3D Baskı RC Uçak Çalışmalarımız

Maksimum “lift” avantaji. Konvansiyonel ucaklarda kuyruk asagi bastirir, kanadin urettigi tasima kuvvetinin bir kismi bunu dengelemeye gider. Canard konfigurasyonunda tum kanat yuzeyleri yukari dogru tasima kuvveti uretir.
Yatay stab aşağı basmıyor mu ki?

Yatay stab aşağı basmıyor mu ki?

yatay stab dediğin canard mı? Canard burnu yukarı iterek kanadın aerodinamik momentini ve ağırlık merkezinin yol açtığı momenti dengeler.
Böylece hem kanat hem kanard taşıma kuvveti ürettiği için toplam “lift” ağırlığa eşit olur, bu da daha düşük drag sağlar.

yatay stab dediğin canard mı? Canard burnu yukarı iterek kanadın aerodinamik momentini ve ağırlık merkezinin yol açtığı momenti dengeler.
Böylece hem kanat hem kanard taşıma kuvveti ürettiği için toplam “lift” ağırlığa eşit olur, bu da daha düşük drag sağlar.
Hayır, kuyrukta da stab var ya. Canard zaten full hareketli elevatör değil mi?

Benim filamentlerin bir kısmı geldi. Baskıya başladım ama ideal ayarları bulmak zaman alacak gibi.
Prusa için hazırladıkları gcode'lar cr6se'de pek iyi çalışmadı.

"Kompeter destegi guzel fikir. Igyro ile deneyecegim. O da olmaz ise son care fortuna tertibati ile geriden trosisleri faaliyete geçirip, krosisleri 45' e çıkarmak"

Google Translate'e yazdım, ama gene anlamadım. Aslında Google da anlamadı ama benim gönlüm olsun diye yine de bir şeyler yazdı. O cevabı da çevirmene yazdım,...
:rolleyes:
Hazreti Kaptan Kirk efendimizin sahabesinden atfen yapilan bir yorumdu. Kompeterin anlayamamis olmasi da baska guzel rastlanti.

Bi de Prusa aldırırlar bunlar adama! :lol:
Ben onu düşündüm ama orijinal prusa almak yerine aynı modelin hazır kitinden 3-4 tane alırım aynı paraya geliyor.
Aslında prusanin malzeme kalitesi fiyatına oranla kötü bir creality cr6se daha iyi ama doğru filament ve doğru sıcaklık geri çekme fan ayarını bulmak lazım. Takıp ettim bazı yabancı youtuberlar var crealitynin en dandik ender 3 serisi ile sanki kalıp plastikmiş gibi baskılar alıyorlar

Ben onu düşündüm ama orijinal prusa almak yerine aynı modelin hazır kitinden 3-4 tane alırım aynı paraya geliyor.
Aslında prusanin malzeme kalitesi fiyatına oranla kötü bir creality cr6se daha iyi ama doğru filament ve doğru sıcaklık geri çekme fan ayarını bulmak lazım. Takıp ettim bazı yabancı youtuberlar var crealitynin en dandik ender 3 serisi ile sanki kalıp plastikmiş gibi baskılar alıyorlar
Aynı üreticinin farklı renk PLA filamentleri bile farklı çıkıyor. Her birini tek tek ayarlayıp kaydetmek lazım. Tam benlik iş!!!

Hayır, kuyrukta da stab var ya. Canard zaten full hareketli elevatör değil mi?

Aa evet ya, ben önde kanardı görünce arkama bakmadan kaçtım arkadaki T kuyruğu görmedim hiç ?? Bu uçak da zaten tam saf kanard değilmiş onu öğrendik, 3 yüzeyli sistemmiş. Ön kanatlar sabit, sadece flapları var. Pitch kontrolü ve stabilite arkadaki konvansiyonel kuyrukla sağlanıyor. Konvansiyonel kanatla canard sisteminin hibrit bir birleşimi. Canardın maksimum taşıma özelliğini bir yere kadar kullanırken dengesizlik sorununu ortadan kaldırıyor. Ön kanat her daim ana kanattan önce stall olacak şekilde tasarlanıyor böylece ana kanat stall olmadan önce uçak burun düşürüp kendini dengeliyor.

Benim filamentlerin bir kısmı geldi. Baskıya başladım ama ideal ayarları bulmak zaman alacak gibi.
Prusa için hazırladıkları gcode'lar cr6se'de pek iyi çalışmadı.

Kolay gelsin, dilimleme yazılımı ne kullanıyorsunuz?

Aynı üreticinin farklı renk PLA filamentleri bile farklı çıkıyor. Her birini tek tek ayarlayıp kaydetmek lazım. Tam benlik iş!!!

Bazı üreticilerde aynı renk filamentlerde bile üretimler arasında fark oluyor..

@Özgür Evren Varol
S3D ve Cura ile denemeler yaptım. Cura ile aldığım ilk parça harika oldu ama ağır çıktı. S3D ile curada aldığım gibi pürüzsüz dış yüzey alamadım. Çeşitli ayarlar denedim kabul edilebilir birşeyler elde ettim diyordum ki bu sefer de hafif çıktı bastığım parçalar :lollol:
Bunları yazıcı ile gelen az miktar filament ile basmıştım, test olsun diye. esun pla+'lar gelince iş iyice karıştı. İlk bastığım ayarlar esun pla+ ile çalışmadı. Şimdi o ayarlar üzerinde çalışıyorum. Yazıcının kayışlarını vs. de biraz kurcaladım, şu an yazıcıyı ilk kurduğumda aldığım kalitede baskı alamıyorum. :lollol:

Ayar işi sürecek gibi.

Bu arada ben forumdaki görselleri hiç göremiyorum.
(Benim tarayıcı ayarları ile alakalıymış, hallettim.)

Son düzenleme:
Esun flimanet yeni lw-pla çıkarmış fiyat olarak colorfabb ınkine göre bir tık daha ucuz ama yinede pahalı
Colorfab 750gr lwpla 450tl den fazla
Esun lwpla 1kg 400tl civarı

Günlerdir bizim uçağın baskı işini ilerletememiştim. Yazıcı ilk geldiğinde güzel birkaç baskı aldım (Test baskıları). Fakat devamında anlam veremediğim şekilde baskılar gayet istikrarlı şekilde bozulmaya başladı. Ana sıkıntı, Y-ekseninde ilk katmandan son katmana kadar eğilen baskı. Ecnebilerin deyimiyle leaning print.
Kontrol ettiğim kısımlar: Y-eksen kayışı gerginliği, tabla eksantrik rulmanları, alt platformun Y-eksen bağlantı elemanları. Bu aşamada birkaç kere de söküp taktım, farklı ayarlar, farklı dilimleyiciler denedim ama sonuç alamamıştım.
Bugün arkadaşım @Koray Polat ile beraber tekrar söktük (Bugün o kadar yağmur-çamur, trafikte Ankara'nın bir ucundan öbür ucuna geldiği için kendisine teşekkür ederim.). Makineyi pişmaniye gibi dağıttık, Y-eksen step motorun bağlantıları sökerken bir tane setskur pıt diye önümüze düştü. O anda taşlar yerine oturdu. Step motorun ucundaki dişlinin setskurların ikisi de gevşemiş, biri önümüze düştü öbürü de düşmek üzereydi. Bariz montaj hatası. Hemen söküp tekrar taktık, ayarını yaptık ve sıkıntı çözüldü.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sıkıntıyı çözmeden önceki ve sonraki baskı örnekleri.

Bu arada yazmayı unuttum. Baskı işindeki acemiliği BF109'dan önce bir tane TA152 basarak gidermeye karar verdim. Duruma göre ikisi aynı anda da devam edebilir.

@Özgür Evren Varol, Umarım sizin konuyu sulandırmıyorumdur. Bu konu hâlihazırda fikir aşamasından maiden'a kadar her aşaması son derece açıklayıcı ve doyurucu, ben de naçizane karşılaştığım şeyleri burada yazmak istedim. Mükerrer konu açıp dağıtmak mantıklı gelmedi.

Son düzenleme: