Model Uçağımın Ağırlık merkezini nasıl bulabilirim ?

merve

Yeni Uye
Merhabalar, ben yeni bir model uçak aldım fakat agırlık merkezi belirtilmemiş bende tahmini bir yer belirledim(kanat eninin yaklaşık 1/3 ü kadar) fakat uçuş çok dengesizdi acaba bunun hesabı hakkında bilgisi olan var mıdır?

ağırlık merkezi

Merve hanım merhaba.Uçağınız hangi model? Hangi sistemi kullanıyorsunuz? Tüm kontrolleri yaptınız mı? Ağırlık merkezini yatay olarak ayarladınız mı? Kontrol yüzeyleri sorunsuz çalışıyor muydu? Daha detaylı yazar mısınız?

Şu konuya baktınız mı peki ?

RC Uçaklarda Yatay Denge ve Ağırlık Merkezi Kontrollü

NOT: Bir de konuyu açarken lütfen doğru bölüme konuyu açalım. Mesela bu konu "Duyurular-Genel" bölümünde değil, "RC Uçak-Teknik" bölümünde olmalı. Ben bu seferlik konuyu ilgili yere taşıyorum.

Model üstten kanatlıysa motorun aşağıya doğru açısı olabilir. Motor açısı varsa, bu açıyı değiştirmiş olabilir misiniz?

Öncelikle mehmet bey teşekkür ederim bu konuda ki tecrübesizlik işte:) sağ sol ve kuyruk burun kısmının dengelerini kontrol ettim bir sorun görünmüyordu. Uçak üstten kanatlı motor yerinde de hiçbir değişiklik yapmadım sadece montesını yaptım ağırlık merkezi belirtilmediği için bende 1/3 lük mesafede kanatta bir yer belirleyip dengeyi ona göre kurdum fakat uçuş (stabilize) çok dengesizdi ve sonra kontrolden çıkıp düştü. Yerdeki denemelerde de herşey düzgün çalışıyordu. Yani ben sorunun ağırlık merkezinden kaynaklı olduğunu düşünüyorum çünkü dediğim gibi uçuş öncesi hiçbir sorun görünmedi.

Bence 1/3 yeni başlayan birisi için fazla geride. Benim tavsiyem 1/4 ile başlayıp uçuş tecrübesi kazandıkça geriye kaydırmak olacaktır... Ağırlık merkezi %25 olduğu zaman iniş hızınız daha yüksek olacaktır ama modelin ayarları yapıldıktan sonra havada çok daha dengeli uçacaktır...

Birde bu şekilde deneyeceğim o zaman umarım olumlu sonuç alırım:) Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için :RCKolik:

Bence üreticinin değerlerini kullanmakta fayda var.Kullanım kılavuzunda yazar genelde ve internetten de bulabilirsiniz.