Mini Vbar // Koala Mini K-Bar : Advance - Gelişmiş Parametre Ayarları

Hakan Ülgenalp

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Ustalarım , ayarları yeniden güncelledim , yanlız en baştaki ekrana dokunmadım , burada üniversite kep işaretine basınca bir takım ayarlar daha çıkıyor , bilenler bi yardımcı olabilirlerse memnun olurum :saygilar:

Mesela tail kısmında expo 50 yazıyor :eek:....

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu mesaj aşağıdaki konudan taşınarak yönetim tarafından açılmıştır.

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Ustalarım , ayarları yeniden güncelledim , yanlız en baştaki ekrana dokunmadım , burada üniversite kep işaretine basınca bir takım ayarlar daha çıkıyor , bilenler bi yardımcı olabilirlerse memnun olurum :saygilar:

Mesela tail kısmında expo 50 yazıyor :eek:....

Şimdi Hakan abi, orası ünitenin advanced arayüzü. Ayarları birer cümle ile özetleyelim.

RC Deadband; kumanda potansiyometrelerinin hassassiyet sorunlarına karşı, stick merkezinde ne kadarlık bir bölgede stick inputlarının dikkate alınmayacağını ifade ediyor. Sen stickleri hiç hareket ettirmesen de tam bi değer okuyamayıp belli değerler arasında sürekli geziniyor ya mesela -1 0 +1 -1 0 +1 +1 -2 0 -1 gibi... Orayı görme, ben komut vermiyorum, kumanda o bölgede hassas değil diyoruz biz bu ayar yardımıyla...

Acceleration; kuyruk rotorunun hızlanmasını (veya yavaşlamasını) ayarlıyor. Low prm için daha düşük değerler ayarlıyoruz, normal heliler için 30-60, scale için 25-40 arası ayarlıyoruz.

P ve I gainler; kuyruk kontrol çevriminin proportional (rate) ve integral (heading hold, avcs) gainlerini ayarlıyoruz.

Stop Gain A ve B; Her iki yönde kuyruk duruşlarında ekstra bir gain gibi düşünebiliriz bunu. Dönüşten sonra daha keskin bir kuyruk duruşu için saatyönü pirolar için A, saatyönü tersi pirolar için B olmak üzere (rotoru standart saatyönü dönen heliler için tabi bu), bu gainleri ayrı ayrı ayarlayabiliriz. Mesela sağdan duruşlarda çat diye duruyor, soldan duruşlarda yavşak bi şekilde duruyorsa, uygun olanı biraz arttırıyoruz.

Optimize; Bunu açıyoruz, ve her iki yönde dönüşler duruşlar gerçekleştiriyoruz. Her iki yönde aynı davranışı elde edecek şekilde optimize ediyor. 80 üzerine çıkmışsa ve hala zayıf bir kuyruk performansı varsa, kuyruk üzerinde biraz mekanik olarak çalışmak gerekiyor. Düşük kafaturu, küçük kuyruk palleri, slider üzerinde az hareket alanı gibi sebepler buna yol açabilir.

Torque precompensation; collective ve cyclic hareketleri sonrası kuyruğun çat diye durması, duruşlar sonrası geri sekme veya duramayıp bir miktar hareketini sürdürme yapmaması gerekir. Collective için dikey tırmanışlarla, cyclic için fliplerle gözlemliyoruz kuyruğu ve olağandışı hareketler varsa uygun değerleri kurcalıyoruz.

Zero collective; kumandadan collective 0° pozisyonunu öğretiyoruz. Sticki ortaya alıp, set kutucuğuna tıklıyoruz.

Expoya gelince, ünite içinde ana rotor için 15, kuyruk için 50 expo verilmiş olarak geliyor. Bu bence yeterlidir abi, kumandadan bunun üzerine extra expo vermeye çok gerek yok kuyruk için. Ana rotor için sen bilirsin, biraz daha arttırılabilir.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet ÖZER

Eline sağlık Rasim çok güzel açıklama :saygilar:

Konu içinde sağ olasın Hakan abi güzel kaynak olacak :saygilar: