Model Uçak Yapımında Depron ve Muadili Strafor Ürünleri

Lithosphere

Köpük uçak ile ilgili her türlü sorularına açığım
Evet tüm model uçaklara gönül veren ve ucuz bir şekilde bu hobiye başlamak isteyen, kırım sonrasında 400 500 TL lik hazır uçaklara üzüldüğünün %1 kadar üzülmek bile istemeyen, hatta gülerek karşılayan veya çok gösterişli bir hazır model alıp düşüren ve elinde malzemesi olan arkadaşlar bu konu sizin için. Bu uçaklardan biri ile uçmak istemez miydiniz ? Yada internette ücretli-ücretsiz binlerce plandan biri ile ???
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Strafordan elde edilen çeşit çeşit ürün ile bu mümkün. Straforu bilmeyen arkadaşlar için söylüyorum, elektronik bişey aldığınızda koca kartonların içinden cihazı saran bir beyaz köpük vardır ya, hani çoçukken hep üstüne basıp kırmaktan zevk aldığımız :D o işte strafor. Yada evlerin dış cepe yada parke altlarına döşenen malzeme aynı kimyasaldır.

Her neyse konuya dönecek olursak bu işin öncü malzemesi deprondur. Depron yoğunluğu yüksek sıkıştırılmış strafor olarak düşünülebilir. Fakat pahalıdır. Yani öyle çok pahalı değil 80x125 lik bir parça 16,99. Tabi mağazasına göre değişiyor ama 1 ekle 1 çıkar en fazla bu kadar fark eder. Genelde bir uçak için 2 parça yeterli oluyor buda 30 Tl den fazla ederki az bir rakam değil. Özellikle yeni başlayıp uçağı düşürücek olduğunuzu varsayarsak çöpe giden 30 TL diye bakabiliriz ilk uçağa... Ben düşürmem denemeyin düşüyor. Ben 2 ay ağır similasyon çalıştım ben bile ilk uçuşumda düştüm. Sabırsız arkadaşlar illaki olacaktır. Yada bendeki gib gözden kaçan yanlış ağırık merkezi problemi olabilir. Çok iyisinzdir kumanda kitlenir, esc bozulur, servo kolu kopar vs. vs. Uzun lafın kısası nasıl ucuza getirirz.

Yol 1 Muadil depron yani aynı özelliklere sahip ,hatta ölçümlerime göre özkütlesi daha fazla bu yüzden daha gevrek sert ama kırılganlığı biraz daha yüksek bir ürün, Sika Therm adlı ürünü kullanabilrisiniz. Fiyatı : Koçtaşta 6mm lik 13,75 olması lazım bu yüzden bırdan almıyoruz :D Baaumaz ve Bauhouse ta aynı ürün 8,75. Aradaki farka bende inanamadım :D Depronla kıyasla 1 fiyatına 2 uçak diyebilrim. Kalite farkıda cidden gözardı edilebilir. Tek rahatsız edici yani ilk bakışınızda yüzey dalgalı depron ise dümdüz fakat parçaları kesmeye ve küçültmeye başlayınca hiçbir farkı yok. %5 ağırlık farkı dışındaki devede kulak kalıyor. Yani bir uçak iskeleti 300-400 gram olsa en fazla oda, ki bu rakamlar ciddi depron uçak için, 20 gram oynuyor.

Bu F-117 Depronla yapıldı...

Bu F-35 ve Su-37 Sika Therm'den yapıldı... Aralarında bir fark bulunduğunu düşünmüyorum...

Yol 2 Depron ve Sika Therm XPS deye adlandırılan sınıfa girer. Yoğunlaştırıldıkları için yumuşak değiller ve pahalılar. EPS denilen malzeme eni başlayanlar ve denemek amaçlı uğraşan arkadaşlar için çok yerinde bir malzeme DEĞİLDİR. Yapışması zor, kırılması ve silikonla erimesi çok kolay bir üründür ama ucuzdur ve iki yüzeyinide sağlamca koli bandı ile sararsanız benim yaptığım gibi sinirlenip tekme atsanızda bişey olmuyor. Tamir kolay sadece bükülüyor ve ucuz. İzocamın 5 cm kalınlığında 50x100 cm bir parçası 5 lira. Tabi bunu kullanabilmek için inceltmeniz lazım. Sıcak kablo kesici bunun için icat edilmiş modelcilikte bana göre fırçasız motordan sonra en büyük icat :D

Bu kesici 70 cm boyunda ve 0,3 mm nikel-krom tel ile 12 volttan 3 ampere yakın enerji çekerek ısınıyor ve sonuç olarak bundan

Bunu elde edebilirsinz.....

Hala biraz çirkin fakat prototip halinde diyebiliriz. Bir kaç ayardan sonra boyamayı düşünüyorum.
Ayrıca ağırlığı çok düşük. 1 cm kalınlığına düşürülmüş EPS den yapılmasına rağmen Depron ve Sika nın yağunluğu 35-40 birim arasındayken EPS sadece 16 birim.
Buda ona aşırı esneklik sağlıyor. Dayanımıda koli bandı, kalınlık ve aralara saplanıp yapıştırılmış tahta mangal şişleri sağlıyor :D Boş ağırlığı 200 gramdan az.

Yol 3 Bunu uzun zamandır arıyodum buğün Bauhouse da buldum. Yabancı videolarda gördüğümüz ama hiç bulamadığımız Blue Core Strafor D::D:D:D... En Belirgin özelliği Depron ve Sikaya çok yakın özkütlesi (30) ve ucuzluğu... Bunları buğün aldım...60x100 lük bir tabaksı 3,50 TL... Yanlız tek kötü 1 cm kalınlıkta. Buda inaılmaz bir sağlamlık ve mukavemet veriyor fakat beraberinde ağırlık getiriyor... 33-38 kg/m^3 özkütlesi olan depron 6 mm. Yani basit bir hesapla 35 ortalaması olsun. 1mm başına biri 35 öbürü 30 birim agırlık vericek fakat. 6 X 35 =210 30X10= 300 yani aynı uçağı depron ile yapan biri 210 gram olarak yapıyor ise Mavi straforla yapan 300 gramolarak yapıcak.

Fakat kalınlığının getirdiği ekstra kuvvet ile karbon çubuk yada benzeri güçlendirmelere gerek duymayacağından ağırlığı artmayacağını düşünüyorum. Aradaki farkıfazla bulan arkadaşlar 5 dolar fazla verip güçlü bir motor alabilirler ki motor hep sizde kalıyor ama 90 gram az yapıp kırdığınz uçak çöpe gidiyor. Arada ciddi fiyat farkı var. Neredeyse 1e 5 gibi... İşte ülkemizin kötü yanı bu, sünger fırça arıyorum onu bile bulamıyorum ayakkabı boyasının süngerini kullanıyorum boyamalarımda. 6mm likmavi strafor niegetirmezler anlaıyorum. Nerdeyse depronla aynı özellikte. Herkese sat herşeye kullan. Ne yapalım elde olan bu. Ben aldım deniyeceğim. Sonuçları güzel olucağınudüşünüyorum. Eğere çok ağır olursa unutmayın bir zımpara ve yarım saate bakar 50 gram straforu sağdan soldan zımparalamak :D Hemde airodinamik artar. KF4 ve KF2 gibi kanat desteklerinede gerek yok zaten kalın. Sadece uclarını 45 derece ile kes tıraşla bitti :D

Umarım faydalı olmuştur arkadaşlar. Elektronik konusundada paylaşım yapıcam uygun olduğumda, Hava güzel olsada uçuşlara dönsek. Kırımsız uçuşlar herkese

Elinize sağlık Paylaşım için teşekkürler, biraz daha özet bir konu olsaydı daha faydalı olurdu sanırım, yeni başlayan arkadaşlar bunu okuduktan sonra hangi malzemeyi kullanacakları konusunda tereddütte kalabilirler...

• Beğen
Tepkiler: MERT AVCU

Yeni başlayan arkadaşlara Sika Therm'i öneriyorum. Hiçbir ekstra işlem yapmadan derpronla aynı performansı %50 ucuza alabilirler. Fakat Mavi strafor cok ucuz ve biraz kafası çalışan biri rahatlıkla 1cm kalınlığındaki mavi straforu 6mm lik plan için kullanabilir... Ben bulamadım ama bulan olursa 6mm Blue Core Strafor yani mavi strafor diye etiketi geçtiğini gördüm hem ucuz hemde %90 aynı performansı almanızı sağlanr. ! cm lik 3.5 TL idi, 6 mm likde 3 TL filan olsa Depronun 5 te birine geliyor.

Onur Bey elinize, emeğinize sağlık. :bravo:

Çok güzel bir paylaşım olmuş, eminim bir sürü modelci arkadaşımız faydalanacak bu konudan. :halay:

Sizin modellerinizde gerçekten çok başarılı. Özellikle Su-37 benim favorim oldu. :thumbup:

Bir uçuş videosunuda izlemeyi isterim doğrusu. :saygilar:

• Beğen

Onur Bey forumda henüz paylaşılmamış güzel bir konuyu güzel bir şekilde ele almışsınız, elinize sağlık :bravo:
Bize de konuyu INDEKS sayfasına ilave etmek kaldı :halay:

Bir de EPP uçak yapımı ile ilgili olarak ;

1- Free / Ucretli planların bulunabileceği en popüler siteler
2- Köpük uçak yapımı sırasında elektronik tespiti / seçimi (Motor, Pervane, ESC, Pil, Servo)

konularında da güzel birer konu daha açarsanız tadından yenmez ;)

• Beğen
Tepkiler: metin...

Tabiki. Boş bulunduğum zamanlarda yazmaya çalışırım. Umarım faydalı olmuştur :D

Onur kardeşim, ellerine sağlık. Önceden kırılmayan hazır modelleri parasına razı olsanda bulamadığımız için, ben de ilk başlarda sırf bu kırım derdinden ötürü köpük modeller yapmaya çalışmıştım. Yıllar önce Orhangaziden Oktay Gülmez ile fırçalı Speed 400 motor ve mavi izolasyon köpüğünden Mavi Mantar 400 dediğimiz basit bir model yapmıştık. Hatta Google'da MM-400 diye arattığında bulabilirsin sanıyorum. Şimdi seninki gibi paylaşımlar sayesinde yapmak isteyenlerin işi oldukça kolay. Güzel, açıklayıcı bir paylaşım olmuş. Eksikler olacaktır elbette, ama her şeyi de devletten beklememek lazım, değilmi? :lollol:

Onur İLGAR' Alıntı:
Tabiki. Boş bulunduğum zamanlarda yazmaya çalışırım. Umarım faydalı olmuştur :D
O zaman biz de pesin pesin simdiden Tesekkur edelim ;) %p

onur güzel konu olmuş eline sağlık, sanırsam henüz o 1cm mavi renkli köpüğü kullanmamışsın, onun bir parçasını elinle bükmeyi bir denermisin, çünkü bi ara bende 1cm kalınlıgında mavi renkli olandan almışdım yogunlugu yüksek olmasına rağmen inanılmaz kolay kırılan bir malzeme hiç esneme payı yokdu, eğer aynısından ise kesim yapmadan önce onu dene bi derim emeğin boşa gitmesin, çünkü parçaları birleştirirken bile kolayca kırılıyodu benim aldığım.

Ben bu köpüğü alırken inanamadım bulabildiğime :D ;D O yüzden resmen Bauhouse da kalite kontrol yaptım öyle aldım... Elimde bu kadar büyük bir parça depron yada Sika therm kalmadığı için karşılaştırma yapamıyorum fakat şu resim ile bişiler anlatabilirim heralde.

Biraz daha bükülme payı vardı fakat riske girmek istemedim. Başlamadan biten bir hikayeye dönmesin dedim :lollol:

Ayrılınca bükme ile kırılma yaşayan parça yada herne ise malzemen dışını bildiğin 40 metresi 1,5-2 TL olan koli bandı ile kaplarsan inaılmaz bir sağlamlık ve esneklik veriyor. Yani saçma gelebilir ama denemeden yargılama %p Benim EPS ile yaptığım yukardaki gri uçak 30-40 metreden baş aşağı serbest düşüşle yere çakıldı :lol: Sadece burnu yamuldu oda koli bandıyla geri düzeldi. Bende gülmekten boğuluyordum az daha... Her sert inişinde yapervane ye burun ya kanat bişilerinikıran Wing Tiger sahibi arkadaşımda kendinden geçti gitti 2 parça 50X100x5 cm lik EPS aldı, kendisine iki parça kanat kestik. Bantla kapladık heryerini, Alt kısmında bir çıta yaptık, artık o kanatları kullanıyor. Abi kanat üstüne incem mümkün olsa inişt akımlarında daha sağlam diyor :D Tekmeliyor adam Corsa ya kanatları sokmak için :lol: :lollol:

• Beğen
okadar bükmeye bişey olmadıysa benim bi ara aldığım malzemeden değil demekdir... güzel projeler yapman dileğiyle :D:D

Türker Akgün' Alıntı:
Onur Bey elinize, emeğinize sağlık. :bravo:

Çok güzel bir paylaşım olmuş, eminim bir sürü modelci arkadaşımız faydalanacak bu konudan. :halay:

Sizin modellerinizde gerçekten çok başarılı. Özellikle Su-37 benim favorim oldu. :thumbup:

Bir uçuş videosunuda izlemeyi isterim doğrusu. :saygilar:
Buyrun izleyin madem sizi kırmayalım :saygilar:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: fatihsen

Onur İLGAR' Alıntı:
Teşekkürler Onur Bey, çok başarılı uçuyor gerçekten de. :halay:

Onur İLGAR' Alıntı:
İlk gördüğüm günden bu yana bu jetlerin sesine hastayım, bir gün mutlaka bir tane yapacağım %p Ama ne zaman olur bilemiyorum :laugh: