Messerschmitt Bf 109 F RC modeli - 3D Baski

bu filtreyi epey önce tasarlamıştım ama FDM tarzı yazıcıda bir türlü beni tatmin eden bir baskı elde edememiştim, şimdi elimin altında sırf bu tür işler için edindiğim reçineli yazıcı olunca hadi dedim işe koyuldum.
Reçineli yazıcıda neymiş desem, cahilliğim ortaya çıkmaz değil mi ? :lollol: Google amçaya soracaktım amasonra vazgeçtim. Sen nasılsa en güzel şekilde nedir, nerede nasıl kullanılır bizlerle paylaşırsın kardeşim ;)

Bence hava filtresi iniş ve kalkış sırasında kapalı olup havada açılabilsin .:lol: Muhtemelen gerçeğinde öyle yapıyorlardır:lol:
Zaten daha azı bize yakışmaz değil mi kardeşim :heartxf:
Tartı mı aldın! Eskisi gayet iyiydi, çiçek gibiydi. Yenisine ne gerek vardı anlamadım. Bence o tartıyı nesilden nesile aktarmalısın ?.
Aynen katılıyorum. Onun manevi değeri yeter :thumbup:

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Bu ne hızdır, maşallah ,nazar değmesin, akşam akşam gözlerim şenlendi.:D:bravo::bravo:
Yeni yazıcıya Allah kolaylık versin,son limitlerine kadar kullanılacak garibim,bundan hiç şüphem yok.Sipariş harika,artık bundan sonra evimizde hiç göremeyeceğimiz,ancak fotoğraflarına bakarak avunabileceğimiz bir enstanteneydi:)
Devamını sabırla bekleyip,izleyeceğiz üstadım :thumbup::saygilar:

...bundan çıkacak detay parçalarını, kokpitleri vs düşündükçe uyumak yerine tasarım yapasim geliyor :lol::lollol::lol:
? ? ? Sen birde uyuyor muydun, şoktayım şuan. :evil:

Hakikaten normal insanlar gibi uyuduğuna kimse inandıramaz beni. Olsa olsa bizim bilmediğimiz bir boyutta birşeydir o . :laugh:

Abi çıtayı farklı yerlere çıkarıyorsun, kendi modellerimize bakıp bu da uçak mı diyoruz artık :lol:

Demeyin öyle, kanatlarıyla uçan herşey uçaktır, uçak candır, güzelliktir :thumbup:

Tartı mı aldın! Eskisi gayet iyiydi, çiçek gibiydi. Yenisine ne gerek vardı anlamadım. Bence o tartıyı nesilden nesile aktarmalısın ?.

Aldım ama eskiyi kullanmaya devam yine. Çiçek gibi ama yaşlı, Deniz de kullanabilsin diye ağır işleri diğerine yaptıracağım :)

Reçineli yazıcıda neymiş desem, cahilliğim ortaya çıkmaz değil mi ? :lollol: Google amçaya soracaktım amasonra vazgeçtim. Sen nasılsa en güzel şekilde nedir, nerede nasıl kullanılır bizlerle paylaşırsın kardeşim ;)

Forumdaki mesaj başına kelime sınırı kalktı mı ki böyle birşey soruyorsunuz sayın Adminim?? Anlatayım anlatmasına da forum çökmesin sonra :D

Zaten daha azı bize yakışmaz değil mi kardeşim :heartxf:

Dürtmeyin, kaşımayın!

Aynen katılıyorum. Onun manevi değeri yeter

Kesinlikle, tarihi eser, korumaya almak lazım :)

Bu ne hızdır, maşallah ,nazar değmesin, akşam akşam gözlerim şenlendi.:D:bravo::bravo:
Yeni yazıcıya Allah kolaylık versin,son limitlerine kadar kullanılacak garibim,bundan hiç şüphem yok.Sipariş harika,artık bundan sonra evimizde hiç göremeyeceğimiz,ancak fotoğraflarına bakarak avunabileceğimiz bir enstanteneydi:)
Devamını sabırla bekleyip,izleyeceğiz üstadım :thumbup::saygilar:

Teşekkür ederim, bakalım güzel şeyler çıkarmaya çalışacağım :saygilar:

? ? ? Sen birde uyuyor muydun, şoktayım şuan. :evil:

Hakikaten normal insanlar gibi uyuduğuna kimse inandıramaz beni. Olsa olsa bizim bilmediğimiz bir boyutta birşeydir o . :laugh:

Sorma, çok dertliyim bu konuda, korkunç bir zaman kaybı :( ama gerekiyor işte.. yoksa başka şeyler kaybediliyor..

