MODEL ROKET yapımı

Ataberk SOLAK

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Merhaba arkadaşlar yakın zamanda yapımını bitirmiş olduğum rc model uçağımdan sonra roket teknolojisi alaninda bir ürün ortaya koymak istiyorum. Bunun için sizlerden model roket yapımı konusunda bilgi alabileceğim yerleri türkçe veya ingilizce kaynakları ve yakıt, motor vb. parçaların tedariklerinin nereden yapıldığını bilen kişiler benimle paylaşırsa ve bu konuda tecrübeli insanlar beni yönlendirirse çok sevinirim.Teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: Levent Suberk
Ataberk, model roket ülkemizde pek ilgi görmeyen bir konu. Bir ara THK tarafından yarışmalar düzenlendi. Ancak THK şu anda model roket malzemesi satışı yapmıyor. Yurtdışında Estes firması bu konuda önde giden bir firma. Yurtiçinde ise şu sitede bilgi var:

Bu konuyla alakalı paylaşabileceğim üç güzel anlatım videosu var. İlk videoda bir arkadaş günlerce uğraşıp başarısız olduğu denemeleri ve nedenlerini uzunca ve detaylı olarak anlatıyor. İkinci ve üçüncü video ise yabancı bir youtuber, nasıl yapıldığını kolay bir şekilde anlattığıyor.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu konuda endişelerim oluyordu , ama son zamanlardaki bazı gelişmeler sonucunda yaptığım beyin fırtınasından sonra , mutlaka ilerlenmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum , en azından drone kadar gelişmesi ve üzerine düşülmesi gereken bir hobi olmalı artık bana göre.
Bizlerden geçti de , gençler için epeyce ilerlemesi gereken yol var , bir konu da şu , hadi roketi yaptık , gözümüzle uçurduğumuz modellere bile yasak varken , bu kontrolsüz uçacak alet nasıl uçurulur , nasıl denenir onu da bilmiyorum.?

Ataberk, model roket ülkemizde pek ilgi görmeyen bir konu. Bir ara THK tarafından yarışmalar düzenlendi. Ancak THK şu anda model roket malzemesi satışı yapmıyor. Yurtdışında Estes firması bu konuda önde giden bir firma. Yurtiçinde ise şu sitede bilgi var:
Teşekkürler

Bu konuyla alakalı paylaşabileceğim üç güzel anlatım videosu var. İlk videoda bir arkadaş günlerce uğraşıp başarısız olduğu denemeleri ve nedenlerini uzunca ve detaylı olarak anlatıyor. İkinci ve üçüncü video ise yabancı bir youtuber, nasıl yapıldığını kolay bir şekilde anlattığıyor.
Teşekkürler

Merhaba arkadaşlar yakın zamanda yapımını bitirmiş olduğum rc model uçağımdan sonra roket teknolojisi alaninda bir ürün ortaya koymak istiyorum. Bunun için sizlerden model roket yapımı konusunda bilgi alabileceğim yerleri türkçe veya ingilizce kaynakları ve yakıt, motor vb. parçaların tedariklerinin nereden yapıldığını bilen kişiler benimle paylaşırsa ve bu konuda tecrübeli insanlar beni yönlendirirse çok sevinirim.Teşekkürler
çok tecrübeli değilim ama öğrendiğim kadarıyla başlangıç için bir karamel roketi yapmak çok ideal olur

Internette anlatılan şeker içerikli roket motorlarını denememekte yarar var. Hazır satılan roket motorlarını kullanmak gerekiyor. 2017 yılında Antalya'da bir genç roket yakıtı yapayım derken yaralanmıştı. Her zaman güvenlik önlemi alalım ve amatör roket motoru yapımından uzak duralım.

Potasyum Nitrat yerine potasyum klorat kullanmisti o arkadas, üstelik çekiçle sıkıştırmaya çalışmış. Nihayetinde 2 elini birden kaybetti. Sonuçlar çok dramatik olabilir yani.

Nitratla yapılırsa -bilen biri için- oldukça güvenlidir. Ama yeni başlayan biri kesinlikle hazır motor kullanmalı.

teki PDF dosyası içinde roket için kullanabileceğin bir çok kaynak ve bilgi mevcut. Bu PDF teknofestin sitesinde roket yarışması için yayınlanan online eğitim dosyası (linkin bozuk çıkma ihtimaline karşın ). Eminim ihtiyacın olan bir çok bilgiye buradan ulaşabilirsin. Çalışmalarında kolaylıklar dilerim.