Merhabalar

Batuhan Yaralı

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Adım Batuhan YARALI Ankara da yaşıyorum ve 20 yaşındayım.Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim.Öğrenci olmam ve fırsat bulamadığım için modelcilikte pratik hiçbir çalışmam olmadı şu ana kadar. Fakat videolardan metinlerden bilgi edinmeye çalıştım.Ama şu an ortalama 1.5- 2kg olacak bir Douglas c47 modeline başladım.Sizlerin tecrübelerinden tecrübe kazanacağımı düşündüğüm için internet ortamında denk geldiğim bu foruma ve aranıza katılmak istedim.Herkese selamlar :)

Adınız / Soyadınız
Batuhan Yaralı
Nereden Katılıyorsunuz
Ankara
İlgilendiğiniz Model
Uçak
Var ise Modelcilik Tecrübeniz
Pratik bir tecrübem olmadı
Hoşgeldiniz:saygilar:
Umarım başarılı olursunuz. Ama başarıyı garantilemek için uygun bir model değil. C-47 güzel bir kuş, ama aldanmayın. Ondan önce araya (hatta bir kaç) tek motorlu, trainer kavminden çirkin bir kuş eklemelisiniz... Tavsiyedir:D

Umarım başarılı olursunuz. Ama başarıyı garantilemek için uygun bir model değil. C-47 güzel bir kuş, ama aldanmayın. Ondan önce araya (hatta bir kaç) tek motorlu, trainer kavminden çirkin bir kuş eklemelisiniz... Tavsiyedir:D
Kesinlikle model ilk model olarak uygun değil :rolleyes: Henüz yolun başında iken bir Kırım sonrası bırakmanıza neden olabilir ;)

Galiba hobiye ilk adım atmanın verdiği heyecanla ortaya iyi bir şeyler çıkarmak için hızlı davrandım maketimde buraya geldim.Karton ve sağlam bi iskelet ile yaptığım ve kaplamayı da folyo kullanacağımdan herhangi bi kırım sonrası telafi edeceğimi ve daha sonra balsadan yapmayı planlıyordum.Bu yüzden bu uçağı seçmiştim.Ama bu kırım pilotaj mu yoksa uçak hatasından mı kaynaklanabilir

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

.Ama bu kırım pilotaj mu yoksa uçak hatasından mı kaynaklanabilir
Her ikisinden de... Ama ağırlıklı olarak Pilotaj hatasından diyebiliriz. Her şeyi tamam, rüşdünü ispatlamış, hatta gayet güzel uçmuş bir model, pilotaj becerisi eksik birine teslim edilirse yine sonuç çoğu zaman değişmez...
Bir de ilk kez görüntülerdeki uçağı uçurmaksa konu... Bu uçak statik maket mantığında bir şey olmuş maalesef:( Belirgin bir iskelet yapısı bile görünmüyor. Kuyruk kısmının direnci Hızır'a emanet gibi... Bilinen, yapılmış ve daha az karmaşık bir "plan üzerinde" çalışmalısınız.
Niyet güzel... Ama olumlu sonuç için teori kısmında biraz okuma yapın. Başlangıç seviyesi için forumda da çok güzel yazılar var, karıştırın. İlk fırsatta da similasyon çalışmaya başlayın. Bir de bu konularla ilgilenen birileri ile temas etmeye bakın. Kolay gelsin:saygilar:

Kesinlikle model ilk model olarak uygun değil :rolleyes: Henüz yolun başında iken bir Kırım sonrası bırakmanıza neden olabilir ;)
Ben de tam bunun için size danışacaktım.1 ay sim.dan uçuş yaparak çalışmayı planlıyordum.Bu süre içinde maketimi bitirecektim.Şu an bu aşamadayım ve 330gr iskelet 40gr burun kısmının ağırlığı var.Çok araştırma yaptım.Çoğu kişi tek motorlu cessna cinsi uçaklar yapmış .Hazır olarak satışta ve çift elektrikli motor olan uçaklara baktım onlar da 3.5 kg civarındalar.Amacım benim modelim gibi en fazla 1.5kg olacak uçaklar bulup o modellerde kullanılan escleri pilleri ve o torku sağlayabilecekleri konfigürasyonları bulmaktı ne yazık ki bulamdım.Ama tahminlerim 3S 2822 900-1200kv arasında 2 motor olacağını düşünüyorum ve 40A lık bir esc olacak gibi ama 2 motoru tek esc ye bağlayan kanallar var ama tam detaylı bilgi vermemişler.Pil de ise 8-10dk uçuş süresi istiyorum.3s 40c 3300mah olacağını düşünüyorum ama tam cesaret edip alamadım.Çünkü bu devre tam olarak uyumlu mu bilemedim bunları yakarsam tekrar alma şansım olmayacak gibi.Yani kafamda deli sorular :)

Son düzenleme:
Her ikisinden de... Ama ağırlıklı olarak Pilotaj hatasından diyebiliriz. Her şeyi tamam, rüşdünü ispatlamış, hatta gayet güzel uçmuş bir model, pilotaj becerisi eksik birine teslim edilirse yine sonuç çoğu zaman değişmez...
Bir de ilk kez görüntülerdeki uçağı uçurmaksa konu... Bu uçak statik maket mantığında bir şey olmuş maalesef:( Belirgin bir iskelet yapısı bile görünmüyor. Kuyruk kısmının direnci Hızır'a emanet gibi... Bilinen, yapılmış ve daha az karmaşık bir "plan üzerinde" çalışmalısınız.
Niyet güzel... Ama olumlu sonuç için teori kısmında biraz okuma yapın. Başlangıç seviyesi için forumda da çok güzel yazılar var, karıştırın. İlk fırsatta da similasyon çalışmaya başlayın. Bir de bu konularla ilgilenen birileri ile temas etmeye bakın. Kolay gelsin:saygilar:
Etrafımda bu hobiyle uğraşan hiç insan yok.Bu yüzden bu forumu sanırsam bayaa rahatsız edeceğim?Bir de
Kuyruk kısmı ve iskeleti güçlendirip uygun elemanları kullanırsam tabi deneyimli bir pilota da emanet edersem bu iskeleti uçurma şansını yakalayabilir miyim?Bu arada ilginize teşekkür ederim.Zaman ayırıp öneriler verdiniz :)

Etrafımda bu hobiyle uğraşan hiç insan yok........

Batuhan kardeşim, profilinizde konum "ANKARA" yazıyor.
Ankara'da THK var, gidin tanışın, modelleri inceleyin, ayrıca Ankara'da uçak ile uğraşan bir çok modelci var.;)

Edit: Bu arada KTÜ de okuyormuşsun, okulun havacılık kulübü var ve model uçak ile uğraşıyorlar.

El becerimizle doğru orantılı olarak, belli bir uçağın görüntüsüne benzeyen bir şey yapmak her zaman mümkün. O dediğim statik modelcilik kulvarına girer; ki o da apayrı bir uzmanlık alanı... Ama hem C-47 ye benzeyen (ölçekli) hem de uçan bir uçaktan bahsediyorsak, iş çok daha ciddi. O fotolarda ne kanadın ne de gövdenin uçmak üzre tasarlan(a)madığı belli oluyor. Sen daha çok C-47 ye benzesin diye uğraşmışsın; iş o kadar basit değil...:rolleyes:
Özetle C-47 projesini İlerisi için bir hedef olarak rafa kaldırmalısın. Sayıları saymaya nasıl baştan başlıyorsak öyle; 1. aşama Trainer (Başlangıç- Eğitim) aşaması... Gerçek pilotları düşün, onlar da böyle yapıyor; ya da gerçek mühendisler...
Bir de ilk uçuracağın uçağı sen imal etmek zorunda değilsin tabii ki. Bunu da bir düşün ve araştır derim....

Batuhan kardeşim, profilinizde konum "ANKARA" yazıyor.
Ankara'da THK var, gidin tanışın, modelleri inceleyin, ayrıca Ankara'da uçak ile uğraşan bir çok modelci var.;)
Sağolun Levent Bey.Fırsat bulduğum ilk zamanda modelleri inceleyeceğim.Bir de iletişim kurabileceğim.Teknik bilgilerinden tecrübe kazanabilceğim Ankara da olan bir tanıdığınız var mı.Çünkü teorik bilgi bir yere kadar.Pratik de yapmak istiyorum.

El becerimizle doğru orantılı olarak, belli bir uçağın görüntüsüne benzeyen bir şey yapmak her zaman mümkün. O dediğim statik modelcilik kulvarına girer; ki o da apayrı bir uzmanlık alanı... Ama hem C-47 ye benzeyen (ölçekli) hem de uçan bir uçaktan bahsediyorsak, iş çok daha ciddi. O fotolarda ne kanadın ne de gövdenin uçmak üzre tasarlan(a)madığı belli oluyor. Sen daha çok C-47 ye benzesin diye uğraşmışsın; iş o kadar basit değil...:rolleyes:
Özetle C-47 projesini İlerisi için bir hedef olarak rafa kaldırmalısın. Sayıları saymaya nasıl baştan başlıyorsak öyle; 1. aşama Trainer (Başlangıç- Eğitim) aşaması... Gerçek pilotları düşün, onlar da böyle yapıyor; ya da gerçek mühendisler...
Bir de ilk uçuracağın uçağı sen imal etmek zorunda değilsin tabii ki. Bunu da bir düşün ve araştır derim....
Dediklerinizi çok iyi anladım. İlk olarak trainer bi uçak toplamaya çalışacağım.Aslında benim amacım tekrardan c 47 için ürün toplamamak için tek seferde en iyisini yapmaktı.Ama bu trainer tarzdaki bi uçağa 1.5kg sakin bi uçuş sağlayacak ekipmanları takıp daha az gazda kullanabilir miyim?Daha sonrada bu ekipmanları c47 de kullanabilir miyim?Zaten trainer cinsi model uçaklar da 750gr civarındalar

Sağolun Levent Bey.Fırsat bulduğum ilk zamanda modelleri inceleyeceğim.Bir de iletişim kurabileceğim.Teknik bilgilerinden tecrübe kazanabilceğim Ankara da olan bir tanıdığınız var mı.Çünkü teorik bilgi bir yere kadar.Pratik de yapmak istiyorum.

Batuhan, Hava Kurumuna git, gerisi gelir.:saygilar: