Mikado Vbar Neo - VBASIC Receiver

Rasim Öztürk

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Merhabalar arkadaşlar,

Vbar Control kullanıcısısınız fakat Vbar Neo veya eski Vbar üniteler harici FBL üniteleri (brain, spirit, beastx, skookum vb.) kullanamıyorsunuz. Daha doğrusu kullanamıyordunuz.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mikadonun bu yeni alıcısı sayesinde artık diğer fbl üniteleri de kullanabileceksiniz.

** Kendisi full range bir alıcı, ekstradan bir satellite'e daha ihtiyaç duymuyor. 9 kanal destekli...

**Telemetri sensörleri üzerine takılabiliyor, Vbar Controle telemetri verilerini gönderebiliyor. T1000 gibi ayrı bir telemetri modülüne ihtiyaç duymuyor.

** Vbar Neo ya yükseltilebiliyor. Böylece satellite'li yani VLink'li bir Neo olabiliyor fark ücreti karşılığında...

Diğer bazı özellikleri de şöyle;

* Vbar Control setup wizard ile kolay ayar imkanı...
* Presetler ve setup wizard sayesinde kolay kullanım; RC arabalar, botlar, uçaklar, jetler için... Aynı zamanda multirotor flight control için veya diğer FBL üniteler için "alıcı" olarak görev yapıyor.
* 5 analog kontrol fonksiyonu ve programlanabilir switch fonksiyonları..
* 9 fiziki çıkış (servo konnektörleri)
* 3 bank (uçuş modu)
* 5 giriş ile 6 mixer, differential mix, servo-throw adjustment, servo-travel limit
* her bir bank için expo, trim ve multi-rate
* kendi kendine trim konsepti, gyroların yardımı olmadan (siz modeli uçururken trim yapan), rotary knoblar ile opsiyonel trim
* Buddybox'a hazır durumda (trainer, master/slave), aynı zamanda crossover buddyboxing ile diğer kumandalarla da master/slave ilişkisi kurabilme
* Model sharing (bind and fly)
* Vbar Control telemetri sensörleri veya Kontronik Telme bağlanabilir
* Event Log
* Macrocell'ler ayarlanabilir mix ler sunuyor, 7-noktalı eğriler, sequencer'ler (bunlar bir nevi yapılacaklar listesi, uçuş öncesi kontroller gibi)
* Multiprotocol Single Line Receiver; diğer sistemler ile tescilli veya açık protokoller üzerinden bağlanabilir (Futaba sbus veya Spektrum satellite gibi), Universal Digital Interface (UDI), analog PPM8 yada PPM12
* Çok sayıda Vbasic veya VbarNeo aygıtı ile zincirleme bağlanabilir, 8 antenli 4 alıcı, 23 fiziksel çıkışlı (servo konnektörlü) gibi kurulumlar yapılabilir..

* Güncellemelere açık yapıda... Yazılım güncelleme ile uçaklar için Vplane, multiler için Vcopter veya heliler için Vbar olabilir. Vbar ve Vcopter için tabii ki Rescue özelliği kazandırılabilir, bütün gerekli sensörleri üzerinde...

Herşey iyi güzel, gelelim fiyata... Henüz ingilterede yok, ama tahmini almanyadaki gibi olur (vbar satellite öyle çünkü)...Almanyada mikadonun sitesinde var, ordaki fiyatlar;

VBar NEO VBasic Receiver -- 100 euro
VBar Control RX-Satellite -- 50.34 euro

Fastladde;

VBar Control RX-Satellite -- 50.95 euro

ANALOG

SINGLE LINE

PLANE

DELTA

Biraz geç kalınmış ama cok yerinde bir hareket :bravo:

Öncelikle Vbar Control kullanıcılarına ve almayı düşünenlere hayırlı olsun.

Gördüğüm kadarı ile Vbar Neo ile birebir aynı donanımı kullanmışlar ki cok akıllıca olmus. Yanlız merak ettigim mesela Brain ile bu Vbar alici arasında nasıl bir bağlantı olacak ?

Son olarak bence fiyatı da gayet mantıklı :bravo:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bence de güzel bir hareket oldu ama şu anda aktif tek VBC kullanıcısı olarak ben tüm modellerimde Neo kullanıyorum abi, o bakımdan şimdilik kimseye bir faydası olmadı ;D

Bağlantı için %100 net bilgim yok ama Sbus gibi tek kablodan bağlantı olur. Single Line denilen şema sanırım onu gösteriyor. Ama 9 servo bağlantı noktasından hangisi çıkış sinyallerini üniteye taşır onu bilmiyorum. Neo+Futaba konfigürasyonunda mesela, AUX1 kullanılıyordu.

Fiyat çok ucuz değil, bir de 100 euroyu verip elimizin altında aslında "full" bir Neo olduğunu bilmek, ama yazılımsal olarak sadece alıcı olarak kullanılmasına izin verilmesi, tamamının açılması için fark ücretini ödemek zorunda olmak rahatsız edici :laugh:

Rasim Öztürk' Alıntı:
...bir de 100 euroyu verip elimizin altında aslında "full" bir Neo olduğunu bilmek, ama yazılımsal olarak sadece alıcı olarak kullanılmasına izin verilmesi, tamamının açılması için fark ücretini ödemek zorunda olmak rahatsız edici :laugh:

Katılıyorum Rasim, moral bozucu bir durum. :'( İnsan bari hiç olmazsa biraz tipini falan değiştirir. :mad:

Ondan sonra kızıyorlar çinliler neden bu yazılımları kırıyor diye. :laugh:

Dün Rasim'le kritiğini yaptık bunun, 100€ buna ver, en az 120-130€ da diğer üniteye ver, zaten neo kaç €?

Bence bu ürünü, fiyat olarak mantıksız olsun, insanlar yine neo alsın, ama "sizin kumanda başka üniteyle çalışmıyor" eleştirilerine de cevap olsun diye çıkarmışlar ;D

İşte amaç biraz da diğer ünite kullanıcıları VBC tercih etmişse bir şekilde gönüllerini etmek.

Kimi ben illa Brain kullanmak istiyorum VBC kumandamla diyor...

Kimi kit almış, yanında Brain gelmiş veya BeastX gelmiş. İkinci elde satamıyor da diyelim, bir ortadoğu ülkesinde yaşıyor olabilir, ikinci el piyasası ölü olabilir, paypal yasaklanmış olabilir. O zaman Vlinkli Neoya 208 euro + 80 euro rescue ödemek yerine 100 euro bu "alıcı"ya ödüyor, ne ünite gelmişse onu kullanıyor. İlana koydu X ünitesini ama satılmıyor diyelim, o ara Vbasic+X fbl kullanıyor. Günün birinde X ünitesi satıldı diyelim, ordan gelen para ile fark ücretini ödeyip Vbasic'ini Vbar Neo'ya yükseltiyor, sadece alıcı değil, alıcı+gyro gibi yani FBL gibi kullanmaya devam ediyor.

Opsiyon sunulması güzeldir. Standart alıcı yerine, neoya yükseltilebilir bir yapı ekstradan opsiyonlar sunmuş yukarıda anlattığım senaryo gibi. Ama ikinci mesajda dediğim gibi, şu an için aktif kullanıcıları göz önüne aldığımızda sadece beni bağlıyor, ben de tüm modellerimde Neo kullanıyorum :D

Bu muhabbetler Brain2 geldiğinde (protos max v2 ile) olsaydı, düşünürdüm.

Rasim Öztürk' Alıntı:
İşte amaç biraz da diğer ünite kullanıcıları VBC tercih etmişse bir şekilde gönüllerini etmek.

Kimi ben illa Brain kullanmak istiyorum VBC kumandamla diyor...

Kimi kit almış, yanında Brain gelmiş veya BeastX gelmiş. İkinci elde satamıyor da diyelim, bir ortadoğu ülkesinde yaşıyor olabilir, ikinci el piyasası ölü olabilir, paypal yasaklanmış olabilir. O zaman Vlinkli Neoya 208 euro + 80 euro rescue ödemek yerine 100 euro bu "alıcı"ya ödüyor, ne ünite gelmişse onu kullanıyor. İlana koydu X ünitesini ama satılmıyor diyelim, o ara Vbasic+X fbl kullanıyor. Günün birinde X ünitesi satıldı diyelim, ordan gelen para ile fark ücretini ödeyip Vbasic'ini Vbar Neo'ya yükseltiyor, sadece alıcı değil, alıcı+gyro gibi yani FBL gibi kullanmaya devam ediyor.

Opsiyon sunulması güzeldir. Standart alıcı yerine, neoya yükseltilebilir bir yapı ekstradan opsiyonlar sunmuş yukarıda anlattığım senaryo gibi. Ama ikinci mesajda dediğim gibi, şu an için aktif kullanıcıları göz önüne aldığımızda sadece beni bağlıyor, ben de tüm modellerimde Neo kullanıyorum :D

Bu muhabbetler Brain2 geldiğinde (protos max v2 ile) olsaydı, düşünürdüm.

O da bana yaradı :laugh: ;D

Şimdi bu alıcı sayesinde Brain bi ünite ayarları Vbar kumanda üzerinde yapılabilir hale gelmiş mi oluyor ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Şafak ALTINTAŞ' Alıntı:
Şimdi bu alıcı sayesinde Brain bi ünite ayarları Vbar kumanda üzerinde yapılabilir hale gelmiş mi oluyor ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Zannetmiyorum, sadece alıcı olarak iş görüyordur.

Aynen, bilgisayar veya bluetooth la ayar yapılıyor braine... Bu sadece alıcı olarak iş görüyor sinyalleri sbus gibi braine iletiyor, bir de telemetri verilerini kumandaya gönderiyor.

Chris Reibert ürünle ilgili bir tanıtım videosu çekmiş. Başları yukarıda anlattığımız şeyler genel olarak ve kayıt etme app yükleme ile geçmiş. Sonlara doğru kumandadan ne gibi menüleri olduğu görülüyor.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Meraktan bakayım dedim, fiyatı yukarıda yazdığımız gibi 100 euroya yakın olmuş fastladde, 97 küsür...

Yaklaşık 132 euro verip neo ya (pro sürüm, express değil) yükseltilebiliyor... (vlinkli, yani dahili satelliteli...)

Yaklaşık 184 euro vererek rescuelu pro sürüme yükseltilebiliyor. Aradaki fark 52 euro civarında olmuş rescue ile... Haricen almaktan daha mantıklı olmuş (öylesi 72 euro civarında)

İndirimdeki bazı vbc kumandalar var vbasicli fastladde, orda görüp aklıma geldi.

VBC kumanda + vbasic = 488 euro... Üstüne 184 euro da pro+rescue olacak şekilde neo upgrade... 672 euroya kumanda, rescuelu ünite, full range alıcılı/satelliteli...

Özetle... İyi para :D Artı bir özet daha, kurlar uçmuş ülke şahane ;D

İçinde olan donanımı (özelliği) yazılımla kapatıp, sonra açmak için exta para istemek firmaya olan sevgiyi arttırıyor [emoji1]

570 de hem brain (ikon), hemde vbar mini kullanmış biri olarak şunları söyleyebilirim. Vbar brain den daha başarılı uçuş performansı sergiliyor, gainleri biraz daha yüksek kullandığım halde herhangi bi titreme yok, özelikle agility harika çalışıyor , dayadım 120 ye modeli havaya yapıştırdı resmen, hareketler daha keskin çıkıyor, brain de agility arttırınca pek bi fark hissetmediğim halde vbar da çok farkediyor, hem yüksek gain de hemde başarılı agility performansı sayesinde vbar mini den daha çok memnun oldum.

Doğal olarak içimden şunu dedim bide rescue olsa mis gibi ünite,

Yani yiğidi öldür hakkını yeme misali.

1 Euro =1 tl olsa bas parayı tareq gibi döşe full mikado tesisatı bak keyfine, malesef dolar kuru bizi fiyat performans ürünlerine mahküm ediyor.

Ali Yalçın' Alıntı:
malesef dolar kuru bizi fiyat performans ürünlerine mahküm ediyor.

Vbar performans ürünüdür ama ucuz değildir, brain ise fiyat performans ürünüdür denirse, buna çeşitli itirazlar gelebilir Ali :)

Kuyruk için mesela, slider üzerinde toplasan 2cm lik bir hareket alanı var değil mi? Peki bizim alışık olduğumuz ünite ayarları, kuyruk hızları bunun kaçta kaçını kullanıyor? Çok azını...

Brain kullanılan bir uçuş mesela;

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Abi ben onu at9 için dedim, yanlış anlaşılma olmasın,[emoji23] ünite konusunda iki ünite de şahane tabiki, 3g den geliyoruz brain eleştirmek haddimize değil tabikide, ama brain ile vbar arasında fark yok demekte olmaz, zaten pilotaj da belli seviye ye gelmeden bu fark hayatta anlaşılmaz, farkı anlamak için iki ünitenin biriyle uzun süre uçmak gerekiyor.