Mini Skywalker 840mm

- VolkaN -

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Geçenlerde hobbykingden 23 dolar olarak fiyatını görünce hemen sipariş verdiğim uçağı topladım ve uçuşa hazır hale getirdim. uçağı alırken öyle direk fiyatına bakarak alınca toplamada biraz sıkıntılarla karşılaştım tabikide ama sonuç olarak şu anda uçuşundan en keyif aldığım uçağım bu oldu, hatta yedek olarak birtane daha alsammı diye düşünmedimde değil. o nedenle tavsiye ediyorum, yapım aşamları ve ilk uçuş videosuda aşağıda. ilk uçuşda uçağı elden attık ama yerden kaldırmayı deneyince yerdende rahatça havalandı.

uçağı aldığım link :
ben avrupa deposundan aldım ve 10-11 gün gibi kısa bir sürede elime ulaştı.

malzeme olarak servolar 4 adet 9gr kullandım ama bu uçak için büyük bu servolar, masraf yapmamak için genede kullandım ama ayarı yapınca süper uçtu.

motor ve esc : bir arkadaşın verdiği LT-2204 KV2200 motor ve escyi kullandım, bu uçağın motor mountu okadar ufakki motor mountu değiştirmek zorunda kaldım yani çok büyük bir motor koyma şansımız yok, arkadaşın verdiği motordan çok memnun kaldım.

pil : 1000 mah zippy pil kullanıyorum, zaten uçağın içi okadar darki birtane pil koyunda kablo sıkıştırcak yeri zor buluyorsunuz :D

pervane : 5x4.3 pervane kullandım, zaten bu veya 6 boydaki bir pervane olur, daha büyüğü kuyruğa çarpar kesin.

kutu ve paketleme geerçekten güzel.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

servolar 9gr olunca yuvalar ufak geldi ve onları genişletmek için biraz çalışmam gerekti.

elevator servosu takılan yerde ufak olduğu için internette gördüğüm farklı bir yöntemi uyguladım ve dik olarak takmak için bir delik deldim, fakat bu seferde servonun arka kısmı çok dışarda kaldı ve bir arkadaşımın rudder etkisi yapabilir uyarısı üzerine mecburen kullanmayı düşünmediğim rudder servosunuda gövdeye takarak ters rudderla düzeltmeye karar verdim. bir diğer sorunda arkadaki servo ağır gelince burna ağırlık merkezini tutturabilmek için ağırlık koymam gerekti.

servo yuvaları ile işler bitince parçaları birbirine yapıştırmaya başladım, yapıştırmak için 5dk lık epoksi tercih ettim, çok az eyrde sıcak silikon kullandım.

bunlarda uçağın bitmiş halinin resimleri, özellikle pil konulmuş halinide çektim, uçağın içi çok dar ama uçuşu dediğim gibi çok güze ve stabil.

burdada ilk uçuş videoları var, telefon kamerası çok iyi çekmemiş ama yinede hiç yoktan iyidir,
ilk uçuşda servo ayarlarını dual rate ve exp vererek okadar çok kısdımki anca ozaman sakince uçurabildim, isminin skywalker olduğuna kanmayın uçak son derece atak ve hareketli, o nedenle aileron servolarım şu anda %35 dual rate ve %60 exp ile ayarlı, yani servoların sadece %35 lik limitini kullanıyorum, aksi taktirde uçak gerçekten sağlam refleksler gerektiriyo kontrol için :D, bir güzel yanıda motora gaz verince güzel hızlanması ama gazı kesincede sakin sakin dolanabilmesi, her türlü uçuş içinde uygun yani.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

haftasonu mini skywalkeri birde havada büyük abisi skywalker ile takip ederek, hava takip videosu çektik. burdada videosu mevcut, videonun sonlarında başka uçaklarıda takibe alıyoruz.

GÜNCELLEME (FPV EKİPMANLARI)

uçak güzel uçunca ve çok memnun kalınca ucundan fpv işine girmek gerek diye düşündüm ve az önce aşağıda listelediğim malzemeleri sipariş verdim. 5.8G görüntü sistemi seçtim, çünkü 2.4 G kumanda kullanıyorum, sonucun nasıl olacağını ürünler elime ulaşınca bu konu başlığı altında paylaşırım gene.

Malzeme Listesi :

uçağın üzerine yerleştireceğim kamera ve 5.8 verici bütünleşik parça :

direk uçağın pilinden enerji vereceğim için araya bir filtre:

gözlük olarakda üzerinde 5.8G alıcısı ile gelen bu gözlük:

evet fpv denememiz için vermiş olduğum siparişler elime ulaştı ve hemen pazar günü gidip montajı yaptık ardından da ilk gözlüklü fpv uçuşumuzu gerçekleştirdik.

kamera gerçekten baya baya ufak birşeymiş, alırken zaten 7 gr diye yazıyordu ama insan görmeden inanamıyor :D tam bu mini skywalker için ideal bir kamera olduğunu gördüm.

ilk olarak almış olduğum filtreyi kameraya lehimledik, aşağıdaki gibi bir bağlantı elde ettik, resimde gözüken beyaz kablo hiçbir yere bağlı değil, sanırsam microfon içindi o kablo. kullanmadım ben.

uçağın üzerine montajı ise şu şekilde gerçekleştirdim.

ilk uçuş olduğu için yanımda arkadaşlar hazır beklediler gözlüğü acil durumda çıkarmak için :D, ben kamerada kanal olarak C bandı 8 nolu kanalı seçtim, neden bunu seçtim derseniz benimde hiçbir fikrim yok, 40 kanal diyor ama bu kanallar arasında nasıl bir fark var, ehpsi aynı görüntüyü veriyormu yoksa biri diğerinden dahamı iyi bende pek bilgi bulamadım bu konuda, sanırsam aynı anda uçanlar frekansı karıştırmasın diye olabilir, bu konuda bilgisi olan varsa bilgi verebilirse benimde gerçekten işime yarar.

görüntü kalitesi olarak kullandığım jr dsx9 dsm2 kumanda ve alıcı menzilimde dolandım uçakla, hatta menzil sınırınada çok gitmedim yakın mesafede görerek uçtuğum mesafelerde dolandım ve görüntüde hiç kesilme olmadı, görüntü kaliteside beklediğimden iyiydi, DVR kayıt cihazim olmadığı için gözlüğe bağlı, görüntüyü çekemedim burda yayınlayamıyorum. ilk izlenimim bence fiyatına göre baya iyi bir çözüm oldu bu uçak için, hatta daha sonra daha büyük bir uçakda mesela mini talan da, bu kamerayı servoya monte ederek hareketli halede getirebilirim, onda daha fazla yere sahip olacağım çünkü. inişi gözlüğü çıkararak yaptım ,ilk uçuş olması nedeniyle inerken çakılmamak için böyle bir önlem aldım, ilk uçacak olanlarda bence etrafa alışmadan inişi gözlüğü çıkarıp görerek yapmalılar.

Mini Skywalker 840mm

Yeni model hayırlı olsun Volkan %p Güzel günlerde, keyifli uçuşlar ;)

Bir ara Pilottr'de indirim zamanı bulun benzeri vardı, ben de 1 tane alayım mı diye düşündüm ama sonradan vazgeçmiştim :)

Mini Skywalker 840mm

Fiyatına göre çok başarılı görünüyor, uygun fiyatlı eğlenceli bişeyler arayanlar için bence süper.

Konu içinde teşekkürler gayet başarılı bi uçuş olmuş elinize sağlık

HTC One M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mini Skywalker 840mm

Hayırlı olsun Volkan güzel olmuş güle güle uçur.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mini Skywalker 840mm

teşekkür ederim hepinize, yazmayı unutmuşum önemli bir şeyi daha ekliyeyim burdan almayı düşnenler olursa, ilk uçuşda servo ayarlarını dual rate ve exp vererek okadar çok kısdımki anca ozaman sakince uçurabildim, isminin skywalker olduğuna kanmayın uçak son derece atak ve hareketli, o nedenle aileron servolarım şu anda %35 dual rate ve %60 exp ile ayarlı, yani servoların sadece %35 lik limitini kullanıyorum, aksi taktirde uçak gerçekten sağlam refleksler gerektiriyo kontrol için :D, bir güzel yanıda motora gaz verince güzel hızlanması ama gazı kesincede sakin sakin dolanabilmesi, her türlü uçuş içinde uygun yani.

Mini Skywalker 840mm

Hayırlı olsun Volkan abi, kırımsız uçuşlar.
Mini modellerin yeride bir başka oluyor. :)

Mini Skywalker 840mm

Kadir Kurt' Alıntı:
Hayırlı olsun Volkan abi, kırımsız uçuşlar.
Mini modellerin yeride bir başka oluyor. :)

kendim uçak yapmaya ara verdim bu aralar, böyle güzel hazır modeller bulunca :D el becerimiz paslancak bu gidişle :p

Mini Skywalker 840mm

haftasonu mini skywalkeri birde havada büyük abisi skywalker ile takip ederek, hava takip videosu çektik. burdada videosu mevcut, videonun sonlarında başka uçaklarıda takibe alıyoruz.

Mini Skywalker 840mm

Volkan Güneş' Alıntı:
Çekim kalitesi oldukça güzel Volkan, ellerinize sağlık :thumbup:

Video çekimş yapan kamera, kullandığın FPV sistemi ile ilgili biraz daha bilgi ve ürün linki alabilir miyiz ?

Ayrıca bir de bu ekipmanların uçağa montajını gösterir resim de ilave edebilirsen süper olur :thumbup:

Ucuz yollu güzel bir FPV sistemi olmuş diye düşünüyorum %p

Mini Skywalker 840mm

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Çekim kalitesi oldukça güzel Volkan, ellerinize sağlık :thumbup:

Video çekimş yapan kamera, kullandığın FPV sistemi ile ilgili biraz daha bilgi ve ürün linki alabilir miyiz ?

Ayrıca bir de bu ekipmanların uçağa montajını gösterir resim de ilave edebilirsen süper olur :thumbup:

Ucuz yollu güzel bir FPV sistemi olmuş diye düşünüyorum %p

mehmet merhabalar, sanırım bir yanlış anlama olmuş düzelteyim, aslında benim uçakta fpv sistemi yok :D , önde gözüken uçak benim ufak mini skywalker, çekimi yapan uçak arkadaşın 1900 cm lik skywalker fpv uçağı. yani arkadaşın uçakta yüklü tüm fpv sistemi. kayıt mobius ile yapıldı. ama aşağıda takip etmek için başka bir kamera ile full hd video aktarımı yapan baya pahalı bir sistem kullanıyordu arkadaş.

yinede henüz alıp kullanmamakla beraber internette bir kişinin şu malzemeleri mini skywalkera monte ederek kullandığını gördüm, onların linkide şu şekilde

https://hobbyking.com/en_us/boscam-5-8ghz-cloud-spirit-circular-polarized-antenna-set-sma.html
https://hobbyking.com/en_us/aomway-mini-200mw-vtx-and-fpv-tuned-600tvl-camera-combo-pal.html

ama dediğim gibi alıpda denemedim bu ürünleri, ama bu gidişle fpvye girecek gibiyim bende.

Mini Skywalker 840mm

Evet Volkan, ben yanlış anlamışım pardon :laugh: :D

Mini Skywalker 840mm

uçak güzel uçunca ve çok memnun kalınca ucundan fpv işine girmek gerek diye düşündüm ve az önce aşağıda listelediğim malzemeleri sipariş verdim. 5.8G görüntü sistemi seçtim, çünkü 2.4 G kumanda kullanıyorum, sonucun nasıl olacağını ürünler elime ulaşınca bu konu başlığı altında paylaşırım gene.

Malzeme Listesi :

uçağın üzerine yerleştireceğim kamera ve 5.8 verici bütünleşik parça :

direk uçağın pilinden enerji vereceğim için araya bir filtre:

gözlük olarakda üzerinde 5.8G alıcısı ile gelen bu gözlük:

Mini Skywalker 840mm

evet fpv denememiz için vermiş olduğum siparişler elime ulaştı ve hemen pazar günü gidip montajı yaptık ardından da ilk gözlüklü fpv uçuşumuzu gerçekleştirdik.

kamera gerçekten baya baya ufak birşeymiş, alırken zaten 7 gr diye yazıyordu ama insan görmeden inanamıyor :D tam bu mini skywalker için ideal bir kamera olduğunu gördüm.

ilk olarak almış olduğum filtreyi kameraya lehimledik, aşağıdaki gibi bir bağlantı elde ettik, resimde gözüken beyaz kablo hiçbir yere bağlı değil, sanırsam microfon içindi o kablo. kullanmadım ben.

uçağın üzerine montajı ise şu şekilde gerçekleştirdim.

ilk uçuş olduğu için yanımda arkadaşlar hazır beklediler gözlüğü acil durumda çıkarmak için :D, ben kamerada kanal olarak C bandı 8 nolu kanalı seçtim, neden bunu seçtim derseniz benimde hiçbir fikrim yok, 40 kanal diyor ama bu kanallar arasında nasıl bir fark var, ehpsi aynı görüntüyü veriyormu yoksa biri diğerinden dahamı iyi bende pek bilgi bulamadım bu konuda, sanırsam aynı anda uçanlar frekansı karıştırmasın diye olabilir, bu konuda bilgisi olan varsa bilgi verebilirse benimde gerçekten işime yarar.

görüntü kalitesi olarak kullandığım jr dsx9 dsm2 kumanda ve alıcı menzilimde dolandım uçakla, hatta menzil sınırınada çok gitmedim yakın mesafede görerek uçtuğum mesafelerde dolandım ve görüntüde hiç kesilme olmadı, görüntü kaliteside beklediğimden iyiydi, DVR kayıt cihazim olmadığı için gözlüğe bağlı, görüntüyü çekemedim burda yayınlayamıyorum. ilk izlenimim bence fiyatına göre baya iyi bir çözüm oldu bu uçak için, hatta daha sonra daha büyük bir uçakda mesela mini talan da, bu kamerayı servoya monte ederek hareketli halede getirebilirim, onda daha fazla yere sahip olacağım çünkü. inişi gözlüğü çıkararak yaptım ,ilk uçuş olması nedeniyle inerken çakılmamak için böyle bir önlem aldım, ilk uçacak olanlarda bence etrafa alışmadan inişi gözlüğü çıkarıp görerek yapmalılar.

Mini Skywalker 840mm

Hadi gözün aydın Volkan :thumbup: Sen de artık yavaştan yavaştan FPV işine bulaşıyorsun demek :D

Benzer kısa mesafe FPV ekipmanlarından bende de var. Eğer uygun bir model denk getirebilirsem, sırf nefis köreltmek ;D için ben de denemek istiyorum