.' Alıntı:

Bende böyle tahmin ediyorum. Ama önce mekaniği iyice gözden geçirmek daha sağlıklı olur :)

Arkadaşlar yorumlar için teşekkürler. Dediğiniz gibi benim asıl sorunum motorun fren yapması... Ki esclerin böyle bir özelliği olduğunu bilmiyordum. One wayda sıkıntılıymış..Bugüne kadar bu şekilde uçmuştum. Herhangi bir esc ayarıda değiştirmedim. Durduk yere nasıl oldu anlamadım. Yada vardıda dediğiniz gibi farketmedim. Peki şunu merak ediyorum. Kumandadan gaz vermeye başlayınca fren otomatik olarak iptal oluyormu ? Yoksa motor zorlana zorlanamı dönüyor ? Çünkü ıdle up ı açtığım zaman helikopter baya bi sapıtıyor. %70 gazlarda normal uçuyor....

Yakın zamanda ESC'den açılış sesinden farklı bir ses duydunmu? Örnek veriyorum normalde açıldığında 3 kere ötüyordu uçmaya başlıyordun. ESC'nin ayarlarına istemeden girmiş olabilirsin onu sormak istiyorum..