Forumdaki mesaj başına kelime sınırı kalktı mı ki böyle birşey soruyorsunuz sayın Adminim?? Anlatayım anlatmasına da forum çökmesin sonra :D
Mesaj sınırı aynı ama sistem altyapısını güçlendirdik. :lol: 1.000.000 mesajlık bir konu açsan bile foruma bir şey olmaz, merak etme kardeşim ;D:lollol:

Mesaj sınırı aynı ama sistem altyapısını güçlendirdik. :lol: 1.000.000 mesajlık bir konu açsan bile foruma bir şey olmaz, merak etme kardeşim ;D:lollol:

Mesaj sınırını zorlamadan anlatmaya çalışayım o zaman :D

Reçineli 3D yazıcı genel olarak sıvı halde olan ve ışığa duyarlı (ışık altında sertleşen) sıvı bir reçineyi kontrollü olarak ışığa maruz bırakarak istediğimiz yerleri sertleştirmek suretiyle 3 boyutlu bir cisim elde eden makinalardır. İlk icad edilen 3D yazıcı aslında bu prensiple çalışıyordu. Ancak eskiden kullanılan ışık bir çeşit lazerdi ve hem lazerin kendisi hem de onu hassas bir şekilde belli bir noktaya yönlendirmek karmaşık ve pahalı bir işlemdi. Sonradan lazer yerine projektörlü sistemler geliştirildi, lazer gibi tüm katmandaki şekli hareket ederek taramak yerine aynı anda tüm katmanda istenilen yerlere ışık yansıtarak daha hızlı ve nispeten daha basit makinalar geliştirildi. Ancak bunların hepsi yine de ev tiki veya hobi kullanımı için ulaşılmaz veya anlamsız fiyatlarda olan endüstriyel veya AR/GE cihazlarıydı. (90ların sonunda İTÜ de trisonik laboratuvarında, hızlı prototipleme denilen bu makinadan bahsedildiğini duyduğumda dibim düşmüştü)

Velhasıl, zaman geçti tıp ilerledi, FDM tipi makinalar evlerdeki fabrikalar haline geldi, o arada bu teknolojiyi de daha ucuz daha kolay kullanımlı hale getirelim diye uğraşanlar da oldu ve bir yerden sonra lazer veya projeksiyon yerine sabit bir ışık kaynağının önüne perdeleme yaparak istenilen şekli elde etme fikri ve bununla birlikte de LCD tipi reçineli yazıcılar geliştirildi. Epeydir bu teknolojiyi takip etmeme rağmen makinalar hala pahalı ve baskı hacimleri hayli küçük olduğu içib pek yanaşmıyordum. Sonuçta benim niyetim RC uçaklar için birşeyler yapmak olduğu için baskı hacimleri benim için önemli.

Geçen sene Anycubic firması MonoX yazıcısını çıkardı, 4K ekranlı monochrome LCD ekrana sahip bir makina ve 192x120x245 mm gibi etkileyici bir baskı hacmine sahip bir makina, fiyatı da öncekileri düşününce çok daha makuldü. Arkadaş çevremde de alıp kullananlar oldu, onların tecrübeleri de olumlu olunca ben de artık vakit geldi diyip giriştim..

Bu makinanın çalışma şekli şöyle: Altta bir UV ışık kaynağı var, bu ışık kaynağı üzerinde bir LCD ekran var, 4K çözünürlüklü yani 3840x2400 pixelli, 8.9" ölçüsünde. Bu çöznürlük ve boyut X-Y düzleminde 50 micronluk pixel boyutuna denk geliyor ki bu da aynı hassasiyette baskı yapabilmek anlamına geliyor. Bu ekranın üzerine altı şeffaf plastik olan bir hazne var, bu hazne içine de makinanın ürettiği UV ışığına maruz kalınca sertleşen bir sıvı reçine dolduruluyor. Makinanın tek hareketli parçası olan tabla da Z eksenine bağlı, başaşağı bir halde bu sıvı reçinenin içine dalıyor. Basmak istediğiniz nesne dilimleme yazılımı tarafından istediğiniz tabaka kalınlıklarında dilimleniyor, tabi tabaka kalınlıklarının FDM yazıcılara göre çok daha ince olduğunu da söylemekte fayda var :) standart olarak 50 mikron ve altı diyebiliriz. Her bir dilimleme bir nevi fotoğraf olarak bir dosyaya kaydediliyor. Makina çalışırken bu "fotoğrafları" LCD ekrana gönderiyor, tabi basmak istediğimiz şeyin negatifi oluyor bir nevi bu fotolar, alttan da UV ışık yollanınca LCD enranın bloke ettiği yerlerde hiçbirşey olmazken ekranın ışığın geçmesine izin verdiği yerlerin üstündeki reçine sertleşiyor. İlk katmanda tabla neredeyse haznenin tabanındaki plastik filme değecek kadar yakınken sertleştiriliyor, böylecce sertleşen reçine aynı zamanda tablaya da tutunuyor, sonrasında tabla dilim kalınlığı kadar yukarı hareket ediyor, ekrana yeni dilimin fotoğrafı yollanıyor, UV ışık yanıyor, reçine sertleşiyor, tabla yukarı hareket ediyor, yeni resim ekrana veriliyor vs vs diye tüm obje basılana kadar bu işlem devam ediyor.

FDM yazıcııya göre en büyük avantajı en küçük detayları bile basabilen çözünürlüğü. Bir diğer avantajı da baskı süresinin tamamen tabaka sayısıyla alakalı olması. Sonuçta her bir tabaka aynı süre "pozlanıyor", o tabakada 1mmkarelik bir alan da sertleştirilse tüm tabla alanı da sertleştirilse bu süre değişmiyor. Yani bir şeyden 1 tane basmakla 10 tane basmak arasında süre farkı olmuyor, tabi 10 taneyi tablaya sığdırabiliyorsanız :D
Ama FDMe göre çok daha pis bir iş, herşeyden önce bela bir sıvı reçineyle uğraşmak gerekiyor, pis değil çok pis iş :) Kokusu çok fena Prusa çalışma odasında kendini kabul ettirmiş durumda ama bu meretin gün ışığına çıkma şansı yok, bodrumda geçirecek hayatını :D Hammadde daha pahalı, ve firesi daha fazla. Ve yazıcı tek başına sınırlı kullanıma sahip, tam anlamıyla faydalı olabilmesi için beraberinde bir yıkama/kürleme makinası da gerektiriyor..

Var mı başka merak edilen birşey :)

Son gelenler arasında beni hayrete düşüren bir malzeme var. Öyle ki halen yanlış gördüğümü düşünüyorum:rolleyes:
O gerçekten makas mı?

Evet baya bildiğimiz makas ama aynı zamanda bildiğimiz makas değil ;D:evil: Hem bir değil iki tane var :coolxf: Karbon ve kevlar kumaş kesmek için özel olarak üretilmiş makaslar bunlar.. bir taraf düz bıçaklı, diğer taraf çok minik dişlere sahip. Keserken liflerin kaymadan ve çektirilmeden temiz bir şekilde kesilmesini sağlıyor bu yapı. Kesme açılarının da özel olduğunu söylüyorlar ama ona birşey diyemeyeceğim..

Yaklaşık 10 gündür adamakıllı atolyeye giremiyordum, dün akşam fırsat çıktı, girip biraz temizlik düzenleme vs yaptım, bu sabah da tekrar girip 109un yeni iniş takımı kapaklarıyla hava filtresini monte edip boyamalarını yaptım, pillerini şarj edip uçuşa hazırladım. Ne zaman olduğunu hatırlayamadım bir aralıkta da bir anten direği tasarlayıp basmıştım, onu da tepesine monte edip boyama işlerinden nasibini almasını sağladım. Uçuş vakti yaklaştığı için boyamalar biraz acelece ve uydur kaydır oldu ama idare edicez şimdilik :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Uçuşa giderken de kamerayı yanımda götürdüm, Muhammed sağolsun havada fotoğraf çekimi yaptı biraz. Seçmece birkaç tane poz ekleyiverelim.