Model Planını Maket Kartonuna Aktarma

• Konbuyu başlatan Üye silindi 2027
  • Başlangıç tarihi
  • 4,508
Ü

Üye silindi 2027

Guest
Arkadaşlar şu aralar Flite Test in uçak modellerini yapıyorum. Versa Wing modelini yaptım, fpv için kullanacağım. Şimdi de Spitfire modelini yapmak istiyorum.

Ancak bir sorun var, planı mükemmel şekilde maket kartonuna aktaramıyorum. Üstüne kenarlardan bantla yapıştırıyorum. Ama maket bıçağı ile kesmeye başlayıp biraz ilerleyince yavaş yavaş plan kayıyor. Düzeltiyorum ama sürekli milimetrik hatalar oluyor, istediğim mükemmel görüntüyü yakalayamıyorum.

Spitfire modelinin mükemmel olmasını istiyorum. Güzelce hazırlayıp, boyayıp alttaki gibi bir hale sokmak istiyorum. Dolayısıyla ufak hataları engellemek istiyorum.
Kullandığım maket kartonunun dışı kraft kaplama olanlardan. Sizce nasıl yapabilirim ?

Biraz araştırdım, sprey yapıştırıcı kullananlar var. Ancak fiyatları internetten araştırdığımda hep 50 lira civarında, gereksiz harcama. Ucuz olanlar da japon yapıştırıcısı gibi bir şey. Bana planı yapıştırıp, kesip, sonra da kağıdı geri çıkarabileceğim bir yapıştırıcı lazım.

İlkokul yıllarında siyah naylon gibi bir şeyi iki kağıt arasına koyup üsttekinden çizer, alttaki kağıda şekli geçirirdik. Öyle bir şey olabilir mi ?

Her türlü fikre açığım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bende yapmistim ft spitfire modelini. Çok özenerek yapmıştım. İlk uçuşta cg problemi yüzünden stabil uçmamışti sonra yeni model gelince elektroniği söküp 2. Şans vermemiştim.

Ben planı kopya kağıdı ile maket kartonuna çiziyorum. Birden fazla kopya kagidi alıp planın altına koyup planı bantla sabitledikten sonra cetvelle çizebilirsiniz. Sadece biraz uğraş gerektiriyor.

Kadir Kurt' Alıntı:
Bende yapmistim ft spitfire modelini. Çok özenerek yapmıştım. İlk uçuşta cg problemi yüzünden stabil uçmamışti sonra yeni model gelince elektroniği söküp 2. Şans vermemiştim.

Ben planı kopya kağıdı ile maket kartonuna çiziyorum. Birden fazla kopya kagidi alıp planın altına koyup planı bantla sabitledikten sonra cetvelle çizebilirsiniz. Sadece biraz uğraş gerektiriyor.

Teşekkürler, ft modellerine başlamadan önce sizin konulara göz gezdirmiştim. Kopya kağıdını deneyeceğim.

Ben aslında bu modeli öyle uçurayım diye yapmıyorum pek. Çok sevdiğim bir model, tabi ki birkaç defa uçururum ama evde güzel bir dekor olsun diye yapıyorum. Hem de boş vakit uğraşı oluyor kes-yapıştır.

Fpv olayı asıl sevdiğim şey. Bu yüzden aslında FT Explorer modelini yapmayı düşünüyordum ama bu modeli görünce önceliği buna verdim.

Özgür Kılınç' Alıntı:
Teşekkürler, ft modellerine başlamadan önce sizin konulara göz gezdirmiştim. Kopya kağıdını deneyeceğim.

Ben aslında bu modeli öyle uçurayım diye yapmıyorum pek. Çok sevdiğim bir model, tabi ki birkaç defa uçururum ama evde güzel bir dekor olsun diye yapıyorum. Hem de boş vakit uğraşı oluyor kes-yapıştır.

Fpv olayı asıl sevdiğim şey. Bu yüzden aslında FT Explorer modelini yapmayı düşünüyordum ama bu modeli görünce önceliği buna verdim.
Youtube de bunun ka ilgili bir kanal vardı.Genelde iyi bir pay bırakarak kesiyordu belki yapacağınız modeli de kullanmıştır.DrScrew diye aratırsanız katşınıza çıkar ,ama rn önemlisi iyi bir el işçiliği istiyor bu işler

Aslında hiç gerek yok yapıştırıcıya.Evde iğne varsa iğne ile planı sabitleyip kesebilirsiniz.Tabi ki bol miktarda iğneden bahsediyorum 3-5 iğne ile olmaz.Keserken kestiğiniz plan hafif boşa çıkabilir bir elinizle onu tutarak kesmeye devam edebilirsiniz.Ben hep böyle yapıyorum sorun olmuyor.Zaten elinizle kestiğiniz müddetçe, ne yaparsanız yapın mükemmel kesemezsiniz illaki bir miktar sapma olur.Kusursuz bir kesim istiyorsanız CNC Lazer, veya CNC Router ile kesim yaptırabilirsiniz hem de hassas ve sorunsuz bir şekilde ;)

Ben planı kartona kenarlardan bantlayıp kesiyordum. Kestiğim yerler kaymasın diye kestikçe kestiğim kısımları tekrar bantlıyordum. Hiç kayma olmadı. Ama kağıt bant kallanmalı.
Zımpara ile de mükemmel olmasa da yakın sonuç elde edilebilir.

Teşekkürler arkadaşlar,

Planı birleştirirken raptiyeler ile sabitliyorum ama o şekilde kesmek çok zor olur. Ayrıca kartonun üstüne iğneleri saplayınca da görüntü hoş olmaz bence.
Lazer ile kesim tabi ki yaptırılabilir ama hazır olacaksa doğrudan flite testten de satın alınabilir. Önemli olan kendi kendime uğraşıp yapmak.

Önceki modeli ben de bantla yaptım. Aynen dediğiniz şekilde biraz kestikten sonra tekrar planı normal haline gerdirip bantlıyorum da. Ama yine de kaymalar oluyor. Maket bıçağı ile uzun ve eğimli bir kenarı keserken ilerledikçe bıçağın bir tarafındaki plan geriliyor, diğer tarafı bollaşıyor. Bıçağı kaldırıp, planı düzeltip tekrar kesmeye başlayınca da bu defa farklı bir yerden kesmek gerekiyor, bütünlük bozuluyor.
Yani bu şekilde de yapılabilir tabi ki, önceki modeli böyle yaptım mesela. Biraz zımparalama ve ek kesim ile gayet güzel oldu. Ancak ilk mesajda yazdığım gibi mükemmel bir şekilde yapmak istiyorum, bilmediğim bir yöntem var mı diye öğrenmek amacıyla sordum.

Plani maket kartonuna yapistirirken altina karbon kagidi koyarak plan cizgileri uzerinden kalem ile gecerek plani maket kartonuna aktarabilirsiniz. Eger cizgi izi de olmasin diyorsaniz normal kalem ile kalem ucunu bastirarak planin ustunden gecerseniz kalem izi maket kartonuna cikacaktir. Bu sekilde denemenizi tavsiye ederim.

prit kağıt yapıştırıcı ile yapıştırıp, çizdikten sonra geri söküp halının altında düz hale gelmesini sağlayarak ilerde yaşıyacağınız kırımlarda şablon olarak kullanabilirsiniz. benim deprondan kendim yaptığım spitfire resmide bu :D , yeni bir spitfire seveni aramızfa görmek güzel :D
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Aynı sorunla ben de çok boğuştum zamanında. Önerilerin hepsini denedim. Planı bir bütün olarak değil de, parça parça kesip iğneler ile sabitlemekk koşuluyla yapmıştım ve başarılı da olmuştum. Ama kesin ve en "mutlu" sonucu nihayet paraya kıyıp sprey yapıştırıcı alıp, doğru bir şekilde kullanmayı öğrendikten sonra aldım. Sprey yapıştırıcıların büyük kırtasiyelerde çok farklı fiyatlarda alternatifleri de var. Yapı marketleri ile sınırlı kalmayın. Verdiğiniz paraya değiyor.

Teşekkürler arkadaşlar.

Prit benim de aklıma ilk gelen fikirlerden biriydi, deneyeceğim.
Olmazsa sprey yapıştırıcıya da bakacağım, uygun fiyatlı bir alternatif bulabilirsem en basit çözüm o olacak.

Bugün karbon kağıdı aldım, ilk olarak bunu deneyeceğim. Olmazsa diğer alternatiflere tek tek bakacağım.

Güzel iş çıkacak gibi.Kolay gelsin

Konuyu bir de sonuca bağlayayım, karbon kağıt ile FT Explorer modelini yaptım son birkaç günde. Neredeyse mükemmel oldu, hiçbir sıkıntı olmadı. Bu şekilde devam edeceğim.

Birde şunu fark ettim. Kesinlikle bir anda oturup 5-10 saat uğraşıp tüm modeli bitirmemek gerekiyor. 3-4 saat sonunda insanın dikkati dağılıyor, bir an ufak bir kesik atınca, yamuk kesince, hassas bir yerdeyse bütün parça çöp olabiliyor. Ara ara, dikkatli ve özenli bir şekilde çalışınca eğimli kesikler dahi çok güzel bir görüntüyle, eğri büğrülük olmadan tamamlanabiliyor. Bence en önemli konu bu.

Ben böyle şeylerle ilgilenirken kendimi çok kaptırıyorum, sevdiğim bir konu olunca su bile içmeden saatlerce uğraşıyorum. Bir süre sonra dikkat dağılınca hatalar ortaya çıkıyor. Buna dikkat etmek gerek.

Gözün aydın Ozgur. Geri bildirim icin de ayrica tesekkur ederiz, kesinlikle haklısın.

Bu arada konuyu renklendirmek icin bir iki resim alsak hiç fena olmaz :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Kesinlikle haklısınız Özgür hocam.Bir de maket bıçağının ucu keskin olmalı ve paslı olmaması gerekiyor.Aksi takdirde kesim yaparken zorlanıyorsunuz ve düzgün bir kesim yapamıyorsunuz bazen maket kartonu yıpranıyor.Özgür hocamın dediği gibi bir günde bitirmeye çalışılmamalı.Çünkü hata yapabiliyorsunuz veya bir aşamayı unutabiliyorsunuz başıma geldi daha önce ordan biliyorum. :lol:

Şimdi şu da bir gerçektir ki, çok hassas bir kesim istiyorum, hata olmasın diyorsanız CNC ile kesim şarttır.Yok ben el ile kendim keseceğim diyorsanız bir miktar hata payını göze alacaksınız.Birçok model yaptım şuana kadar ki, şahsen kesim yaparken bir anda kesmeye çalışmam.Yavaş yavaş özenli ve dikkatli bir şekilde kesim yapmaya çalışırım.Buna rağmen %100 mükemmel bir kesim mümkün olmuyor.Yapacak arkadaşların bilgisine arz ederim.