Mini üniversal flaşör

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
Hafta sonu, Mesut Sübakan Hoca bir jetin test uçuşlarını yaptı. Kendi tasarımı olan trainer sınıfı jet mükemmel uçtu. Hoca kanat uçlarına birer ışık monte etmiş ve onları Almanya'dan fuardan almış. Kimbilir kaç Euro vermiş sormadım.
Meşhur yerli A340 ve A330'u yapıp uçurmuş olan Bülent Deveci de bu tür ışıkları çok beğendiğini söyledi. Açıkçası ben onun uçaklarına özel ışıklandırma modülleri tasarlayıp üretmiş birisi olarak epey bir bozuldum.
Şunu bir hatırlayalım...
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bana göre oldukça başarılı bir ışıklandırma uygulamasıydı.
Neyse uzatmayalım... Bülent Deveci ile konuşurken, neden böyle bir flaşörün hoşuna gittiğini anlattı. Bu arada fotoğrafı yok ama şöyle düşünün: Bombe plastik (kırmızı ve yeşil), kamyonetlerde olabilecek ekstra sinyal lambası gibi bir parça. İçinde 1S 50 mAh LiPo var. Kenarında minik bir buton ve diğer kenarında da şarj soketi mevcut. İki yandan birer vida ile monte ediliyor. Scale görünümü falan hak getire ve kumandadan kontrol edilmiyor. Butona bir basınca tek bir basınca çift çakar, tekrar basınca yavaş yanıp sönen beacon, sonra süreki ON ve nihayet tekrar basılınca OFF.
Yani kısaca yanına bile yaklaşmayacağım basitlikte bir şey.
Ama Bülent dedi ki, "hocam bunlar üniversal kullanılabilir ve çok kolay monte edilir, dolayısıyla tercih edilir". Ben de peki dedim... Devreyi dün akşam breadboard üzerinde yapıp kodu hazırladım. Bu akşam da baskılı devrede yaptım. Bunun altında bir LiPo olacak. Buton daha iyi bir konuma alınacak. Ve tabii bir de sinyal lambası gibi bir plastik kabın içine yerleştirilecek. Belki lexan ve vakum ile şeffaf kapaklar yapıp tabanını 3D yazıcıda basmak mümkün olabilir. Bakalım talep olacak mı. :D :p

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Abi süper, ben hasta oldum buna :heartxf:, aslında benim 450 için düşünüyorum şöyle görkemli bir ışık sistemi , müşterin hazır abi, daha arabacılar var , potansiyel müşteri de çok.Eh , şahsa özel çalışma olursa , fiyat da ona göre olur , valla ben istiyorum abi.....:D

• Beğen
Tepkiler: Türker Akgün
Abi süper, ben hasta oldum buna :heartxf:, aslında benim 450 için düşünüyorum şöyle görkemli bir ışık sistemi , müşterin hazır abi, daha arabacılar var , potansiyel müşteri de çok.Eh , şahsa özel çalışma olursa , fiyat da ona göre olur , valla ben istiyorum abi.....:D
Al sana RCFanatik! Ne görse istiyo! :p :D
Bana ışık sisteminin özelliklerini söylemen gerekiyor öncelikle. Renk ve yanma patterni olarak.

Sümer abi bu videodaki flaşlar aslında istediğime yakın,sadece çakma aralarında bekleme süresi biraz daha uzun olabilir.Süre uzun olursa gözün dinlemeye vakti oluyor ,daha da gerçekçi olur diye düşündüm.Aradım aradım istediğime en yakın bu videoyu bulabildim

1-Ön lamba beyaz sabit
2-Search light beyaz sabit(illa olması şart değil)
Landing gear uçlarında;
3-Sağ yeşil sabit
4-Sol kırmızı sabit
5-Alt kırmızı flaşlı strobe
6-Üst kırmızı veya beyaz flaşlı strobe
7-Kuyruk kırmızı beacon ,sabit de olabilir.
Toplam 7 adet ama , lamba boyutları da problem:rolleyes:
Mesela landing gear lambaları 3 mm den büyük olunca sıkıntı, görüntü orantısız ve komik oluyor.Eğer hesaplamaları bozacaksa onları da iptal edebiliriz, olmazsa olmaz değiller bana göre.
Umarım anlatabilmişimdir , çünkü flaşın nasıl çakması istendiğini göstermek kolay da anlatmak epey bi zormuş :lollol:
Boş zamanında,vakit bulursan , sadece ricam olur abi...acil bir istek değildir kısacası ,şimdiden teşekkür ederim :saygilar::)

• Beğen
Tepkiler: Mustafa ÇOBAN
Doğru dürüst ışık için 1W power LED gerekir ama onlar 3mm'den çok büyük.
Kırmızı yeşil NAV ışıkları için normal LED kullanırız.
Kuyruk, sırt ve karında power LED kullanırız.
Bu çakma patternini hiç tutmadım. Aşırı sıralı ve düzenli.
Bir de bu pırpır çakma olayı hoş değil.
Gerçek helikopterlere baktın mı? Onlarda nasıl acaba?
Benim önerim sırt ve karındaki kırmızılar birlikte ve tek çaksınlar (beacon). Kuyruktaki beyaz ise strobe olarak çift çaksın. Ancak bu çakmalar birbirleri ile senkron olmasınlar.

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Abi haklısın, bunlar hep oyuncak görünümlü çakarlar.Gerçeği tek ve uzuuun aralıklarla çakıyor.Kumandadan kontrol edebilmek hoş olur ama uçuş öncesi ayrı bir batarya ile elle açıp kapatmakta çok zor olmaz, Yani bana her ikisi de uygun,ve ne kadar basit olursa o kadar az sorun demek.Abi ben niye yazıyorum ki, sen bunların gerçeklerini de görüp belki de binmişsindir bile , ve eminim en gerçekçi patterni de biliyorsun.Dediğin pattern de çok güzel , ,power ledli olunca da ayrı bir kalite ve güzellikte olacağından şüphem yok.:)

Abi haklısın, bunlar hep oyuncak görünümlü çakarlar.Gerçeği tek ve uzuuun aralıklarla çakıyor.Kumandadan kontrol edebilmek hoş olur ama uçuş öncesi ayrı bir batarya ile elle açıp kapatmakta çok zor olmaz, Yani bana her ikisi de uygun,ve ne kadar basit olursa o kadar az sorun demek.Abi ben niye yazıyorum ki, sen bunların gerçeklerini de görüp belki de binmişsindir bile , ve eminim en gerçekçi patterni de biliyorsun.Dediğin pattern de çok güzel , ,power ledli olunca da ayrı bir kalite ve güzellikte olacağından şüphem yok.:)
Şimdi şu aşamaya geldik:
Öncelikle 450 sınıfı bir alet için boyut ve ağırlık çok önemli. O nedenle fanteziye gerek yok. Yanitüm ışıklandırma modülü 3D basılmış bir kutuda olacak ve kutu üzerindeki minik bir buton devreyi açıp kapatacak. Kumandadan kontrole gerek yok. Ayrıca sistem 1S LiPo ile çalışacak. Bu amaçla bulabileceğimiz en minik LiPo'yu da kutuya entegre edeceğiz.
Devre çalıştığında iki adet klasik LED (5mm de olabilir 3 mm de) sürekli yanık olacak. Bunların biri kırmızı diğeri yeşil olarak navigasyon ışığı olacaklar.
Bunların dışında iki çift (tümü kullanılmak zorunda değil) çakar LED olacak. Bunlar 1W PowerLED olarak planlandı. Bir çift tek çakarken diğer çift çift çakacak.
Bu çakar ışıklarda gerçekçilikten uzaklaştıran en önemli şey, tümünün sürekli ve monoton bir şekilde bir sıra halinde çakmasıdır. Benim oluşturduğum kod iki LED çiftini tamamen asenkron çaktırmaya yönelik.
Aşağıdaki videoda bu söylediğimi görmek mümkün. LED'lerden birini (çift çakanı) beyaz Strobe light olarak diğerini de (tek çakanı) kırmızı Beacon olarak düşünebilirsiniz.

Sümer abi harikasın , kod yazılmış bile :eek::hoppa:
Manuel çalışması güzel olur, olası bir arıza tüm sistemi tehdit etmez ( sanki marsa uydu gönderecem de :lollol:)
Öte yandan ağırlık konusununda gramajlar dediğin gibi çok önemli lakin endişe etme , 450 olmasına rağmen 5 PAL çevirecek ve bu ciddi bir kaldırma gücü.Fuside mekaniğin yerleşimi ağırlık merkezini allak bullak ediyor, zaten ön tarafa dengeleyici olarak ciddi miktar ağırlık konulacak, bunun bir kısmı bizzat modülün olması problem olmaz.:)
Ben de mekanik üzerinde çalışıyorum , pili tam ana dişli altına aldım, hatta esc yi de alacağım, toplamda 330 gram olan fusi benim abartılı tamirat,boya ve vernik işlerinden dolayı 380 gram olarak tamamlandı.Hedef 1300 gram , eğer 1300 ü geçmeden biterse , 5 PAL ile rahat uçan bir alet olacak.Hesaplamalarda bir hata olursa yapacağın modülü ömür boyu bir hatıra olarak saklarım artık :laugh::thumbup:
Ellerine sağlık abi , tekrar bana o değerli vaktini harcadığın için teşekkür ediyorum.:saygilar: